Postřehy z fotodílny “Jdeme fotit do ZOO” Blog

Postřehy z fotodílny “Jdeme fotit do ZOO”

Václav KřížekVydáno: 18. 10. 2016 v 15:21 • Rubrika: Blog

Už poněkolikáté proběhla koncem září naše fotodílna zaměřená na fotografování zvířat v pražské ZOO. Účelem fotodílny nebylo pořídit co největší počet fotek různých zvířat, ale spíš naučit se využívat možností techniky, vidět a hledat zajímavé záběry a nevšední kompozice, tedy fotit lépe.

O čem naše dílna byla

Začali jsme lehkým představením vybavení a popisem technik, které jsou pro focení přírody klíčové. Řekli jsme si, jak důležitá je příprava, znalost zvířecího druhu a jeho chování v přírodě. Už předem jsem zdůraznil, že na dílnu nejdeme s cílem odnést si domů desítky fotografií zvířátek za plotem, ale chceme si názorně ukázat, jak chápeme tento žánr celkově.


Foto Libor Kroutil

Chceme lepší fotografie

Byl jsem rád, že s postupem dne byla na účastnících vidět snaha o zlepšení. Znovu a znovu jsem připomínal nutnost přemýšlení nad kompozicí a bylo to znát. Když jsem pak viděl, že se účastníci nebojí jít na kolena, do úrovně očí fotografovaného zvířete, jen jsem se blaženě usmíval. Společně jsme si u surikat hezky ukázali, že i když nám stráž napoprvé z hlídky utekla, zase se vrátila a my měli čas se na fotografii připravit. Přirozené chování tohoto zvířete v divočině zůstalo i jejich potomkům v zajetí.


Foto Václav Křížek

Fotoaparát = pravá ruka fotografa

Jako u každé činnosti je i při fotografování potřeba dokonale znát nástroj, se kterým pracujete. Pro živou přírodu to platí dvojnásob, je nutné rychle reagovat na pohyb zvířete a měnit nastavení přístroje, zatímco se díváte skrz hledáček. Divil jsem se, že pro mnohé je takový postup novinkou. Každý si mohl sáhnout do svědomí, jestli svůj fotoaparát skutečně zná a dokáže jeho možnosti perfektně využít.

'
Foto Jiří Keclík

Zpracování snímků

Úprava a zpracování snímků ve vhodném softwaru (Lightroom, Zoner, DPP apod.) je naprosto přirozenou součástí digitální fotografie. Je dobré na to myslet už při samotném pořizování jednotlivých záběrů. Velice úzce to souvisí s předchozím odstavcem, protože pokud svůj přístroj dobře znáte, víte, kam až si můžete dovolit zajít co do citlivosti ISO, prokreslení světel a stínů, nebo kompozičně pro případný ořez s ohledem na výsledné rozlišení. Důkladně jsme to probrali po návratu ze ZOO do ateliéru v Megapixelu, kde jsme dílnu ukončili.

ZOO se nám pomalu ukládá k zimnímu spánku, to ale neznamená, že my musíme také. Je na čase “zamést” na disku a v klidu se podívat na fotky z jara a léta.


Foto Ladislav Svoboda


Na další fotodílně Jdeme fotit do ZOO se uvidíme na jaře, přesněji v sobotu 8. dubna 2017. Registrovat se můžete ale již nyní a já se budu opět těšit na bezva partu lidí.Zobrazeny komentáře (1)

  • 1

    Svoboda

    JJ-bezva akce :-)

    Slávek Svoboda, 18.10.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Zvířecí portrét

    V jednom z minulých kol jsme soutěžili na téma portrétní fotografie. V této soutěži spojíme portrétní fotografii se světem zvířat. Zadáním tedy…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím