Magazín

Produktové aktuality

Představujeme novou královnu digitálních kompaktů, model Leica Q3

Martin LukešAktualizováno: 5. 6. 2023 v 9:04 • Rubrika: Produktové aktuality

Představujeme novou královnu digitálních kompaktů, model Leica Q3

Za pár dní tomu budou přesně 4 roky, co byla představena druhá generace high-tech fotoaparátu modelové řady Leica Q. Dnes vám představíme jejího nástupce, fotoaparát Leica Q3. Takže povstaňte, přichází nová královna kategorie digitálních kompaktů s pevným objektivem.

Obsah

Ohlášení nového modelu fotoaparátu prestižní fotografické značky Leica je asi podobnou událostí jako představení nové kolekce šperků od Cartiera. Svým způsobem jde o společenskou událost, byť jen pro určitou společenskou vrstvu. A přirovnání fotoaparátu Leica Q3 k diamantovým šperkům je v tomto případě velmi příznačné, protože kvé trojka není jen luxusní fotoaparát, ale jde svým způsobem o designový šperk. A tomu odpovídá jen funkční výbava, ale i zpracování skla, kovu, kůže a všech ostatních použitých materiálů.

Leica Q3 v kostce

I přes svou kvalitu a vysokou cenu nejde o klasickou digitální zrcadlovku ani bezzrcadlovku a model Q3 stejně jako předchozí generace spadá do kategorie kompaktní fotoaparát. Znamená to tedy, že nemá výměnný objektiv.

Luxusně zpracované a designově vybroušené tělo je osazeno objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností Summilux 28 mm f/1,7. Jak již označení objektivu napovídá, jde o špičkový fixní objektiv s velmi dobrou světelností a širším úhlem záběru. Skvěle se tedy hodí na focení reportáží, dokumentárních záběrů, rodinných momentek, ale zrovna tak i na cestopisy, street fotografii, případně krajinu a architekturu. Obecně tedy nová Leica míří především na potřeby reportérů a dokumentaristů.

Chci Leica Q3

Plnoformátový snímač s rozlišením 60 megapixelů nabízí možnost velkoformátových tisků a zvětšenin a samozřejmě také dává prostor pro práci s detailními výřezy, které svým způsobem nahrazují chybějící zoom.

Tento na první pohled nenápadný model disponuje jak hlavním displejem s velikostí 3“, tak elektronickým hledáčkem OLED. Ten nabízí rozlišení neuvěřitelných 5,67 milionů obrazových bodů, díky čemuž máte pocit, že se díváte skrze čirou optickou soustavu. Elektronický hledáček navíc oproti tomu optickému nabízí hned několik nesporných výhod. Tou hlavní je, že vidíte reálný náhled expozice ještě před vyfocením a lze se tak předem vyvarovat chyb týkajících se přepalů, podexpozice nebo barevných posunů. Další výhodou je možnost promítnout si do hledáčku veškeré informace, které nabízí hlavní displej, a to včetně listování v menu. V neposlední řadě bych rád vyzdvihl možnost přehrát si pořízený snímek přímo do hledáčku, což je mnohem rychlejší než fotografie kontrolovat na hlavním displeji. Nemluvě o tom, že v podmínkách, kdy na displej dopadá ostré světlo, toho na něm stejně moc neuvidíte.

Značného vylepšení se také dočkal nový hybridní systém automatického ostření s fázovou detekcí, který zajišťuje extrémně rychlé a přesné zaostření i sledování objektů.

Výrobce tentokrát nemíří jen čistě na fotografy, ale také do řád videotvůrců. Leica Q3 proto nabízí záznam videa v rozlišení 8K. Nechybí ani super rychlé a stabilní bezdrátové spárování s dalším zařízením pomocí aplikace Leica FOTOS. Stejně tak jsou dostupné i běžné bezdrátové rozhraní Bluetooth a Wi-Fi.

A samozřejmě nechybí ani nějaká technická super vychytávka, kterou je tentokrát možnost bezdrátového dobíjení, podobně jako známe z některých mobilních telefonů. Samozřejmostí kovového těla je utěsnění proti prachu a vlhkosti, takže lze fotoaparát používat i ve velmi náročných podmínkách.

Základní technická specifikace Leica Q3

 • Rozlišení: 60 Mpx / 36 Mpx / 18 Mpx
 • Obrazový snímač: BSI-CMOS
 • Procesor: Maestro s technologií L2
 • Formát snímače: Full-frame (36 x 24 mm)
 • Ohnisko objektivu: 28 mm
 • Světelnost objektivu: f/1,7
 • Digitální zoom: 28, 35, 50, 75 mm a nově také 90 mm
 • Citlivost: ISO 50 – 100 000
 • Sekvenční snímání: 15 fps s elektronickou závěrkou (10 fps s mechanickou)
 • Bezdrátové připojení: Bluetooth a Wi-Fi
 • Rozměry: 220 x 212 x 165 mm
 • Váha: 745 g s baterií

Chci Leica Q3

Závěrem bych rád podotkl, že nová Leica Q3 není fotoaparát pro každého. Tomu odpovídá nejen preciznost zpracování nového těla, ale samozřejmě také cena. Na druhou stranu tato novinka renomované značky s červeným puntíkem není jen běžným fotoaparátem, ale svým způsobem jde o věc prestiže a určitého společenského statusu. Stejně jako seženete levnější hodinky, než jsou ty od značky Rolex, modernější automobil, než je Rolls Royce, a vkusnější kabelku než tu od značky Louis Vuitton. Na druhou stranu tyto značky nelze běžným způsobem poměřovat s podobnými produkty jiných výrobců. A stejně tak je tomu i u řady Q od německého výrobce Leica. Jednoduše řečeno jde o fotoaparát pro fajnšmekry a pro ty, kteří si sice mohou dovolit fotoaparát s lepšími parametry, ale vědí že Leica je prostě Leica.

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.