Magazín

Fotoporadna

Představujeme tým Megapixelu - fotografové s umělým světlem

Martin LukešAktualizováno: 9. 2. 2022 v 15:17 • Rubrika: Fotoporadna

Představujeme tým Megapixelu - fotografové s umělým světlem

Jednou z klíčových věcí, čím se společnost Megapixel odlišuje od konkurence je to, že v našem týmu pracují skuteční nadšenci pro fotografii. Pro některé z nich je focení poslání, pro jiné zábavou, zdrojem obživy, životní cestou nebo dokonce osobní filozofií. Každý má ve firmě svou pozici, ale většinu z nás spojuje vášeň zvaná fotografie. A právě díky tomu jsme schopni vyhovět přáním a potřebám našich zákazníků a fanoušků.

Obsah

Již pátým rokem pořádáme velkou fotografickou soutěž ROK S MEGAPIXELEM, která je rozdělena do dvanácti měsíčních kol a na dvanáct různých fotografických témat a disciplín. V lednu se věnujeme fotografování při umělém světle, jak je již patrné z názvu prvního kola soutěže BUDIŽ SVĚTLO. Mezi sebou máme shodou okolností hned několik kolegů, pro které je externí světelný zdroj nezbytnou součást výbavy a bez které by si svou tvorbu jen těžko dokázali představit. Jejich fotografie a jejich jména bychom Vám nyní rádi představili.
 


Vojta Florianfoto: Vojta Florian

V Megapixelu se starám o všechny interní systémy a e-shop. Primárně se zaměřuji na reportážní fotografii (koncerty, svatby), ale hodně fotím i portréty/glamour. Aktuálně používám bezzrcadlovku Fujifilm X-T2 a jako externí blesky 2x Fomei PF400. Ty mají dostatečný výkon i na slunci a přesto se celá výbava vejde do středně velkého batohu jako je Lowepro ProTactic 350 AW. Externí blesky používám jak na vytvoření vlastní atmosféry - tedy takového světla jaké jsem si pro danou scénu vymyslel (za použití dalších modifikátorů jako softboxy, komínky, barevné filtry), tak i jen na doladění přirozeného světla kdy na fotografii nemá být použití blesku vůbec poznat.


foto: Vojta Florian

Používaná technika:

Fotoaparát:
Nikon D800 tělo
Fujifilm X-T2


foto: Vojta Florian

Objektivy:
Samyang 8mm f/3,5 CSII pro Fuji X
Zeiss Touit T* 12mm f/2,8 X pro Fuji X
Fujifilm XF 14mm f/2,8 R
Fujifilm XF 23mm f/1,4 R
Fujifilm XF 35mm f/1,4 R
Fujifilm XF 56mm f/1,2 R
Fujifilm XF 50-140mm f/2,8 R LM OIS WR


foto: Vojta Florian

Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G
Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX
Nikon 24-70mm f/2,8 AF-S G ED
Nikon 70-200mm f/4,0 AF-S ED VR
 

foto: Vojta Florian

 

Martin Lukeš | Megapixel
Martin Lukeš

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/7/222007.jpg | Martin Lukeš, Glamour | Megapixel
foto: Martin Lukeš
Opravdu aktivně jsem začal fotografovat s nástupem digitálních technologií na trh. V roce 2004 jsem si pořídí svou první digitální zrcadlovku a od té doby mi díky mé práci prošly rukama snad všechny zrcadlovky které kdy byly vyrobeny.

V Megapixelu jsem začínal jako řadový prodavač, prošel jsem si pozici bazarového specialisty, přes reklamační oddělení, zástupce vedoucího prodejny, supervizora brněnské pobočky a v současné době mám na starosti zprávu sociálních sítí, Facebook, psaní recenzí a odborných článku do Magazínu Megapixel a také veřejnou fotografickou Galerii v rámci které pořádáme velkou celoroční fotografickou soutěž ROK S MEGAPIXELEM. Mimo to vedu několik fotografických kurzů a workshopů, kde se věnujeme právě ateliérovému focení a tam to bez externích světelných zdrojů také nejde. Stále ale ctím pravidlo, že nejkrásnější fotografie s bleskem jsou ty, na kterých světlo blesku není poznat.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/6/181626.jpg | Martin Lukeš, Portréty | Megapixel
foto: Martin Lukeš

Ve volných chvílích hraji squash, věnuji se sportovní střelbě, rád cestuji a samozřejmě fotím. Z volné tvorby se věnuji fotografování krajin, portrétů, koncertů a sportu. Komerčně pak fotografuji produktovou fotografii, architekturu, interiéry a food fotografii.

Kdybych měl říct pár slov k práci s externím světlem, tak se musím přiznat, že jsem se mu velmi dlouhou dobu bránil a vyhýbal. Mám totiž velmi rád autentickou světelnou atmosféru. Postupem času jsem ale dospěl k názoru, že bez přídavného světla se to bohužel někdy neobejdu. Pokud mám například nějak reprezentativně nafotit krásně naservírované jídlo a jsem u klienta ve sklepní restauraci s absencí jakéhokoliv denního světla byl bych bez blesku nahraný. Teď už ale dobře vím, že z batohu stačí vyndat dva externí systémové blesky řízené na dálku a improvizované studio si tak mohu vytvořit v podstatě kdekoliv. Podobně je tomu u portrétů, nebo jiné produktové fotografie.


foto: Martin Lukeš

Používaná technika:

Fotoaparát:
Nikon D810

Objektivy:
Nikon 20mm f/1,8 G ED
Nikon 20mm f/2,8 AF NIKKOR D A

Nikon 35mm f/1,8 G AF-S ED
Nikon 50 mm F1,4 AF NIKKOR D A
Nikon 50mm f/1.2 Ai-S
Nikon 85mm f/1,8 AF-S G
Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD
Sigma 70-200 mm F 2,8 EX DG MACRO HSM

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/8/241308.jpg | Martin Lukeš, Akt | Megapixel
foto: Martin Lukeš

Stativ:
Velbon Sherpa 750R
Velbon Sherpa 250R

Blesky:
2x Nikon blesk SB-910
3x Sigma EF-500 DG

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/283193.jpg | Martin Lukeš, Reklamní fotografie a jídlo | Megapixel
foto: Martin Lukeš


Martin Hájekfoto: Martin Hájek

Fotografii jsem se začal profesně věnovat v roce 2005. Nejprve jako novinář - pro tehdejší přední české odborné portály, v polovině roku 2011 jsem se rekrutoval coby profesionál v oboru fotografie. V letech 2014-2016 provozoval vlastního fotoateliéru a tehdy jsem plně propadl kouzlu zábleskových systémů.


Časem přecházím z těžkých a špatně přenosných ateliérových světel na lehčí a skladnější variantu externích systémových fotografických blesků. Velký vliv na změnu měl především nárůst jiného typu zakázek - portrétní foto typu “business”, kdy jsem začal více jezdit za svými klienty. Mimo to fotím reporetáže a produktovou fotografii. Z volné tvorby pak makro a krajiny.


Díky fotografickým bleskům jsem schopen fotografovat defakto kdekoli a kdykoli. Nejsem limitován konkrétním světlem na scéně, které je mnohdy nedostačující či nevhodné (síla, barva, stabilita). Vedle focení se věnuji také videu, což mě vlastně svým způsobem přivedlo i do Megapixelu, kde mám na starost komunitní obsah - s důrazem především na firemní video. I při natáčení videa bych se neobešel bez přídavného světelného zdroje v podobě videosvětel.
foto: Martin Hájek

Používaná technika:

Fotoaparát:
Canon EOS 450D tělo
Canon EOS 7D tělo
Canon EOS 500D tělo
Canon EOS 7D Mark II tělo


foto: Martin Hájek

Objektivy:
Canon EF 50mm f/1,8 STM 
Canon EF 17-40mm f/4,0 L USM
Canon EF 24-70mm f/2,8 USM 
Sigma 10-20mm f/3,5 EX DC HSM pro Canon
Sigma 85mm f/1,4 EX DG HSM pro Canon
Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD pro Canon
Sigma 70-200mm f/2,8 APO EX DG OS HSM pro Canon

Blesky:
Canon blesk Speedlite 430 EX
Canon blesk Speedlite 580 EX II


foto: Martin Hájek

Stativy a příslušenství:
Fomei stativ Alumin PRO 3000 + 3D hlava
Fomei 2,4 GHz Pro X pro DSLR
Fomei deštník ES-114 stříbrný
Fomei deštník T-110 průsvitný

foto: Martin Hájek


Václav Křížek


foto: Václav Křížek

Od malička se pohybuji v přírodě a tak jsem se logicky postupem času propracoval i k její dokumentaci prostřednictvím fotoaparátu. Má největší záliba je fotografování zvířat. Komerčně fotím lifestyle a produktovou fotografii. V Megapixelu se starám o obsah Magazínu, recenze a sociální sítě a Instagram. Potkat se můžeme také na kurzech spojených s krajinou a přírodou. Jde například o workshopy fotografování v ZOO, a fotografování zvířat v NP Bavorský les. Kromě těchto akcí lektoruji individuální fotografické kurzy na míru.


foto: Václav Křížek

Pro tuto produktovou scénu jsem využil dva systémové blesky Canon a klasické odpalovače. Jeden blesk mám většinou za produktem a mířím sním do stropu abych osvítil celou scénu. Druhým na velmi redukovaný výkon prosvětluji stíny. Oba blesky, stejně jako fotoaparát nastavuji manuálně.

 Na blesku se mi líbí, že mohu celkové kontrolovat přísun světla a hrát si s formou stínů, do snímku tak snáze dostanu plastičnost.


foto: Václav Křížek

Používaná technika:


foto: Václav Křížek
 
titulní foto: Martin Lukeš
 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.