Magazín

Blog

Představujeme: Nikon Z30

Tomáš KivaderAktualizováno: 4. 7. 2022 v 15:19 • Rubrika: Blog

Představujeme: Nikon Z30

V poslední červnový den jsme s kolegou Vaškem zúčastnili Setkání s Nikonem. Součástí bylo představení novinek, které Nikon stihl vydat ještě pár dní předem. Vašek, jakožto videotvůrce, chtěl vidět a vyzkoušet nový vlogovací fotoaparát Nikon Z30 a já jsem byl spíše zvědavý na nový teleobjektiv. Přečtěte si tak naše první dojmy.

Obsah

Nový vlogovací fotoaparát Nikon Z30

Nikon uvedl v pořadí již třetí 21megapixelový APS-C fotoaparát nazvaný Z30. Jedná se o nižší třídu přístroje, než je Z50 a její sourozenec Z fc. Stále je použitá baterie EN-EL25. Na rozdíl od zrcadlovkových sérií 5000 a 3000 (odkud jsou zřejmě odvozena i aktuální čísla) ale není Z30 zaměřená na začínající fotografy.

Z30 se vydává úplně jiným směrem a orientuje se na mladé videotvůrce a jiné tvůrce obsahu. Tento malý fotoaparát je tedy primárně určený na natáčení videí. Z tohoto důvodu není foťák vybavený hledáčkem ale pouze 3" plně otočným dotykovým displejem, jaký známe od Z fc.

Dá se říct, že je tento fotoaparát určený pro tvůrce obsahu, kteří používají telefon, ale chtějí zlepšit kvalitu záznamu. Nikon chce přímo konkurovat velmi podobnému přístroji od Sony, ZV-E10. Oba fotoaparáty jsou APS-C s 1,5× crop faktorem, s otočnými displeji, bez hledáčku a s vestavěným stereo mikrofonem. Oba navíc disponují tally lightem udávajícím, že probíhá nahrávání. 

Rozdíl mezi nimi je zvláště v tom, že Nikon Z 30 dokáže nahrávat 4K video ve 30 snímcích za vteřinu bez ořezu, ZV-E10 takto zvládne maximálně 24 snímků. A druhý podstatnější rozdíl najdeme u Sony. kde je možné nahrávat do S-logu. Nikon oproti tomu nabízí pouze flat profil, který ovšem drtivé většině uživatelů tohoto přístroje naprosto postačí. 

Kromě toho Nikon Z30 nabízí nahrávání až do 120 fps ve FullHD. Oproti Nikonu Z50 a Z fc není nahrávání omezené na 29 minut a 59 sekund, ale na 125 minut (u FullHD), pokud tedy budete fotoaparát napájet externě přes USB-C port. Tento port lze případně přes redukci na 3,5mm jack použít i pro monitorování zvuku sluchátky. 

Chci Nikon Z30

Nový teleobjektiv Nikon Z 400 mm f/4,5 VR S 

Nikon dále uvádí i nový kompaktní teleobjektiv. Na délku měří přibližně 23,5 cm a váží pouhých 1245 g. Jak název napovídá, objektiv je vybavený optickou stabilizací (Vibration Reduction), která v kombinaci s bezzrcadlovkou Nikon Z9 dosahuje účinnosti 6 EV, u Z6 (II) a Z7 (II) 5,5 EV. 

Spousta lidí (včetně mě) podle předběžně uniklých informací očekávala, že se bude jednat o PF objektiv využívající Fresnelovu čočku, podobně jako Z 800 mm f/6,3 VR S nebo zrcadlovkové 300 mm f/4 a 500 mm f/5,6. Není tomu tak, i přesto je ale objektiv skutečně kompaktní!

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.