Právě odstartovala srpnová foto-GRAFICKÁ soutěž na téma FOTOMONTÁŽ / GRAFIKA / KOLÁŽ Blog

Právě odstartovala srpnová foto-GRAFICKÁ soutěž na téma FOTOMONTÁŽ / GRAFIKA / KOLÁŽ

Martin LukešAktualizováno: 2. 8. 2018 v 9:44 • Rubrika: Blog

I v druhém prázdninovém měsíci jsme si pro vás připravili další kolo naší velké fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Tentokrát to bude téma velmi kreativní a navíc zcela nové. V minulosti jsme nikdy v podobném žánru nesoutěžili. Ano řeč je o kolážích, montážích, fotografických manipulacích a grafikách. Kromě soutěže samotné bude probíhat v průběhu celého srpna bohatý doprovodný program. Více se dozvíte v následujícím článku.

Srpnové téma soutěže - Fotomontáž / grafika / koláž

Na druhý prázdninový měsíc jsme si pro vás připravili zcela nové a velmi kreativní kolo naší velké fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Každý fotograf je svým způsobem výtvarník, protože pracuje s podobnými výrazovými prostředky jako malíř, nebo grafik. Koláže a fotomontáže mají své místo ve fotografickém oboru od nepaměti a s nástupem digitálních technologií se tyto obory grafika stále více prolínají. Zadání červencového kola proto zní FOTOMONTÁŽ / GRAFIKA / KOLÁŽ. Do soutěže zasílejte fotografie, které byly dodatečně zmanipulovány pomocí grafických editorů. První podmínkou je, že musí být na první pohled zřejmé, že jde o koláž, fotomontáž, nebo grafiku. Druhou podmínkou že kostrou, tedy základem obrazu bude vlastní, fyzická fotografie. Jinak se kreativitě meze nekladou.


foto: Radovan Bartek / garant soutěže

Upřesnění tématu

Někoho možná překvapilo téma samotné a je dost možné, že se najde někdo kdo zadání srpnové zadání soutěže odsoudí. Mnohokrát jsme slyšel názor, že fotografie je to co vyleze z fotoaparátu a všechno další "patlání" v počítači, nemá s fotografováním nic společného. S tímto názorem se bohužel nemůžeme ztotožnit. I v dobách  analogu procházely fotografie fází postprocesu. Pod zvětšovákem se pomocí stínítek na drátku "nadržovalo", čímž se srovnávala lokálně expozice a součástí výbavy každého opravdového fotografa byly retušovací tužky a štětce. Takže to co se dnes odehrává na monitorech počítačů, pomocí pokročilých editorů se dříve dělalo ručně. Princip ale zůstává stejný.

A zdaleka nejde jen o drobné retuše a úpravy. Když jsem v roce 2004 navštívil krásnou výstavu věnovanou České fotografii 1840 - 1950, byla cela jedna velká expozice věnována kolážím a fotomontážím. Již tehdy byly oba tyto obory velmi váženou disciplínou. S nástupem digitálních technologií a médií došlo navíc poměrně rychle ke částečnému sloučení oborů grafik a fotograf. Oba tyto obory jsou nyní velmi úzce spjaty a kdo se chce dnes prosadit ve oboru fotografie, měl by být také zdatným editorem a retušérem, stejně tak jako většina uznávaných grafiků jsou velmi zdatní fotografové.

Navíc je ve hře ještě jeden obor a to jsou kreslíři a ilustrátoři. Před časem se rozrostl náš sortiment o grafické tablety a na naší pobočce v Praze je součástí naší prodejny také WACOM EXPERIENCE CENTRE. Mezi naše zákazníky tedy nyní patří právě digitální kreslíři a animátoři a proto jsme se rozhodli dát příležitost také jim. Do soutěže můžete posílat nejen fotografe ale také grafiky, kresby a malby, pokud byly vytvořeny digitálním způsobem. Soutěžní fotografie nejsou omezeny žádným žánrem ani konkrétním tématem. Musí ale na nich být na první pohled patrná nějaká manipulace. Do soutěže nebudou přijímány snímky, na kterých se provedla běžná úprava typu jas, kontrast, barevná korekce a doostření. To s fotomontáží, grafikou, ani koláží nemá nic společného ;)


foto: Radovan Bartek / garant soutěže

Garant soutěže - Radovan Bartek

Mladý a nadšený fotograf, grafik a retušér z Jihlavy. Mezi jeho nejoblíbenější žánry patří fotografování a retuše portrétů a fotografické montáže / koláže, concept art a photobashing, se zaměřením na báje, filmové žánry, fantasy a sci-fi. Radovan působí také jako lektor se zaměřením na zpracování a retuše fotografií.

Technika garanta

Pozvánka na besedu a workshop s garantem

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/311145.jpg?v

11. 08. 2018. - Grafické montáže a retuše fotografií

29. 09. 2018 - Kurz základy Photoshopu


foto: Radovan Bartek / garant soutěže

Partner soutěže výrobce grafických tabletů Wacom

Navštivte WACOM EXPERIENCE CENTRE

Tématické kurzy a workshopy

Kurzy na zpracování a úpravu fotografií a videa

Kurzy portrétní fotografie

Kurzy na fotografování krajiny a architektury

Kurzy letecké fotografie s drony

Všeobecné fotografické kurzy a workshopy


foto: Radovan Bartek / garant soutěže

Fotosoutěž na téma Fotomontáž / grafika / koláž končí o půlnoci 31.8.2018 a v zápětí startuje další kolo celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018.

Rozhovor s garantem soutěže Radovanem Bartekem


Minisoutěž pro ilustrátory, grafiky a kreslíře

Ilustrátorská soutěž Mega svět s Wacomem

V současné době probíhá ještě jedna soutěž, tentokrát mimo celoroční fotografické klání ROK S MEGAPIXELEM. Ta je určena výhradně malířům, kreslířům, animátrorům a grafikům. Soutěží se o krásný grafický tablet Wacom Intuos M.

Není důležité, jestli jste profesionální ilustrátor či grafik, nebo zda se kreslením jenom rádi odreagujete po večerech. Rozhodující je nápad, originalita, styl a samozřejmě také představivost. Pošlete nám svůj výtvor na téma Mega svět a vyhrajte nový tablet! Můžete se nechat inspirovat svým imaginárním světem nebo nám kupříkladu představit osobité vnímání tvorby - necháme to na vás, fantazii se meze nekladou! :)Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím