Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

"Přirozené světlo miluji, pokaždé je to něco jiného", říká v rozhovoru Silvia Janeček, vítězka fotosoutěže PORTRÉT V POHYBU Rozhovory

"Přirozené světlo miluji, pokaždé je to něco jiného", říká v rozhovoru Silvia Janeček, vítězka fotosoutěže PORTRÉT V POHYBU

Martin LukešAktualizováno: 14. 5. 2018 v 12:49 • Rubrika: Rozhovory

Vyzpovídali jsme pro vás dalšího vítěze jedné z našich měsíčních fotosoutěží. Mladá maminka a fotografka z Košic, nyní žijící v Klatovech prozradila něco o sobě, o své tvorbě i o tom, jak vznikl vítězný snímek na téma PORTRÉT V POHYBU.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/277733.jpg
Viking

Prozraďte něco ze svého soukromí, odkud jste, kolik je Vám let, čím se živíte?

Jsem rozená Košičanka (je to malebné město na východním Slovensku). Po střední škole, když mi bylo 19 let, jsem se přestěhovala do Plzně z důvodu nástupu na vysokou školu. To jsem brala jako velký úspěch, protože jsem i nadále studovala fotografii. Ale shoda náhod mi přivedla do cesty mého manžela a už skoro 2 přírůstky do rodiny. Tím pádem vysoká škola šla stranou a s rodinou jsme se odstěhovali do Klatov. Nyní je mi 23 a momentálně jsem na mateřské dovolené.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/2/280522.jpg
Klec

Jak dlouho fotografujete a jak jste se k focení dostala?

Fotografii se věnuji již skoro 9 let a začala jsem když mi bylo 14. Vlastně jsem se k tomu dostala úplnou náhodou. Začalo to jenom focením na starý kompakt. Moje maminka ve mě ale viděla nějaký talent, a tak mi našla školu, která mě bavila. Samozřejmě ten začátek byl spíše jen takové hledání sebe sama a vlastního směru. Po nástupu na střední soukromou uměleckou školu filmovou v Košicích, kde jsem studovala obrazovou a zvukovou tvorbu, jsem našla svou vlastní cestu a tou jsou právě lidské tváře nebo portréty.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/4/288014.jpg
Petra


Věnujete se především aranžované portrétní fotografii, jsou nějaké další žánry které vás baví?

Miluji focení lidí, lidská tvář a tělo je pro mě to, co chci na fotografii zachytit. Ať už je to klasicky portrét nebo aranžovaný, případně fashion, akt, glamour. Obecně ale upřednostňuji lidi před jinými objekty.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/6/287486.jpg
Klára

Pracujete jak s umělým, tak s přirozeným světlem, jaké máte raději a proč?

Pracuji s umělým i přirozeným světlem. Ale co se týče focení v ateliéru, tak s tím stále ještě bojuji. Přirozené světlo miluji, pokaždé je to něco jiného. Exteriér přináší mnoho možností a nápadů. A stejně tak i přirozené světlo se dá využít na 1000 způsobů.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/285763.jpg
Body

Vaše fotografie jsou produkčně náročnější. Pracujete sama nebo v týmu s nějakou vizážistkou, kadeřnicí nebo stylistkou?

V mnoha případech pracuji sama, ale miluji práci v týmu. Občas zorganizujeme s pár slečnami větší projekt, který pak dotáhneme až do posledního detailu. To je ta věc, která mě naplňuje, protože čím více lidí do fotografii přispěje, tím lepší výsledek vždy je.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/2/285312.jpg
Monika

Slečny, které fotíte, jsou zkušenější modelky nebo ráda objevujete nové tváře? A kde berete ty půvabné slečny a dámy?

Většina slečen, které fotografuji jsou obyčejně dívky, povětšinou jsou prvně na focení. Já osobně upřednostňuji běžné dívky před modelkami. Lépe se mi s nimi pracuje. Pózování nechávají na mě a já tak mohu docílit výsledku, jakého chci.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/282753.jpg
Elena

Jakou techniku používáte.

Mám dvě těla, jedno se snímačem APS-C a jeden Full Frame, k tomu dva oblíbené portrétní objektivy.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/3/281873.jpg
Viking

Jaký poměr je u vašich fotografií, co se týče práce s fotoaparátem / postproces.

Můj názor na fotografii a postproces je, že poměr mezi nimi má být vždy 50/50, už samotná fotografie musí byt zajímavá a ten post proces ji má ještě vyzdvihnout.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/1/285521.jpg
Dominika


Vyhrála jste soutěž na téma PORTRÉT V POHYBU. jak vznikala tato konkrétní fotografie a jak se zrodil samotný nápad?

Konkrétní fotografie se kterou jsem vyhrála soutěž PORTRÉT V POHYBU, vznikla úplnou náhodou. Jde focení na hřbitově, což vlastně z fotografie ani není poznat. Veronika je velmi zajímavá slečna a ty její létající vlasy jenom dotvářejí zajímavý look.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/4/366394.jpg
Flaying hair (vítězná fotografie fotosoutěže)


Máte nějaké fotografické vzory, ať už tuzemské nebo zahraniční?

Vlastně žádné autory moc nesleduji a tím pádem nemám ani žádný vzor. Mám celkem strach najít si nějaký vzor, protože pak vaše tvorba upadá do podobného stylu, který sledujete. Já miluji, když každá moje sérii fotografií je úplně jiná než ta předchozí.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/7/284677.jpg
Podzim

A nějaký fotografický sen?

Můj největší fotograficky sen je mít fotografii na titulní straně nějakého prestižního časopisu.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/1/297581.jpg
Vrána


Fotíte už nějakou dobu a určitě si vzpomenete na své začátky. Co byste poradila začínajícím fotografům, kteří chtějí začít s tímto krásným koníčkem?

Nemyslím si, že jsem natolik pokročilý fotograf, abych mohla dávat rady. Ale jednu dát mohu. Netřeba se bát, ať už má člověk horší techniku nebo začíná, základem je fotit, fotit a fotit a pochopit že fotoaparát je jen stroj ...

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/7/291207.jpg
SandraVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit portrét

  Z hlediska společenského a kulturního patří tento žánr snad vůbec k těm nejrozšířenějším. Portrét prezidenta na nás shlížel od malička ze stěny každé…

 • Krása portrétní fotografie

  Portrétní fotografie nás provází v na každém kroku, a to aniž bychom si to uvědomovali. Portréty celebrit na nás hledí z obálek časopisů, obalů…

 • Křivky lidského těla

  Stejně jako příroda odhaluje koncem roku své tělo, tak se i předposlední kolo naší celoroční fotografické soutěže ponese v duchu nahoty. Tentokrát…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím