Představujeme nová výuková videa Fotoporadna

Představujeme nová výuková videa

Aktualizováno: 14. 6. 2016 v 8:11 • Rubrika: Fotoporadna

To, že natáčíme spoustu různých videí a zveřejňujeme je na YouTube, je pro mnohé už celkem známá věc. Tato videa se ale týkají spíše technické stránky, jsou to většinou videoprezentace představující konkrétní fotoaparát nebo objektiv. A nebo se jedná o ukázková videa kvůli představě, jak přístroj zvládá natáčení. Nyní uvádíme nová vzdělávací videa, která budou vysvětlovat nejrůznější pojmy, seznamovat vás nejen se samotnou technikou, ale také s fotografováním a pojmy s focením spojenými.

Dnes začínáme...

Nápad natáčet videa, která by vám pomohla s pochopením různých fotografických pojmů a prakticky ukázat pro někoho možná běžné věci spojené s focením, se zrodil už před několika měsíci. Nemáme v úmyslu na vás vychrlit hromadu krátkých filmů zaměřených na jedno určité téma. Chceme vás seznamovat se vším, co vás zajímá a na co se často ptáte buď v našich fotografických kurzech, v komentářích pod jednotlivými produkty v e-shopu. Ukážeme vám tedy různé fotografické postupy, názorně předvedeme, jak v praxi použít fotografickou techniku a nebo vás podrobněji seznámíme s novinkami a fotografickými zajímavostmi. A začneme jednou ze základních věcí, kterou musí řešit každý digitální fotograf, a sice:

Archivace obrazových dat

Kdo dnes fotí, musí svá data nějak archivovat. Možností je samozřejmě celá řada a záleží jen na vás, kterou si z nich vyberete. Když už máte fotky v počítači, měli byste se rozhodnout, co s nimi dál. Jakým způsobem je uspořádat, abyste se v množství složek a souborů vyznali i za nějakou dobu.

Doporučení na uspořádání fotek

Celkem osvědčeným způsobem je pojmenovávat jednotlivé složky podle data akce. Nejdříve rok, pak měsíc a pak den, kdy se fotografovaná událost odehrála. Pokud jste například fotogragovali narozeniny kamaráda Karla v sobotu 17. listopadu, můžete složku s fotkami pojmenovat "20121117 Karel narozeniny". Výhoda tohoto systému spočívá v tom, že se jednotlivé složky řadí podle data bez ohledu na to, kdy jste složku založili. Kromě toho se také snáze vyhledává.

Jak fotky "skladovat"

Osobně doporučuji hodně fotit a pak hodně mazat. Myslím si, že není smyslem mít uloženo co nejvíc fotek, ale spíš hlavně ty, které se vám líbí, se kterými jste spokojeni. Nevýhodou velkého množství fotek je i to, že si e pravděpodobně už nikdy neprohlédnete, protože na to prostě nebudete mít čas. Když si uděláte čas hned zezačátku a nemilosrdně smažete všechny fotky k ničemu, můžete počet fotek ve složce dost výrazně zeštíhlit. To oceníte jednak při prohlížení, ale poděkuje vám i disk v počítači, nebude tak brzy zaplněn zbytečnými daty.

Jestli "skladovat" fotky na externím disku, na webovém úložišti, nebo na DVD, je otázka... Dokud jsou totiž fotky v elektronické podobě, jsou to "jen" data. A pokud mají data vydržet, je třeba je zálohovat. Ale jak, když to bude zase v elektronické podobě? Zálohovat i zálohu? Data v elektronické podobě mohou zmizet, jak pára nad hrncem.

Doposud jediný skutečně trvanlivý způsob uchování fotografií, je jejich tisk. Dnešní technologie zaručují stálobarevnost a trvanlivost tisku i přes 100 let. Pokud tedy své fotky důkladně proberete a necháte si je vytisknout, nebo třeba vyrobit fotoknihu, udělali jste pro bezpečnost vašich snímků to nejlepší, co jste mohli. Má to i další výhody. Album nebo fotoknihu si prohlédnete kdykoliv si vzpomenete, třeba i když nepůjde elektrický proud.

Podívejte se na krátké video na téma Archivace obrazových dat:

V příštím díle se dozvíte, co by měl fotograf vědět o paměťových kartách.

Luděk BouškaVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím