Magazín

Recenze techniky a příslušenství

S Te(n)bou mě baví svět aneb Představení brašny Tenba Messenger

Martin LukešAktualizováno: 20. 8. 2021 v 16:31 • Rubrika: Recenze techniky a příslušenství

S Te(n)bou mě baví svět aneb Představení brašny Tenba Messenger

Hned z úvodu se musím přiznat, že recenze na brašny, batohy, pouzdra a jinou obalovou techniku dělám velmi nerad. Na jednu stranu mám k tomuto druhu zboží velmi kladný vztah, ale na tu druhou mi v podstatě není nic dobré. Za svůj život jsem vyzkoušel možná desítky brašen a batohů a mnoho mi jich leží v komoře, ale snad na všem, co mi prošlo rukama jsem našel něco, co mi nesedělo. Jedinou výjimkou je batoh značky Lowepro, který nosím deset let a když se mi po každodenním používání poškodily zipy, koupil jsem si stejný. Za celou tu dobu jsem totiž zatím nenašel jiný, který by mi vyhovoval více. I tak je ale pár prvků, které bych na něm vylepšil. Proto když jsem se dozvěděl, že budeme prodávat novou značku brašen a batohů, byl jsem trochu skeptický. Tyto pocity se ale rozplynuly po tom, co jsem dostal na testování brašnu přes rameno Tenba Messenger DNA 11.

Obsah


 

Tenba Messenger DNA 11 - recenze a praktické zkušenosti

Na první pohled jde o brašnu, jakých jsou na trhu desítky, možná stovky. Není nijak nápadná, nijak nevybočuje z řady, jako tomu bývalo dříve například u populární australské “funny” značky Crumpler, ale na druhou stranu si brašna ani na nic nehraje. A vlastně si říkám, že je to dobře. Tím, že je nenápadná, tak nebudí pozornost, a to se na ulici, v davu nebo v méně bezpečných destinacích může hodit. Tomu nahrává i to, že Tenba je zatím poměrně málo profláknutá značka, a navíc logo na brašně je vyobrazeno šedě na černém podkladu, takže také nijak nepřitahuje pozornost.
 

 

Design

Jak jsem již naznačil, design nepřináší žádné módní výstřelky. Na druhou stranu je ve své strohosti velmi čistý a především účelový a praktický. Ostatně labelka uvnitř brašny hrdě hlásá “Designed in New York”, což má pro mě asi tak stejnou váhu, jako kdyby napsali, že to navrhl někdo v Kardašově Řečici. Důležité je, jestli brašna vzhledem zaujme, anebo ne. Na druhou stranu - co si budeme nalhávat. Jak již napsal Petr Šabach ve svém veleúspěšném, později zfilmovaném románu (Hovno hoří/Pelíšky): “Jak neni něco z USA, tak se to pánům nelíbí. Já kdybych před vás pánové postavil dvě NAPROSTO stejný krabičky od sirek a o jedný z nich vám řekl, že je z USA, tak která by pro vás byla lepší, co? Samozřejmě, že ta americká….” :))
Co bych naopak velmi vyzdvihl jsou barevné variace, ve kterých Tenba své produkty nabízí. Brašny Messenger jsou k mání ve dvou provedeních. V obou případech je to velmi elegantní melír, a to Graphite (černá/šedá) a Cobalt (tmavě-modrá/černá). Ačkoliv jsem dlouho váhal, kterou si vybrat, zvítězila nakonec modrá verze. Jsem v tomto směru poměrně konzervativní, vypadá velmi elegantně a za mě i trochu civilněji. Myslím, že se hodí k jakémukoliv outfitu a nikoho nepobouří, ani kdybych s ní přišel na zakázku do oficiálnějšího prostředí, jako je například svatba, koncert vážné hudby či nějaká konference. 

Vnější prvky

Plášť brašny působí na první pohled poměrně kompaktně, ale po důkladnější prohlídce naleznete několik velmi důmyslných prvků. Přední chlopeň je rozdělena designovým pruhem, který od sebe zároveň odděluje dvě skryté kapsy na ty věci, které potřebujete mít stále po ruce. Větší je uzavíratelná skrytým zipem a pohodlně se do ní vejde peněženka, klíče, případně ubrousky, mobilní telefon, filtry, cigarety, anebo cokoliv ploššího. Druhá čelní kapsička je bez zipu, ale nic z ní nevypadne. Vstup do ní totiž kryje falešný šev. I sem by šly pohodlně schovat klíče, lenspen, kapesní svítilna, nůž, menší mobilní telefon, anebo další drobné příslušenství.

 Po stranách brašny jsou dvě viditelné síťové kapsičky, které nemají žádné uzavírání, takže bych do nich nedával nic cennějšího. Umím si zde ale představit například papírové kapesníčky, případně cigarety, drobné mince, krabičku s filtrem či půllitrovou láhev s pitím. Druhou kapsičku jsem se hned od počátku rozhodl využít na pláštěnku z nepromokavého materiálu, která je v ceně brašny a je složena do nenápadného a úhledného pytlíčku. Takhle ji mám stále po ruce a kdyby začalo pršet, její aplikace je velmi pohotová.Designér, který brašnu navrhoval myslel na sebemenší detaily. Jedním z nich je olemování síťovaných kapsiček gumou, aby byly alespoň trochu stažené. Dále je na nich našit malý jazýček, díky kterému lze samosvornou gumu kapsičky roztáhnout i v rukavicích.

Zadní stěna brašny je opatřena v horní části zipem, přes který se dostanete do další ploché kapsy. V ní je navíc našit látkový organizér, kde jsou po stranách dvě větší kapsy (například na doklady nebo filtry) a uprostřed dvě místa na propisku nebo lenspen. Do této kapsy by šel také pohodlně vložit tablet, ale byl by chráněn pouze tenčí svrchní látkou. Každopádně i tato kapsa je velmi dobře přístupná, ale tím, že je směrem k tělu, když ji máte na rameni, tak se k ní nějaký nenechavec jen těžko dostane.


Pod zipem je našitý pruh pevné látky, za který jde zastrčit madlo cestovního kufru. I zde zafungoval důvtip návrháře. Uprostřed je tento pruh spojen se stěnou brašny suchým zipem, aby neodstával a za nic se zbytečně nezachytával.

 

V obou spodních rozích jsou na zadní straně brašny umístěná poutka s kovovým očkem, na které se dá připnout tenký popruh s karabinkami. Ten plní roli hrudního, případně bederního pásu, pokud byste chtěli mít brašnu připnutou těsně k tělu, aby vám při pohybu neplandala. Uvedený popruh je samozřejmě také v ceně.
 

Svrchní dno je vyrobeno z černého, odolnějšího a pevnějšího materiálu, takže se nemusíte v terénu bát postavit brašnu někam do písku, prachu nebo mokré trávy. Při znečištění stačí dno setřít mokrou houbičkou nebo hadříkem a zas je jako nová.


 

Velmi odolné a pevné jsou i ostatní materiály, které jsou použité na této stylové brašně pro náročné. Karabiny i poutka jsou kovová a zipy zaštiťuje absolutní top značka ve svém oboru společnost YKK. Ty jsou navíc jsou opatřené nylonovými poutky a potažené tvrdou pryží. Díky ní poutko drží tvar očka, takže jde zip otevřít velmi snadno jedním prstem, což zvyšuje nejen pohodlnost, ale i rychlost celého úkonu.Čím si u mě společnost TENBA udělala velké plus jsou úchyty pro karabiny ramenního popruhu. Ty jsou kovové, takže jsou v podstatě nezničitelné. Mají půlkruhový, nikoliv trojúhelníkový, obdélníkový ani kruhový tvar, což se mi na mnoha jiných brašnách neosvědčilo. Ale co především - nylonové poutko, do kterého je kovový úchyt zasazen ho obepíná po celé délce, navíc velmi těsné. Proto se nemůže stát, že se v něm úchyt přetočí nebo se z něj dokonce vyvlíkne. To je věc, která mě doháněla k šílenství, a to i u brašen renomovaných výrobců. Přitom stačí tak málo a kovové poutko sedí přesně tak, jak má.I vršek brašny je promyšlený do detailu a jsou dva velmi klíčové prvky, které zvyšují praktičnost brašny. Jednak zde najdete velmi pevné ucho, které je zároveň polstrované tak, aby se dala brašna nosit pohodlně v ruce jako běžná aktovka. A další vychytávkou je zip skrytý pod falešným švem. Díky němu se do útrob brašny dostanete i vrchem, aniž byste museli rozepínat hlavní spony. To je hodně praktické například u street fotografie a jiných momentek, kdy potřebujete hodně rychle zareagovat. Fotoaparát jde tímto způsobem vyndat doslova během dvou vteřin, dokonce jednou rukou, a to aniž byste brašnu sundávali z ramene, někam ji pokládali a navíc bez rizika, že vám z ní něco vypadne.


 

Hlavní vstup do brašny (tedy přes “sloní ucho”) je zajištěn naprosto skvěle řešeným patentem. Jde o jakýsi typ profilové spony kombinované s magnetem. Při odjištění stačí posunout sponku lehce do strany a ta doslova sklouzne z trnu, který je umístěn na chlopni. Při zajištění naopak stačí sponu přiblížit k trnu a magnety jí na něj navedou a zajistí, takže doklapne automaticky sama. Jak prosté, ale zároveň geniální. Velkým plusem tohoto patentovaného systému je to, že nedochází téměř k žádné mechanické zátěží při zapínání a rozepínání, a tudíž se časem nic neochodí, neošoupe, ani námahou materiálu nezlomí jak jsme zvyklí u běžných plastových spon.


 

Vnitřní uspořádání

Když jsem poprvé otevíral brašnu, říkal jsem si, že z vnější části je opravdu “vymakaná” a s určitou nedůvěrou jsem čekal uvnitř nějaké ALE. Bohudík se žádné nekonalo. Vnitřní systém brašny je stejně praktický jako její vnějšek. Ba co víc - je zde několik inovativních prvků, díky kterým TENBA drtí konkurenci co se praktičnosti týče.

Letmý pohled do interiéru nepřináší nic překvapivého. Jen klasické polstrované stěny se systémem přepážek na suchý zip, které si lze nastavit podle potřeby a podle velikosti daného fotoaparátu, objektivu a dalšího příslušenství. Při důkladnější prohlídce jsem ale zjistil, že se dá celá skořepina s přepážkami vyndat. To má hned několik výhod. Vyjmutím vzniká uvnitř jeden velký prostor, takže se dá brašna využít i jako “ne-fotobrašna” na přepravu čehokoliv v daném rozměru. Další výhodou, kterou přináší vyjímatelná krusta je to, že si můžete například brašnu nechat někde na věšáku a vnitřek brašny neboli “insert” (jak se anglicky říká) s důležitou technikou máte stále někde po ruce. Tato polstrovaná skořepina má na jedné vnější straně našité další dvě tenké kapsy, kam se dají zasunout doklady, peněženka nebo opět filtry.Tím ale plejáda vychytávek zdaleka nekončí. Brašna má uvnitř na obou větších stěnách další úložný prostor a kapsičky. A to jsou přesně ty detaily, které jsem si na Tenbě zamiloval. Větší, zadní kapsa má velikost formátu kancelářského papíru A4 a je tvořena polstrovanou přepážkou. Navíc je zajištěna poutkem na suchý zip. Vejdou se tedy do ní jak desky s dokumenty, tak i běžný časopis, případně tablet nebo notebook s úhlopříčkou do 36,5 cm (14,4” - samozřejmě s přihlédnutím k tloušťce zařízení).Na protější (vnitřní) straně brašny je všitý další organizér z ripstopového materiálu, který má jednu velkou vnitřní brašnu na zip, dvě střední kapsy na filtry a dvě úzké kapsičky na psací potřeby nebo lenspeny, podobně jako je tomu v zadní kapse z vnějšku.

Pod hlavní chlopní z vnější strany na brašně nalezneme další organizér, který tvoří systém 4 otevřených kapes a dvou dalších úzkých kapsiček na psací potřeby. Všechny tato kapsy jsou sice zvnějšku, ale jsou dost hluboké, a navíc jsou standardně zakryty vnější chlopní, takže jsou dostatečně chráněné a nehrozí, že z nich něco vypadne. Navíc jsou na těchto kapsách přišité dva suché zipy. Nemusíte se tedy bát nějakého snadného samovolného otevření.Těmi úplně posledními věcmi, které určitě stojí za komentář, jsou samotné popruhy. Jeden tenčí přes prsa ala hrudní pás, který už byl zmiňován. Cca 2 cm široký nylonový pásek je opatřen plastovou karabinou s kovovým klipem. Tyto karabinky nenesou žádnou váhu ani tah a pouze drží brašnu u těla, takže není potřeba celokovové spony. Ty jsou naopak samozřejmostí u ramenního popruhu. Ten je cca 4 cm široký a je vybaven odnímatelným polstrováním, které zamezuje tlačení do ramene. Ze spodní strany je toto polstrování opatřeno protiskluzovou úpravou.

Závěrečnou pomyslnou třešničkou na dortu je kapsička na vnitřní straně chlopně, kam můžete umístit svou vizitku, případně kartičku s kontaktem v případě, že byste brašnu někde zapomněli. I když podobné věci snad ani nebudu přivolávat.

 

Závěrečné shrnutí

Co říci na závěr? Zastavte se u nás na prodejně a brašnu si vyzkoušejte sami. Jedině tak můžete posoudit, zda je mé nadšení oprávněné. Verze Messenger se nabízí v několika velikostech, takže si lze vybrat tu správnou, a to jak na nějaký ultrazoom, tak na malé a střední bezzrcadlovky i na velké profesionální zrcadlovky.

 

Přestože si ze mě kolegové často dělají legraci, že je můj vztah k pouzdrům a brašnám na hraně obsedantního chování, tak jsem bohužel zatím nenašel žádnou, které by se nedalo nic vytknout. Tedy až dosud. Tenba Messenger DNA 11 má u mě 100 bodů ze sta. Vlastně 101. Ten jeden bod navíc je za prodlouženou 5letou záruku!Jeden zápor brašny ale přece jenom zmínit musím. Brašna má tolik přehledných kapes, kapsiček a organizérů, že to přímo svádí naplnit je drobnostmi, které se “třeba v terénu budou hodit”. A ač to na první pohled nevypadá, tak má brašna díky těmto kapsám neskutečný objem. No a když naplníte všechny kapsičky milionem zbytečností, tak se brašna přece jen trochu pronese :)
 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (6) | Dobrý den,díky za upozornění. Prověříme to a specifikaci případně upravíme.

7

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 9. 9. 2019 |Reagovat

JJ

Reaguje na (4) | , Reaguje na (5) | Přijde mi, že Megapixel má u verze 10 uvedené vnější rozměry, zatímco u verze 11 jsou uvedeny rozměry vnitřní. Alespoň když to srovnám s údaji na stránkách výrobce.

Dotaz na Megapixel - netušíte, proč už Tenba nedělá variantu Dark Copper?

6

Jana Jarošů, 7. 9. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, v DNA 11 nosím Nikon D850 s objektivem, druhý objektiv a blesk, jak je vidět ve videu. S bateriovým gripem by se tam vešel fotoaparát taky, ale musel bych oželet druhý objektiv, nebo blesk a trochu jinak upořádat přepážky.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 9. 2019 |Reagovat

VK

Mám DNA 10, je podle popisu rozměrově o něco větší, než DNA 11, a EOS 80D se do ní vejde hodně na fest. Větší profi tělo, nedej bože s bateriovým gripem se do ní může vejít, ale jedině se sundaným objektivem a nic moc dalšího k němu nedáte, takže trochu matoucí popis v tomhle směru. Jinak je to super praktická brašna :-) Až mě to překvapilo. A přístup přes zip nahoře je bezva věc.

4

Vladimír Kotýnek, 3. 9. 2019 |Reagovat

Jan Bogdan

Brašnu mám už přes rok a na focení bez batohu je super. Vstup přes horní zip je nejlepší věc, víko prakticky neotvírám, rozepnu zip a hned jsem u výbavy. Na svatbách a při rychlém měnění objektivů to hrozně urychluje práci. Má tolik kapes, že jsem některé objevil, až po roce :-D a všechny zrhovadla a zipy jsou naprosto v pohodě ;-)

3

Jan Bogdan, 3. 9. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, nevím zda byly k sehnání před rokem 1989 v galanterii zipy od světově proslulé značky YKK, jejíž historie sahá až do roku 1934, nebo tenká nylonová lanka, vyráběná podonou technologií, jaká se užívá k výrobě padákových šňůr, ale mohu vás ujistit, že na této brašně o zadrhovadla strach rozhodně nemám :)

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 9. 2019 |Reagovat

MK

Pane Lukeši, jak na Vás působí ta zdrhovadla, mi připomínají českou galanterii před rokem 1989. Ale v ruce jsem to neměl, tak se ptám.
Díky za odpověď.

1

Martin Kadlec, 2. 9. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.