Magazín

Blog

Postřehy z fotodílny “Jdeme fotit do ZOO”

Václav KřížekAktualizováno: 20. 9. 2017 v 11:56 • Rubrika: Blog

Postřehy z fotodílny “Jdeme fotit do ZOO”

Koncem září se konala naše fotodílna zaměřená na fotografování zvířat v pražské ZOO. Účelem nebylo pořídit co největší počet fotek, ale spíš se naučit využívat možností techniky, vidět a hledat zajímavé záběry a nevšední kompozice. Jak se nám to povedlo?

Obsah

O čem naše dílna byla

Začali jsme lehkým představením vybavení a popisem technik, které jsou pro focení přírody klíčové. Řekli jsme si, jak důležitá je příprava, znalost zvířecího druhu a jeho chování v přírodě. Už předem jsem zdůraznil, že na dílnu nejdeme s cílem odnést si domů desítky fotografií zvířátek za plotem, ale chceme si názorně ukázat, jak chápeme tento žánr celkově.


Foto: Libor Kroutil

Chceme lepší fotografie

Byl jsem rád, že s postupem dne byla na účastnících vidět snaha o zlepšení. Znovu a znovu jsem připomínal nutnost přemýšlení nad kompozicí a bylo to znát. Když jsem pak viděl, že se účastníci nebojí jít na kolena, do úrovně očí fotografovaného zvířete, jen jsem se blaženě usmíval. Společně jsme si u surikat hezky ukázali, že i když nám stráž napoprvé z hlídky utekla, zase se vrátila a my měli čas se na fotografii připravit. Přirozené chování tohoto zvířete v divočině zůstalo i jejich potomkům v zajetí.


Foto: Václav Křížek

Fotoaparát = pravá ruka fotografa

Jako u každé činnosti je i při fotografování potřeba dokonale znát nástroj, se kterým pracujete. Pro živou přírodu to platí dvojnásob, je nutné rychle reagovat na pohyb zvířete a měnit nastavení přístroje, zatímco se díváte skrz hledáček. Divil jsem se, že pro mnohé je takový postup novinkou. Každý si mohl sáhnout do svědomí, jestli svůj fotoaparát skutečně zná a dokáže jeho možnosti perfektně využít.

'
Foto: Jiří Keclík

Zpracování snímků

Úprava a zpracování snímků ve vhodném softwaru (Lightroom, Zoner, DPP apod.) je naprosto přirozenou součástí digitální fotografie. Je dobré na to myslet už při samotném pořizování jednotlivých záběrů. Velice úzce to souvisí s předchozím odstavcem, protože pokud svůj přístroj dobře znáte, víte, kam až si můžete dovolit zajít co do citlivosti ISO, prokreslení světel a stínů, nebo kompozičně pro případný ořez s ohledem na výsledné rozlišení. Důkladně jsme to probrali po návratu ze ZOO do ateliéru v Megapixelu, kde jsme dílnu ukončili.

ZOO se nám pomalu ukládá k zimnímu spánku, to ale neznamená, že my musíme také. Je na čase “zamést” na disku a v klidu se podívat na fotky z jara a léta.


Foto: Ladislav Svoboda


Na další fotodílně Jdeme fotit do ZOO se uvidíme na jaře, přesněji v sobotu 8. dubna 2017. Registrovat se můžete ale již nyní a já se budu opět těšit na bezva partu lidí.

Sdílet na


Komentáře k článku

Slávek Svoboda

JJ-bezva akce :-)

1

Slávek Svoboda, 18. 10. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.