Magazín

Produktové aktuality

Představujeme nový 61 megapixelový hybrid Sigma fp L

Tom KalousAktualizováno: 6. 4. 2021 v 13:47 • Rubrika: Produktové aktuality

Představujeme nový 61 megapixelový hybrid Sigma fp L

Nově nabídne 61megapixelový snímač a možnost dokoupení elektronického hledáčku. Všiml jsem si spousty negativních komentářů od fotografů a kameramanů. Proč se jim novinka nelíbí a komu je vlastně tento kousek určen?

Obsah

Když v létě 2020 vyšla Sigma fp, měl jsem možnost ji vyzkoušet a recenzovat. Po vyzkoušení jsem usoudil, že i přes možnost zapnutí foto režimu je to přístroj přizpůsobený spíše na natáčení. Foto funkce nebyly tak propracované a fotoaparát se špatně držel, jelikož nemá žádný grip, a proto byl pro mou potřebu foťák nepoužitelný. Zato video režim nabízel zajímavé funkce a módy, takže jsem si dovedl představit, že bych Sigmu fp jako kameru využíval na určitý druh práce.

Novinka Sigma fp L je ještě o něco menší a lehčí. Její rozměry jsou 113 x 70 x 45 mm, což ji opět řadí na první příčku v žebříčku nejmenších fotoaparátů na světě. Váha novinky je 427 gramů. Kompaktní velikost a malá váha může být výhodou, ale i nevýhodou. Nevýhodou v přípedech, kdy chcete natáčet z ruky. Zde však lze pořídit klec například od SmallRig, jak jsem zmínil ve videu u první verze. Malé rozměry a váhu oceníte při využití na stabilizátorech nebo dronech, které nebudou tolik zatěžovány.

Představujeme nový 61 megapixelový hybrid Sigma fp L | Megapixel

Po představení novinky Sigma fp L jsem byl lehce zaskočen, že má přístroj stejné tělo a téměř totožné funkce a vlastnosti. Nově ale dostal 61 megapixelový snímač, trochu se vylepšil ostřící systém a je nyní hybridní. Využívá fázovou detekci, což by mělo zpřesnit a urychlit celkové ostření. Uvidíme, jak si s tím Sigma fp L poradí, až ji dostaneme na reálný test.  

Na fotografii je vysoké rozlišení 61 MPX samozřejmě super a dá se skvěle využít při reklamní či produktové fotografii. Ve videu už to tak skvělé není, jelikož se rapidně snižuje odstup od digitálního šumu při vysokých hodnotách ISO.

Představujeme nový 61 megapixelový hybrid Sigma fp L | Megapixel

Za co jsem ale rád je představení externího elektronického hledáčku, který vám usnadní práci s focením i točením. Hledáček mi totiž na předchozí verzi hodně chyběl. Jednoduše ho připojíte k fotoaparátu a připevníte aretačním šroubem, aby se nehýbal a neodpojil.

Na hledáčku nalezneme konektory USB-C, HDMI i sluchátkový jack, takže nepřijdeme o možnost pripojení externího monitoru nebo disku. Jakmile aktualizujete první verzi Sigma fp, bude hledáček kompatibilní i s tímto modelem. Cena za hledáček EVF-11 je 17 990 Kč.

Celkově jsem z novinky Sigma fp L trochu na vážkách. Stále ovšem platí, že pokud sháníte malé a odolné tělo, které budete moci montovat na dron či car mount a podobně, určitě jeho velikost i možnost natáčení oceníte. Focení zatím nemohu posuzovat, jelikož jsem tento model zatím neměl možnost vyzkoušet, a tak nevím, jak rychle se s ním dá pracovat a ostřit.

Cena za nový Sigma fp L je 64 490 Kč.

Chci Sigma fp L

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.