Magazín

Produktové aktuality

Příchází nový „bokeh master," objektiv Samyang AF 135 mm f/1,8 FE

Martin LukešAktualizováno: 2. 2. 2022 v 10:14 • Rubrika: Produktové aktuality

Příchází nový „bokeh master," objektiv Samyang AF 135 mm f/1,8 FE

Klíčovými vlastnostmi objektivů Samyang jsou především skvělá ostrost, velmi dobré vykreslovací schopnosti a v neposlední řadě mantra všech portrétistů, kterou je bokeh. A právě tuto kategorii fotografů jistě potěší nejnovější přírůstek zmiňované stáje, portrétní objektiv 135 mm se světelností f/1,8. Ten je podle slov výrobce optimalizovaný také pro natáčení videa a astrofotografii.

Obsah

Samyang  AF 135 mm f/1,8 FE

Od doby, kdy společnost Samyang představila první, tehdy ještě manual focus objektivy pro digitální zrcadlovky jako poměrně levnou alternativu k těm značkovým uplynulo více než jedno desetiletí. V současnosti patří tato jihokorejská značka k předním výrobcům fotografické optiky. 

Již ze samotného označení nového objektivu vyplívá, že jde o vysoce světelný kratší teleobjektiv s pevným ohniskem. Tato ohnisková vzdálenost není zdaleka tak rozšířená, jako například 85 mm nebo 50 mm, nicméně její popularita v poslední době velmi roste a má čím dál více fanoušků.

Jde o základní teleobjektiv, který je určený primárně na portréty. Díky delší ohniskové vzdálenosti s ním lze dosáhnout ještě menší hloubky ostrosti než například u portrétní klasiky, jakou je 85 mm, 100 mm, nebo 105 mm. Díky světelnosti f/1,8 má míru a hloubku rozostření plně pod kontrolou. Ostatně k tomu přispívá i samotná konstrukce objektivu, která je vybavená čočkou UA (Ultra-precision Aspherical). Ta zajišťuje přirozený a brilantní bokeh, který je ozdobou každé fotografie s malou hloubkou ostrosti.

Tyto přednosti objektivu lze ale využít nejen při fotografování portrétů. Stejně tak je ocení milovníci fotografování módy, svateb, zvířat, reportáží, sportu, street fotografie a dalších scén na střední vzdálenost. Kromě fotografů tato novinka ale míří také do stále početnějších řad videotvůrců.

Chci Samyang 135 mm f/1,8


Objektiv Samyang | Megapixel
zdroj: Samyang

Základní technická specifikace

 • Ohnisko: 135 mm (APS-C: 202,5 mm)
 • Bajonet: Sony E
 • Formát objektivu: Full-frame
 • Svetělnost: f/1,8
 • Maximální zaclonění: f/22
 • Konstrukce objektivu: 13 členů / 11 skupin
 • Konstrukce clony: 11 lamel (iris)
 • Speciální optické členy: 1x U-ASP, 2x HR, 3x ED
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 69 cm
 • Úhel záběru: 18.9° (APS-C: 12.5°)
 • Maximální zvětšení: 0,243x (1:4,1)
 • Průměr filtru: 82 mm
 • Velikost objektivu: 93,4 mm x 129,6 mm
 • Váha: 772 g


Objektiv pro skvělý bokeh | Megapixel

Klíčové vlastnosti

Byť jde o drobnost, tak osobně velice chválím elegantní strohost designu, ke které se značka Samyang po letech dopracovala. Nejen v tomto směru tak může směle konkurovat i těm nejvěhlasnějším značkám, které oslňují nejen optickou kvalitou, ale právě také vybroušeným designem.

Gumový ostřící prstenec je opatřený velmi praktickým a moderním mikro vzorem, který zpříjemňuje jeho použití ať už holou rukou nebo v rukavicích. Samozřejmostí je také utěsnění proti prachu a vlhkosti.

Ovládací prvky

Na samotném těle objektivu nalezneme kromě matně finišovaného povrchu také trojici zajímavých ovládacích prvků. Prvním je kulaté tlačítko s pogumovaným povrchem, kterým lze uzamknout zaostření. Pod ním se nachází klasický přepínač, který omezuje rozsah ostření na 69 až 200 cm nebo 150 cm až nekonečno. Díky němu nemusí ostřící systém projíždět celou zaostřovací rovinu, a to značně zrychluje celý proces. Poslední přepínač se nachází uprostřed a je označený zkratkou M1/M2. K němu si lze přiřadit nějakou často využívanou funkci fotoaparátu a jde tedy v podstatě o obdobu oblíbených tlačítek Fn, které známe od celé řady zrcadlovek i bezzrcadlovek.

Přepínač umožňuje například tiché nastavování clony otáčením ostřicím prstencem. Pomocí volitelné dokovací stanice můžete nastavit režim přepínače podle svých vlastních preferencí (další vlastnosti budou přidány prostřednictvím budoucích funkcí firmwaru).

Objektiv značky Samyang | Megapixel
zdroj: Samyang

V útrobách objektivu se nachází tichý krokovým motorek STM pro samotný pohon autofokusu. S tím mají velmi dobré zkušenosti především videomakeři. Díky němu mohou během záznamu využívat automatického ostření, aniž by se zvuky autofokusu propisovaly do samotného záznamu.

Velkou předností nového objektivu je také váha a samotná velikost. Přesto, že jde o světelnou a velmi výkonnou optiku, váží pouhých 772 g, takže není problém vzít ho i na celodenní reportáž, nebo jiné delší focení a natáčení.

Objektiv by se měl dostat na trh v únoru 2022 a cena je stanovena na 22 390 Kč.

Chci Samyang 135 mm f/1,8


Objektiv Samyang | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.