Magazín

Produktové aktuality

Představujeme novou vlogovací kameru Sony ZV-1. Jaké jsou naše první dojmy?

Tom KalousAktualizováno: 26. 5. 2020 v 16:10 • Rubrika: Produktové aktuality

Představujeme novou vlogovací kameru Sony ZV-1. Jaké jsou naše první dojmy?

Videa, která dovolí divákovi nahlédnout do osobního života autora, se hemží sociálními sítěmi. Ano, řeč je o vlogování, jehož popularita stále roste a výrobci drží s tímto trendem krok. Ani společnost Sony dlouho neotálela a světu představila kompaktní foťák ZV-1, který je všemi funkcemi uzpůsobený spíše natáčení sebe sama než focení.

Na začátek je nutno říci, že ačkoliv se jedná o foťák zaměřený především na video, při focení žádným způsobem nezaostává! Sony ZV-1 bych zařadil někam na úroveň Sony RX100 VA. Kompaktní novinka má totiž ten samý objektiv s rozsahem 24-70 mm se světelností f/1,8 na širším konci a f/2,8 na konci druhém. Je to tedy ten světelný objektiv, který už delší dobu známe a dokážeme s ním vyfotit i natočit téměř cokoliv ve dne, ale i ve ztížených světelných podmínkách.

S každým novým modelem fotoaparátu se ovšem lehce mění technologie a zpracování materiálů, a tak i objektiv Sony ZV-1 prošel inovací a je zase o něco ostřejší. V samém srdci fotoaparátu buší při focení závěrka před 1" CMOS snímačem s rozlišením 20,1 Mpx a všechny operace počítá nejnovější procesor BIONZ X, který také najdeme v Sony A9 II nebo RX100 VII. A právě díky tomuto procesoru lze kontinuálně snímat až 24 fotek za sekundu.

Rychlejší a intuitivní ostřící systém

Co se ostření týče, přesvědčil jsem se na vlastní oči, že hybridní autofocus s 315 ostřícími body fázové detekce funguje na tak malý kompakt nezvykle rychle. Nejen při focení, ale i při natáčení videa funguje automatické ostření na oko stejně jako u top modelů A7R IV nebo A9 II v reálném čase. Pokud sledujete youtubery a youtuberky, určitě jste si všimli, že často ukazují na kameru jejich oblíbené produkty, které používají.

U současných foťáků je velký problém přeostření z obličeje na produkt, který ukazujete před sebou. Většinou se za něj dává ještě ruka, aby bylo pole pro zaostření větší a kontrastnější. Se Sony ZV-1 už tento problém nebudete muset řešit. Na volitelném tlačítku si totiž zapnete funkci "Product showcase" a jakmile dáte něco před obličej nebo blíže k objektivu, fotoaparát na to bleskově přeostří a hned jak to dáte pryč přeostří zpět na obličej. Názornou ukázku této funkce ukázal náš ambasador Kubajsz ve videu, kde novinku Sony ZV-1 testoval. Toto video naleznete na konci článku. 

Inovace, které potěší

  • Čím více rozmazané pozadí tím jsem lepší fotograf/kameraman! Každý z nás si touto fází musí projít. Objektiv Sigma f/1,2 v kompaktu ZV-1 nenajdete, ale určitě si rychle oblíbíte tlačítko "Defocus", které zafixuje clonu na f/1,8 a navíc ještě přidá digitální bokeh neboli rozmazání a pozadí je tak ještě více mimo hloubku ostrosti.
  • Když vlogování, tak v plné parádě - výklopný displej o 180° do strany! Tato možnost usnadní natáčení a kontrolu správného nastavení a kompozice.
  • Tlačítko na nahrávání na horní straně fotoaparátu, a navíc s větším rozměrem pro jednoduché zmáčknutí. 
  • Vestavěný ND filtr pomůže zachovat správné nastavení závěrky a otevřené clony i za slunečného počasí.
  • Díky diodě signalizující zapnuté nahrávání na přední straně fotoaparátu už nikdy nebudete v nejistotě, zda video jede!
  • Intervalové snímání jak RAW tak JPEG fotek pro následné složení a vytvoření časosběrných videí.

A co dokáže video?

Určitě budete rádi za 4K rozlišení s 25 snímky za sekundu na takové to běžné nahrávání. Pro nahrávání takzvaných B-rollů můžete využít speciální super slowmotion v 240, 480 nebo 960 snímcích za sekundu (bez záznamu zvuku a pouze v NTSC režimu). Pro běžně 2-4x zpomalené záběry vám pak postačí 50 nebo 100 snímků za sekundu, při kterých bude zaznamenám také zvuk. Pokud tvoříte pro sociální síť Instagram, konkrétně pro Insta stories, oceníte automatické zaznamenání videí otočených na výšku.

Jedna česká studie tvrdí, že hezky nabarvené video přiláká až o 43 % více diváků než video natočené ve standardních barvách. Ne, žádný taková studie neexistuje. Je ovšem pravda, že když si vyhrajete s barvením, ohromíte nejednoho diváka. A základ barvení videa se skrývá v takzvaných "Picture profilech", které naleznete v profi bezzrcadlovkách Sony, ale nově také v tomhle novém foťáčku s označením ZV-1, neuvěřitelné! Vybrat si můžete z 10 různých barevných profilů včetně Cine, S-Log3, nebo HLG.

Vychytávky, které oceníte

Neznám nikoho, komu by se líbilo rozklepané video. Také na to vývojáři v Sony mysleli a přidali do ZV-1 funkci SteadyShot, která optickou i digitální kombinací zajistí stabilní výsledek, i když budete chodit a vlogovat najednou. Když pořád tak píšeme o vlogování, asi si říkáte, jak je na tom záznam zvuku. Na horní straně fotoaparátu se nachází zabudovaný 3kapslový směrový mikrofon, s výbornou redukcí větru a velmi kvalitním záznamem.

V balení je také deadcat, který jednoduše zasunete do sáněk blesku a můžete točit vítr nevítr. Počkat, řekl jsem sáňky blesku? ANO! I takto malinkatý kompaktík má sáňky na blesk. Nebo na externí mikrofon, který připojíte pomocí 3,5mm jacku přímo do foťáku, kdyby vám náhodou vestavěný mikrofon nevyhovoval.

Vývojáři v Sony také usilovně pracují na algoritmu, který vypočítává a následně zaznamená přirozenou pleťovou barvu nezávisle na etnickém původu, věku či pohlaví. Ať se děje co se děje, foťák bude vždy vyrovnávat expozici dle obličeje a nedojde tak k tomu, že bude moc tmavý či přepálený. Sony ZV-1 nabízí také efekt "Soft Skin", který redukuje vrásky a jiné neduhy na pleti, zatímco zachovává ostrost v oblasti očí a pusy. Tento efekt lze jednoduše nastavit na hodnoty vypnuto, nízké, střední nebo vysoké redukce.

No a na konec to nejdůležitější a to je cena a dostupnost. Kompaktní Sony ZV-1 bude přibližně 8. června 2020 na prodejnách a očekávaná cena bude kolem 21 990 Kč. Pokud si ho předobjednáte, získáte k němu grip a stativ v jednom GP-VPT2BT v hodnotě 5 390 Kč zdarma a to se vyplatí!

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

ŠB

Reaguje na (2) | Mohu vás ujistit, že kdyby kamera disponovala 100 snímky za sekundu ve 4k rozlišení, chyběla by v cenovce v článku alespoň jedna 0 ????

5

Štěpán Bárta, 30. 05. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, podle dostupných informací platí těch 100fps pouze pro HD rozlišení.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 28. 05. 2020 |Reagovat

PM

Reaguje na (1) | Prostě nejste vlogger, neopájíte se stovkami videí s vlastním obličejem na sociálních sítích. Fenoménem dnešní doby je, že se firmám vyplatí vyrábět přístroje výslovně pro tento účel, což znamená, že těchto narcisů musejí být minimálně statisíce a možná miliony.

Osobně bych z foto prcků bral nejradši Canon PowerShot G5 X Mark II.

3

Petr Matoušek, 28. 05. 2020 |Reagovat

PP

vypadá to vskutku epesně, ale zajímalo by mně jestli to snímání 100 a více snímků za sekundu ač bez zvuku tak jestli je pořád ve 4K rozlišení?

2

Pavel Polách, 27. 05. 2020 |Reagovat

Milan D.

Asi šikovná kamerka,ale na sluníčku na lcd nic neuvidím,tak nekupuji...musela býti s hledáčkem...

1

Milan D., 27. 05. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.