Magazín

Od čtenářů

#8 Představujeme naše čtenáře: Patrik Staněk

Luděk BouškaAktualizováno: 29. 5. 2017 v 12:28 • Rubrika: Od čtenářů

#8 Představujeme naše čtenáře: Patrik Staněk

Již téměr 9 let se věnuji fotografování. Asi jako každý jsem začínal s nejlevnější zrcadlovkou od Nikonu, myslím, že to byla D3000 nebo D3100, už přesně nevím a základní objektiv. Postupně mě fotografování začalo více a více bavit, tak že jsem začal chodit na různé workshopy a kurzy, kterých jsem tenkrát absolvoval cca 25 až 30 s různým zaměřením, abych si vzal z každého to nejlepší nebo co mě zaujalo.

Obsah

Prvních pár let fotografování se vesměs každý fotograf „dozvídá“ co vlastně bude v budoucnu fotografovat a jaký bude jeho směr… U mě se nejlépe zabydlela zvířata a to asi z toho důvodu, že jim nemusím říkat, co mají dělat, jak se mají postavit, či jak se mají tvářit, ale člověk fotí prostě „momentky“ z jejich každodenního života, které jsou vždy unikátní a jedinečné.

Tisíce, spíše desetitisíce fotografií jsem nafotil v českých ZOO a klasicky po lese. Jednak z důvodu, že jsem v té době stavěl dům a finance šly jiným směrem a také na nějaké cesty nebyl čas.

Do dnešního dne jsem svojí výbavu podstatně upgradoval a aktuálně nosím na zádech v batohu cca 18kg fototechniky a příslušenství.

Můžete v ní najít...

Těla:

Objektivy:

a příslušenství:

Ze začátku jsem fotil na zoom objektivy jako je Tamron 70-300 VR, Sigma 70-200 f2.8 a podobné. S přechodem na FF těla jsem si nejdříve pořídil Nikon 300mm f4 bez stabilizace (tenkrát k tělu D610)... Jak čas plynul a mě začalo připad, že to co mě brzdí v rozvoji je používaná technika, zakoupil jsem tedy jak tělo, tak objektiv z profi řady Nikon a u toho jsem do současné chvíle zůstal....

Na poslední cestě jsem byl aktuálně na Borneu (třetí největší ostrov v Malajsii) a to s dobrým kamarádem a známým fotografem Petrem Bambouskem. Procestovali jsme velkou část ostrova a viděli nespočet zajímavých zvířat jako jsou opice Kahau nosatý, malajský medvěd, spousty orangutanů či makaků a v neposlední řadě desítky druhů tropických ptáků.

Cesta to byla poměrně náročná, určitě se nedá považovat za dovolenou, ale každá minuta stála za to. I ty chvíle kdy se s 18kg na zádech brodíte po kolena v bahně deštného pralesa, kde je cca 35 stupňů nad nulou a téměř 100% vlhkost.

Další cesta, která mě čeká bude z největší pravděpodobností Thajsko, kde bych chtěl navštívit několik provincií a zaměřit se na fotografování místních levhartů, opic a slonů. Již teď se na tuto podzimní cestu pomalu připravuji, plánuji podrobnosti a trasu kudy se vydám.

Kromě cestování po světě ještě vyvádím pár věcí od práce v IT odvětví, pořádání kurzů fotografování v českých ZOO a národním parku Bavorský les, přes individuální kurzy Photoshopu atp atd.

Uživit se jen fotografováním není taková legrace a vždy musíte kombinovat více činností od pořádání kurzů, přednášky, prodej fotografií a obrazů až k pořádání zahraničních workshopů. Každopádně mířím tímto směrem, abych nemusel do konce života říkat uživatelům PC stanic, zda je zkusili vypnout či zapnout. :-)


CHCETE BÝT VIDĚT TAKÉ? UKAŽTE SVÉ FOTOGRAFIE V NAŠEM MAGAZÍNU I VY

Snad každý fotograf touží po tom, aby se jeho snímky dostaly k co nejširšímu publiku. Ale ne každý má možnost se k takovému publiku bezplatně dostat. Proto jsme si řekli, že vám nabídneme možnost prezentovat své fotografie v našem Magazínu. Důvod je jednoduchý. Pořád píšeme články o fotografické technice, tak si myslíme, že bude skvělé, když náš Magazín oživíme fotografiemi. A kdo jiný by měl mít větší právo podílet se na tom, co prezentujeme, než právě naši čtenáři?

Jak na to

Je to vlastně snadné:

  • sedněte si k počítači a proberte své portfolio

  • vyberte ideálně 6 fotografií, z nichž alespoň jedna bude na šířku (ta bude úvodní)

  • pokud budete snímky zmenšovat, tak kratší strana musí mít alespoň 1024 px

  • u snímků neodstraňujte EXIF data, pomohou ostatním fotografům na cestě k lepším snímkům

  • napište krátký popis, jak vaše snímky vznikaly, jaké jste používali příslušenství, co se vám při focení stalo neobvyklého nebo zajímavého a podobně

  • připojte také pár informací o sobě a svém fotografickém příběhu

  • fotografie a texty nám pošlete na adresu magazin@megapixel.cz

My vám dáme co nejdříve vědět, zda a kdy bude váš příspěvek zveřejněn.

Těšíme se na vaše fotky a příběhy.

Sdílet na


Komentáře k článku

AB

Fotka nosatých opic je parádní - nenapadá mě moc, co by jí cházelo, a určitě si ji budu nějakou dobu pamatovat. Přeju hodně úspěchů do budoucna!

8

Aleš B., 17. 5. 2017 |Reagovat

JR

Reaguje na (5) | Jestli se mi bude lépe spát, nevím. Asi budu na tom letišti stejně trnout, ale jsem rád, že máte jen pozitivní zkušenost. Trochu mě to uklidňuje. Díky

7

J. R., 17. 5. 2017 |Reagovat

Reaguje na (1) | Dobrý den, pane Libore, podle toho co píšete jistě fotíte také a rozhodně ne špatně. Chtěla jsem napsat, že jste nejspíš profík, ale ze zkušenosti vím, že ti opravdu nejlepší nekritizují práci ostatních způsobem, jakým jste použil vy. Můžete prosím vložit odkaz na Vaše stránky a Vaši práci? Do teď jsem považovala práci Patrika Staňka za naprosto dokonalou, ale nejspíš mne vyvedete z omylu...

6

Radka Šťastná, 17. 5. 2017 |Reagovat

Patrik Staněk

Reaguje na (3) | Zdravím, problém jsme měli jen v Praze s Emirates, ale nakonec nás pustili v pohodě, jinak žádný problém ani v jednom z 6 letu nebyl... Fototechniku berou v potaz, ze ji člověk dolu nedá a není s tím u dopravních společnosti problém...

5

Patrik Staněk, 16. 5. 2017 |Reagovat

Patrik Staněk

Reaguje na (1) | Díky za reakci a doufám, ze se Vám teď bude lépe spát :) Pěkný den.

4

Patrik Staněk, 16. 5. 2017 |Reagovat

JR

Taky si trochu fotím, taky jsem rád, když něco za to dostanu, ale moje životní filozofie je, nemít to jako práci, protože pak už to nebude koníček.

Rád bych se ale zeptal, jak se cestuje s takovou výbavou. Koupil jsem si foto batoh. Jeho rozměry jsou na hraně příručního zavazadla. Mít v něm navíc 18kg, bojím se, že nikam neodletím. Zavazadlový prostor samozřejmě nepřichází v úvahu.

3

J. R., 16. 5. 2017 |Reagovat

N

Reaguje na (1) | Dobrý den pane Libor S. mohu se někde podívat na vaši práci ??
Děkuji

J.N.

2

Nováková, 16. 5. 2017 |Reagovat

LS

Na první cestě jsem byl na Borneu. Moment, to nezní moc dobře. Co takhle napsat: Na poslední cestě jsem byl na Borneu. No jasně a je ze mě zkušený cestovatel. Pak bych se mohl ještě otřít o cizí úspěchy, Petr Bambousek jistě promine. Fotky jsou nudné. Přes fotoego to asi není možné vidět. Pro Facebook fans to jistě stačí, ale s tímhle se spokojit? Co taky čekat od Facebook Photographer.

1

Libor S., 16. 5. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.