Magazín

Fotoporadna

Představujeme tým Megapixelu - fotografové s umělým světlem

Martin LukešAktualizováno: 31. 1. 2018 v 15:23 • Rubrika: Fotoporadna

Představujeme tým Megapixelu - fotografové s umělým světlem

Jednou z klíčových věcí, čím se společnost Megapixel odlišuje od konkurence je to, že v našem týmu pracují skuteční nadšenci pro fotografii. Pro některé z nich je focení poslání, pro jiné zábavou, zdrojem obživy, životní cestou nebo dokonce osobní filozofií. Každý má ve firmě svou pozici, ale většinu z nás spojuje vášeň zvaná fotografie. A právě díky tomu jsme schopni vyhovět přáním a potřebám našich zákazníků a fanoušků.

Již pátým rokem pořádáme velkou fotografickou soutěž ROK S MEGAPIXELEM, která je rozdělena do dvanácti měsíčních kol a na dvanáct různých fotografických témat a disciplín. V lednu se věnujeme fotografování při umělém světle, jak je již patrné z názvu prvního kola soutěže BUDIŽ SVĚTLO. Mezi sebou máme shodou okolností hned několik kolegů, pro které je externí světelný zdroj nezbytnou součást výbavy a bez které by si svou tvorbu jen těžko dokázali představit. Jejich fotografie a jejich jména bychom Vám nyní rádi představili.


Vojta Florianfoto: Vojta Florian

V Megapixelu se starám o všechny interní systémy a e-shop. Primárně se zaměřuji na reportážní fotografii (koncerty, svatby), ale hodně fotím i portréty/glamour. Aktuálně používám bezzrcadlovku Fujifilm X-T2 a jako externí blesky 2x Fomei PF400. Ty mají dostatečný výkon i na slunci a přesto se celá výbava vejde do středně velkého batohu jako je Lowepro ProTactic 350 AW. Externí blesky používám jak na vytvoření vlastní atmosféry - tedy takového světla jaké jsem si pro danou scénu vymyslel (za použití dalších modifikátorů jako softboxy, komínky, barevné filtry), tak i jen na doladění přirozeného světla kdy na fotografii nemá být použití blesku vůbec poznat.


foto: Vojta Florian

Používaná technika:

Fotoaparát:
Nikon D800 tělo
Fujifilm X-T2


foto: Vojta Florian


Jakub Caha


foto: Jakub Caha

Dlouhodobě se věnuji sportovní (cyklistice) a studiové fotografii.
Co se týče použití externích světel, tak přínos pro mě je ve dvou rovinách - při sportu jako zmrazovač pohybu při složitých expozicích či panningu. V ateliéru je to pro mě možnost modelovat si světlo dle vlastních potřeb a možnost absolutní kontroly nad tímto.
 
Techniku používám Canon EOS 5D Mark III spolu s objektivy 70-200 mm, 300 mm a širokáč 24 mm. V ateliéru se nejčastěji pohybuji s 85 mm objektivem. Aktuálně však hodně koketuji s technikou Fujifilm. V Megapixelu mě můžete potkat v pražské prodejně jako specialistu na drony, monitory a jejich kalibraci, jako lektor vedu také kurzy pohybové fotografie a spolupracuji na workshopech Petra Juračky - létání s drony.


foto: Jakub Caha

Používaná technika:

 


Martin Lukeš


foto: Martin Lukeš

Používaná technika:

Fotoaparát:
Nikon D810


Objektivy:
Nikon 20mm f/1,8 G ED
Nikon 20mm f/2,8 AF NIKKOR D A

Nikon 35mm f/1,8 G AF-S ED
Nikon 50 mm F1,4 AF NIKKOR D A

Nikon 50mm f/1.2 Ai-S
Nikon 85mm f/1,8 AF-S G
Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD
Sigma 70-200 mm F 2,8 EX DG MACRO HSM


foto: Martin Lukeš

Stativ:
Velbon Sherpa 750R
Velbon Sherpa 250R

Blesky:
2x Nikon blesk SB-910
3x Sigma EF-500 DG


foto: Martin Lukeš


Martin Hájekfoto: Martin Hájek

Fotografii jsem se začal profesně věnovat v roce 2005. Nejprve jako novinář - pro tehdejší přední české odborné portály, v polovině roku 2011 jsem se rekrutoval coby profesionál v oboru fotografie. V letech 2014-2016 provozoval vlastního fotoateliéru a tehdy jsem plně propadl kouzlu zábleskových systémů.


Časem přecházím z těžkých a špatně přenosných ateliérových světel na lehčí a skladnější variantu externích systémových fotografických blesků. Velký vliv na změnu měl především nárůst jiného typu zakázek - portrétní foto typu “business”, kdy jsem začal více jezdit za svými klienty. Mimo to fotím reporetáže a produktovou fotografii. Z volné tvorby pak makro a krajiny.


Díky fotografickým bleskům jsem schopen fotografovat defakto kdekoli a kdykoli. Nejsem limitován konkrétním světlem na scéně, které je mnohdy nedostačující či nevhodné (síla, barva, stabilita). Vedle focení se věnuji také videu, což mě vlastně svým způsobem přivedlo i do Megapixelu, kde mám na starost komunitní obsah - s důrazem především na firemní video. I při natáčení videa bych se neobešel bez přídavného světelného zdroje v podobě videosvětel.
foto: Martin Hájek

Používaná technika:

Fotoaparát:
Canon EOS 450D tělo

Canon EOS 7D tělo
Canon EOS 500D tělo
Canon EOS 7D Mark II tělo


foto: Martin Hájek

Objektivy:
Canon EF 50mm f/1,8 STM 
Canon EF 17-40mm f/4,0 L USM
Canon EF 24-70mm f/2,8 USM 
Sigma 10-20mm f/3,5 EX DC HSM pro Canon
Sigma 85mm f/1,4 EX DG HSM pro Canon
Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD pro Canon
Sigma 70-200mm f/2,8 APO EX DG OS HSM pro Canon

Blesky:
Canon blesk Speedlite 430 EX
Canon blesk Speedlite 580 EX II


foto: Martin Hájek

Stativy a příslušenství:
Fomei stativ Alumin PRO 3000 + 3D hlava
Fomei 2,4 GHz Pro X pro DSLR
Fomei deštník ES-114 stříbrný
Fomei deštník T-110 průsvitný

foto: Martin Hájek


Václav Křížek


foto: Václav Křížek

Od malička se pohybuji v přírodě a tak jsem se logicky postupem času propracoval i k její dokumentaci prostřednictvím fotoaparátu. Má největší záliba je fotografování zvířat. Komerčně fotím lifestyle a produktovou fotografii. V Megapixelu se starám o obsah Magazínu, recenze a sociální sítě a Instagram. Potkat se můžeme také na kurzech spojených s krajinou a přírodou. Jde například o workshopy fotografování v ZOO, a fotografování zvířat v NP Bavorský les. Kromě těchto akcí lektoruji individuální fotografické kurzy na míru.


foto: Václav Křížek

Pro tuto produktovou scénu jsem využil dva systémové blesky Canon a klasické odpalovače. Jeden blesk mám většinou za produktem a mířím sním do stropu abych osvítil celou scénu. Druhým na velmi redukovaný výkon prosvětluji stíny. Oba blesky, stejně jako fotoaparát nastavuji manuálně.

 Na blesku se mi líbí, že mohu celkové kontrolovat přísun světla a hrát si s formou stínů, do snímku tak snáze dostanu plastičnost.


foto: Václav Křížek

Používaná technika:


foto: Václav Křížek
 
titulní foto: Martin Lukeš
 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.