Magazín

Fotoporadna

Zajímá vás, jak co nejlépe fotit architekturu? Načerpejte zkušenosti ve Fotoporadně Megapixel

Martin LukešAktualizováno: 8. 9. 2023 v 15:52 • Rubrika: Fotoporadna

Zajímá vás, jak co nejlépe fotit architekturu? Načerpejte zkušenosti ve Fotoporadně Megapixel

Fotografování architektury je velmi technický žánr a jako takový má svá pravidla a zavedené postupy. Na téma jak fotografovat architekturu bylo napsáno stovky knih a tisíce odborných článků. Tato disciplína se proto nevyhnula ani Fotoporadně našeho Magazínu Megapixel. V následujícím článku vám přinášíme užitečné shrnutí těch nejlepších článků, které se zabývají daným tématem, a to ať už z hlediska správné expozice, práce se světlem, ostřením, hyperfokální vzdáleností, skladbou obrazu, nebo kompozicí.

Obsah

Jedním z nejpopulárnějších seriálů naší Fotoporadny byl set článků, který se věnoval tomu, jak co nejlépe fotit digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovkou. V něm se dočtete vše, co by měl znát každý, kdo se chce věnovat fotografování vážněji, bez ohledu na to, zda jste naprostý začátečník nebo pokročilejší fotograf, či někdo kdo se chce focením živit. A protože fotografování architektury patří k těm řemeslným a zároveň  technickým disciplínám, naleznete v tomto seriálu spoustu zajímavých článků, které se vztahují právě k tomuto tématu.

foto: Milan Chudoba

Technické články, které se hodí při focení architektury


foto: Adam Bečák

Tipy, triky a rady jak fotografovat architekturu

Mnoho užitečných rad a tipů na to, jak co nejlépe fotografovat architekturu, naleznete také v letos vydané knize Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou, kde kromě obecných témat najdete i kapitolu, která se věnuje právě tomuto žánru. V ní jsem shrnul všechny své zkušenosti ze své mnohaleté praxe, ve které se mimo jiné věnuji právě tomuto krásnému oboru. Samozřejmě nechybí ani kapitola, která se týká KOMPOZICE VE FOTOGRAFII.

Kromě technických znalostí potřebuje každý, kdo se chce tomuto oboru věnovat, příslušnou techniku. V našem Magazínu proto naleznete články, které vás provedou jak výběrem techniky a příslušenství, které jsou vhodné pro fotografování architektury, tak i výběrem vhodné optiky. Správný objektiv je při fotografování architektury dost možná důležitější než fotoaparát samotný.

A když už mistrně ovládáte nastavení svého fotoaparátu a v batohu máte vhodný fotoaparát, objektiv, stativ a další příslušenství, tak se konečně můžete pustit do samotného fotografování všech těch úchvatných staveb, budov a jiných architektonických skvostů.

Fotografii samotnou netvoří jen expoziční hodnoty, tedy nastavení času, clony a citlivosti. Neméně důležitá je také kompozice a skladba obrazu. Obojí je při fotografování architektury velmi podstatným prvkem.Architektura jako taková se dá zachytit hned z několika perspektiv. Těmi základními jsou pohled architekta, tedy tak byla stavba navržena a postavena. Tím druhým je osobní pohled fotografa, který může do obrazu vnést nějakou vlastní invenci. Oba způsoby jsou popsány v článku DVA ÚHLY POHLEDU: JAK FOTOGRAFOVAT ARCHITEKTURU a stejně tak užitečný pro vás může být článek JAK FOTIT INTERIÉRY.

Jednou z dalších velmi populárních technik je využití architektury jako zajímavé kulisy při jiném fotografickém žánru, kterým je street fotografie. Tomuto fenoménu jsme věnovali další článek s názvem JAK FOTIT ARCHITEKTURU V KOMBINACI SE STREET FOTOGRAFIÍ.

Architektura ale nepřitahuje jen fotografie. Tento žánr je také častým tématem videí, ať už klasických klipů, nebo v podobě časosběrných videí, tedy timelapasu, nebo stále populárnějších hyperlapsů. A právě poslední jmenované technice se ve svém video tutorialu věnuje Honza Choc.

No a pokud jste nasáli všechny potřebné rady, tipy, triky a rádi byste je vyzkoušeli v praxi, tak vzhůru do toho a POJĎME FOTOGRAFOVAT ARCHITEKTURU, což je mimochodem název dalšího článku, ve kterém se dozvíte, jak si vytvořit určitý koncept toho, na co nesmíte při focení tohoto krásného žánru zapomenout.

Baví vás fotografování architektury? Inspirujte se v Magazínu a Galerii Megapixel

Rozhovor s fotografem architektury Radoslavem Vnenčákem
Dominanta Prahy | Megapixel

 

Podcast s profesionálními fotografy architektury a interiérů

Komunita Architektura
https://cdn.megapixel.cz/images/community-w1340h450/9/253709.jpg?v=1588145417 | Megapixel

titulní foto: Pavel Kozdas

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.