Magazín

Novinky

Představujeme třetí generaci legendární bezzrcadlovky Nikon Z6 III

Martin LukešAktualizováno: 26. 6. 2024 v 11:50 • Rubrika: Novinky

Představujeme třetí generaci legendární bezzrcadlovky Nikon Z6 III

Přestože byl Nikon jeden z posledních velkých hráčů, který vplul do rozbouřených vod semi-profi a profi bezzrcadlovek, získala si jeho modelová řada Z velmi početnou základnu fanoušků. Ostatně není se čemu divit. Tento bezzrcátkový systém Nikonu nabízí fotografům ty nejmodernější technologie a bezkompromisní obrazový výstup, který uspokojí jak amatérské a hobby fotografy, tak i ostřílené profesionály. Prvními pionýry této velmi úspěšné modelové řady byly bezzrcadlovky Nikon Z7 a Nikon Z6. A právě druhý jmenovaný se aktuálně dočkal již třetí generace. Nikon Z6 III je přístroj na který čeká nejeden skalní příznivec značky se žlutočerným logem a soudě podle technických parametrů a možností které nabízí to bude model o kterém se bude hodně mluvit.

Obsah

Představení bezzrcadlovky Nikon Z6 III

Od chvíle kdy byl veřejnosti představen nový systém bezzrcadlovek Nikon Z uběhlo bez mála 6 let. Ten s sebou přinesl nejen nový bajonet, ale také zcela nový koncept určený jak pro tvorbu fotografií, tak i natáčení videa. Aktuálně Nikon uvádí na trh již třetí generaci původního průkopníka této modelové řady, kterým Byl Nikon Z6. Nový model Nikon Z6 III přináší nejen spoustu zajímavých prvků a vylepšení ale samozřejmě také posun jak v provozních možnostech fotoaparátů i v kvalitě obrazového výstupu.

Přestože je v oblasti designu Nikon velmi konzervativní, což je ostatně věc, které si mnoho fanoušků značky cení, dočkal se nový model drobných změn ve tvaru a ergonomii. Naštěstí jde o posun k lepšímu. Nikdo z vlastníků modelů předchozí generace nemusí mít strach, že by si musel zvykat na nějaké nové způsoby držení, hmaty, nebo dokonce jiný princip ovládání. Jde spíše o kosmetické drobnosti, které naopak zpříjemní drženíi celkovou práci s touto žhavou novinkou. Nepatrně vzrostla výška fotoaparátu, což se v dobrém projevilo na úchopu a ergonomii přístroje. Menších změn se také dočkalo uspořádání ovládacích prvků, ale i v tomto směru je to posun k lepšímu. Částečně bylo převzato převzato schéma z profesionálních modelů Nikon Z8 a Nikon Z9. Zůstal ale zachován kruhový volič fotografických režimů a také se rozšířili možnosti programovatelných tlačítek. Nechybí ani oblíbený a praktický joystick. Tlačítko pro přehrávání fotografií a videa bylo přemístěno z levého horního rohu, do pravé spodní části. Jde tedy pohodlně ovládat i při úchopu jednou rukou. Díky tomu všemu je nová Z6 III pohodlnější na ovládání a především pak také pohotovější.

Naštěstí stejně konzervativní zůstal Nikon i v klíčových parametrech, mezi které patří především rozlišení. Zbrusu nový, částečně skládaný obrazový senzor FX (full-frame) má optimalizované rozlišení 24 Megapixelů. To nabízí dostatečně kvalitní záznam včetně jemných detailů a struktur a zároveň zachovává velmi dobrý odstup od šumu, a to i při velmi vysokých citlivostech. ISO lze měnit v rozsahu 100 – 64 000 a k dispozici jsou i rozšířené hodnoty ISO 50 - 204 800.

Nový, částečně skládaný senzor společně s novým procesorem Expeed 7, stejný jako známe z Nikonu Z8, nabízí nejen špičkovou reprodukci obrazu, ale také velmi rychlé zpracování dat. Díky této kombinaci zvládne Nikon Z6 III zpracovat až 20 sn./s při sekvenčním snímání s elektronickou závěrkou, nebo 14 sn./s s mechanickou závěrkou a to i v nekomprimovaném formátu RAW. Sekvence navíc není omezena počtem 200 záběrů ale běží až do zaplnění karty. Při změně formátu na JPEG a zmenšení velikosti umí fotoaparát v režimu High-Speed Frame Capture + (C30 / C60 / C120  snímat rychlostí 30 sn./s. až 120 sn./s. V těchto ohledech novinka zvládá to samé jako model vyšší třídy Nikon Z8.

Uvedená rychlost s možností vyšších citlivostí z něj proto dělá skvělý nástroj pro takové žánry jako jsou sportovní fotografie, reportáže, dokumentární záběry a snímky zvířat v pohybu, ale stejně tak svatby nebo rodinné momentky. Ostatně těmto akčním a dynamickým záběrům nahrává i vylepšení systému automatického ostření. Ten je v podstatě stejný jako u vyšší modelové řady do které spadá Nikon Z8.Je zase o kousek rychlejší a přesnější a nechybí ani automatické detekce a trackování obličeje, nově také horní části těla osob, a samozřejmě zvířat včetně ptactva a dopravních prostředků jako jsou auta, vlaky, motocykly a letadla. Mimo to funguje i při velmi špatných světelných podmínkách až do -10 EV.

Opravdu velmi užitečná je také funkce Pro-Capture, tedy tzv. prediktivního snímaní. Ta umožňuje vyvolat z paměti snímky pořízené s určitým časovým předstihem ještě před zmáčknutím spouště. Díky této vychytávce v podstatě nelze prošvihnout žádný klíčový moment, ať už jde o jakkoliv rychlý okamžik.  

Reportéři a fotografové kteří se často pohybují v terénu jistě ocení odesílat a ukládat nafocené soubory na vzdálené uložiště prostřednictvím protokolu FTP.

Co se týče další konektivity, tak je nová bezzrcadlovka vybavena vstupem pro USB, HDMI (typ A), konektorem na kabelovou spoušť, výstupem na sluchátka i mikrofon. Ten navíc funguje i jako vstup Line-in. Samozřejmostí je také slot pro paměťové karty SD UHS-II a XQD a utěsnění proti prachu a vlhkosti. Navíc, přesto že je fotoaparát vybaven i mechanickou závěrkou, funguje až od -10°C pod modem mrazu. To z něj dělá spolehlivého parťáka i do velmi extrémních podmínek. 

Nahrávka na smeč video tvůrcům

Nová generace Z6 III není ale zdaleka určena jen pro milovníky momentek a akčních scén. Stejně tak dobře se hodí na fotografování klidnějších záběrů ať už jde o focení krajin, architektury, portrétů, jídla, nebo produktové fotografie. Někdo by mohl namítnout, že se možná pro podobné účely hodilo o něco vyšší rozlišení. A přesně z tohoto důvodu je fotoaparát vybaven režimem Pixel Shift. Díky ní lze u nehybných scén poskládat výsledný záběr až ze 32 samostatných snímků. Díky tomu získáte obrazový soubor s rozlišení až 96 Megapixelů, což je parametr, který může konkurovat fotoaparátů středního formátu v řádech mnoha set tisíc korun.

Vylepšení se také dočkala funkce (anti) Flickering, takže fotoaparát mnohem lépe zvládá frekvenci a blikání umělých zdrojů osvětlení. Navíc není odkázán pouze na elektronickou závěrku, což je jakýmsi současným trendem, ale k dispozici je stále poctivá mechanická závěrka. Z toho důvodu odpadají jakékoliv obavy s případnými problémy při focení se studiovými záblesky, nebo tzv. rolling shuter efektem.

Jak již bylo zmíněno, tak si bezzrcadlovky Nikon řady Z nerazí cestu jen ve světě fotografie, ale velmi významně zasahují také do oblasti videa. Ani v tomto směru Nikon Z6 III nijak nezaostává oproti nejmodernějším trendům. Nová bezzrcadlovka disponuje rozlišením 6K při 60 fps a to za využití plného formátu snímače, tedy bez ořezu (tzv. cropu). Velikost videa lze snížit na 4K přičemž se zvýší snímková frekvence na 120 fps. Díky tomu si lze velmi dobře hrát ze zpomalením rychlých pohybů a akčních scén. Nechybí ani nekomprimované formáty ProRes raw a Nraw video ve kterém lze nahrávat i bez využití externího uložiště. Velkým bonusem je možnost nahrávat video bez přerušení po 30 minutách. Navíc díky baterii Nikon EN-EL15c, kterou lze nabíjet uvnitř fotoaparátu stejně jako napájet ze sítě, nebo pomocí externího zdroje, nemá Z6 III problém ani při nahrávání dlouhých záznamů v kuse. 

Fotografům stejně jako videomakerům bezesporu přijde vhod výklopný a polohovatelný displej a hledáček s větším rozlišením. To je díky 5 670 000 obrazovým bodům vůbec nejvyšší mezi bezzrcadlovkami Nikon a se svítivostí 4000 Nt a naprosto věrnému podání barev patří vůbec k nejlepším hledáčkům na současném trhu. Samozřejmostí je také praktická a pohodlná očnice.

Mnoho majitelů předchozího modelu Nikon Z6 II bude patrně přemýšlet nad tím, zda se vyplatí přesedlat na tuto novinku. Tady je proto malé porovnání. Nezapomeňte, že při nákupu nového modelu lze využít našeho bazarového oddělení, kde váš stávající model vezmeme do protiúčtu, a navíc lze získat v rámci akce RESTART výkupní bonus 30%.

Předobjednat Nikon Z6 III

Rozdíly mezi předchozí generací bezzrcadlovky Nikon Z6 II

Vzhledem ke klíčovým parametrům i drobným vylepšením jsou změny oproti předchozímu modelu mnohem výraznější než tomu bylo při prvním upgradu z modelu Z6 na Z6 II. Tady je výčet těch největších změn.

Porovnání klíčových parametrů Nikon Z6 III a Nikon Z6 II
parametr Nikon Z6 III Nikon Z6 II
citlivost ISO 50 - 64 000 ISO 50 - 51 200
účinnost stabilizace  8 kroků 5 kroků
rozlišení hledáčku 5,76 milionů 3,69 milionů
nejkratší čas závěrky  1/16 000 s  1/8 000 s
sekvenční snímání 20 sn./s 14 sn./s
maximální počet sekvence  bez omezení 200 snímků
rozlišení videa 6K / 60 4K / 30
citlivost AF -10 EV -6 EV
rozměry 139 x 102 x 74 mm 134 x 101 x 70 mm
váha  760 g 705 g

 

   

Nikon Z6 III se bude nabízet ve čtyřech verzích a to jak samostatné tělo, tak v kitech s objektivy:

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

g

Na tom videu je jediná vada na kráse, to pozadí je silně posterizované (i v 4K). Bylo tam takhle nahrané ,nebo v tom má prsty YT?

1

gront, 27. 6. 2024 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.