Magazín

Fotoporadna

Příslušenství fotografa na cestu za dobrodružstvím

Martina MejsnarováAktualizováno: 17. 7. 2024 v 12:33 • Rubrika: Fotoporadna

Příslušenství fotografa na cestu za dobrodružstvím

Sdílíte-li naši vášeň pro fotografii a ještě k tomu rádi cestujete, jsem přesvědčena, že si vždy rádi svou milovanou techniku přibalíte do batohu, abyste mohli sdílet své zážitky s rodinou, přáteli nebo sledujícími na sociálních sítích. Určitě jste však zažili situaci, kdy jste večer před výletem stáli nad hromadou věcí, které jste si plánovali vzít s sebou a nakonec třeba museli i nějaké vyřadit, protože skloubit fotovýbavu a výbavu na hiking nebo i obyčejný rodinný výlet může být větší oříšek, než se může zprvu zdát. Možná jste kvůli tomu i nakonec raději vaši techniku (nebo alespoň její část) nechali doma.

Obsah

Pojďme se spolu tedy podívat na našich top 10 produktů, které vám “výletování” s fotoaparátem usnadní, budete si užívat jejich používání a nebude vám vadit nosit pár gramů navíc.

1. Shimoda Urban Explore 30

Všichni víme, že pořádný batoh je pro cestování a dlouhodobé nošení základ. Musí být dostatečně prostorný, ale hlavně pohodlný. Jinak nás bolí záda i nohy a každý ušlý metr se stává utrpením. Jak ale vyřešit věčné dilema mezi pohodlím běžných outdoorových batohů a dostatečnou ochranou fototechniky, které nabízí obvykle nepříliš komfortní fotobatohy. Společnost Shimoda naštěstí přišla s řešením v podobě několika řad svých fotobatohů, které spojuje hned několik vlastností. Těmi nejdůležitějšími jsou jejich odolnost a to jak u použitých vnějších materiálů, tak i vně, kde jsou vybaveny kovovým rámem a pevnou kostrou s oddělitelnými přepážkami. Hlavní je však pohodlnost, která vám umožní nepocítit váhu, kterou na zádech ponesete.

Pro náš článek jsem však vybrala konkrétně model Urban Explore ve velikosti 30 litrů. Důvodem je jeho univerzálnost, protože jej využijete téměř při všech vašich dobrodružstvích. Ať se rozhodnete vzít ho na toulky přírodou, po památkách či do města. Také vám bude skvělým společníkem při cestách letadlem nebo třeba na motorce, na které nebude jeho velikost omezovat vaše správně posazení. Design batohu, prostorná kapsa na notebook nebo třeba vychytávky jako specificky vytyčené místo pro Camera Capture Clip, pláštěnka v balení nebo skrytá kapsička na AirTag jsou již jen pomyslnou třešničkou na dortu.

2. Peak Design Capture Camera Clip (v3)


Tuto věcičku, zmíněnou již o odstavec výše, určitě nesmíme v našem seznamu opomenout. Pokud jste na výletě, pravděpodobně se často přemisťujete a může vás tak zdržovat, či dokonce omezovat neustálé uklízení a vytahování fotoaparátu z batohu. Řešení můžete částečně nalézt v popruhu, který si zavěsíte na rameno či na krk a fotoaparát pak uklízet nemusíte. Toto použití však může mít svá vlastní úskalí. Pohyb s takto umístěným fotoaparátem může být velmi nepraktický. Pokud se často ohýbáte, nebo jste dokonce v terénu, kde musíte přeskakovat třeba padlé stromy či potoky, popruh se bude posouvat a fotoaparát se vám na něm bude různě kymácet. Dokonce jsem už zažila i situaci, kdy takto nečekaně přetočený fotoaparát bouchnul třeba do zábradlí či skály. 

S Camera Capture Clipem od firmy Peak Design se vám toto však již nestane. Jedná se o vcelku jednoduché vybavení stávající ze dvou částí, z nichž jednu umístíte na popruh vašeho batohu nebo třeba na opasek a druhou část (destičku) připevníte do stativového závitu na fotoaparátu. Tuto destičku pak jednoduchým pohybem zasunete do samotného klipu. Fotoaparát tak máte bezpečně uchycený na statickém místě a ruce si můžete uvolnit k jiným činnostem. Ať už si chcete ulehčit chůzi pomocí trekových holí, nebo pomoci svému dítku překonat méně příznivý terén. Stejně jednoduše pak fotoaparát zase vysunete a můžete jej ihned použít. Destička je navíc vyrobena ve standardu Arca Swiss a neomezí vás tak v použití s většinou stativů.

3. Peak Design Cuff řemínek na ruku


Uchycení fotoaparátu jste již vyřešili, jenže najednou se vám objeví v hlavě otázka. Co když budu mít fotoaparát zrovna v ruce, a nikoliv upevněný v klipu, a někdo do mě vrazí nebo mi třeba vyklouzne z ruky? A co když budu stát někde na vyhlídce, pod kterou bude jen kamenitý sráz nebo si budu zrovna užívat výhled z Petřínské rozhledy či Karlova mostu? Techniku, za kterou jsme zaplatili nemalé peníze, určitě chceme mít za všech okolností co nejvíce v bezpečí a nechceme ji tedy ponechat svému osudu ve chvíli, kdy ji máme jen tak bezprizorně v ruce. Pokud máte silný stisk, máte asi zčásti vyhráno, ale pro nás ostatní se zde nachází praktické řešení. 

Drobný popruh na zápěstí z příjemné látky a šikovným uchycením pomocí oblíbených kotviček je skvělým kompromisem, jak ochránit fotoaparát před hrozivou nehodou a zároveň mít k dispozici skladný řemínek, který zabere daleko méně místa než plnohodnotný popruh. Vzhledem k rychlosti připnutí a odepnutí si můžete zvolit, zda jej necháte trvale na fotoaparátu i v případě upevnění na klipu nebo jej budete odepínat a necháte si jej na ruce či schováte do kapsy. Jako bonus si můžete zvolit hned z několika barev, abyste jimi mohli doplnit svůj osobitý styl.

4. Peak Design Shell


Při delších výletech a i sebelepších předpovědích vždy hrozí alespoň malé riziko, že nás na našich cestách překvapí nepřízeň počasí. Zatímco nepromokavé ošacení nebo pláštěnku seženeme ve většině obchodů se sportovními potřebami, opatřit si kvalitní a funkční ochranu i pro fototechniku může být náročnější, než se zdá. Jelikož je ale ekosystém výrobků značky Peak Design velmi rozsáhlý, můžeme se těšit i na produkt, který za nás tento problém vyřeší. 


Pláštěnka Peak Design Shell je prodávána ve třech velikostech a skvěle doplní oba již zmíněné výrobky. Tento produkt nám sice neumožní, abychom jej použili přímo během focení, je však koncipován přímo pro použití při nasazení fotoaparátu na klip. Neopren techniku udrží v suchu před silnějším deštěm i případným prachem a pylem. Pokud již máte na fotoaparátu nasazené kotvičky, je možné je prostrčit vytyčenými otvory.

5. Shimoda Accessory Pouch


Pokud potřebujete umístit větší množství věcí do omezeného prostoru, určitě se vám bude hodit, když si je uspořádáte do nejrůznějších organizérů. Předejdete tak zdlouhavému hledání drobností zapadlých na dně batohu a nutnosti přeskládání celého jeho obsahu, abyste našli to, co zrovna hledáte. Je proto dobré si předem rozdělit, které věci chcete mít spolu a poté je k sobě zabalit tak, abyste i poslepu věděli, kam pro ně sáhnout. 

V tom vám pomůže také můj největší oblíbenec, Accessory Pouch od firmy Shimoda. Jedná se o poměrně jednoduchý, ale praktický organizér, do kterého můžete vložit nejrůznější příslušenství, jako například kabely, náhradní kotvičky a jiné díly. A když zrovna nic z toho na svých cestách nepotřebujete, můžete její využití změnit třeba na drobnou lékárničku s nejnutnějšími léky. Obsahuje jednu větší kapsu a jednu menší, kterou je možné uzavřít zipem. Do větší je možné umístit například kabely nebo, pokud holdujete focení na kinofilm, náhradní filmy a menší kapsu můžete využít na drobnější příslušenství, náhradní očnice nebo kotvičky. Já ji ráda využívám třeba na náplasti, které se zkrátka hodí s sebou mít. Zepředu je větší kapsa, zčásti průhledná, což vám usnadní rozlišení obsahu. Vzadu se nachází uchycení, které je možné použít například na opasek, pokud chcete mít své příslušenství pohotově při ruce. 

6. Tenba pouzdro na karty Tools Reload SD 9


 Cestování a výlety skýtají příležitosti objevit mnohá krásná místa, která určitě stojí za uchování pořízením fotografie. Pokud nejste zaměření jen na jeden styl fotografie, ale rádi fotíte vše, co vás zaujme – od detailních makrosnímků po oslnivou architekturu či street fotografii, jistě místo na své kartě rychle zaplníte. Některé fotoaparáty také umožňují nahrávání na více karet zároveň a možnost bezpečnějšího uchování nenahraditelných okamžiků s rodinou nebo na vysněné lokaci je tak velkou výhodou. Chcete-li tedy tento benefit využít, paměťových karet není nikdy dost

Jak ale zabalit hned několik těchto poměrně citlivých nosičů tak, aby vám nezabíraly příliš mnoho místa, ale zároveň byly dobře chráněné? Mou volbou je jednoznačně pouzdro na karty Tenba Tools Reload. Vyrábí se v několika variantách, které umožňují pojmout nejen SD karty, ale třeba i karty CF Express typu B. Já využívám konkrétně pouzdro Tools Reload SD 9, díky kterému, jak již napovídá název, si mohu přibalit až 9 SD karet. Pouzdro je skládací, díky čemuž je opravdu malé a šňůrka s klipy, která je obsahem balení, vám po připnutí do speciálně určeného uchycení či k některému ze zipů ve vnitřku batohu pomůže zabránit jeho ztrátě.

7. Jupio nabíječka x Pr1me Gear Tri-Charge


Pouzder na akumulátory je na trhu nepřeberné množství. Troufnu si však říci, že firma Jupio se s tím svým opravdu vyznamenala a stojí za to jej zmínit. Jedná se o kousek, který určitě stojí za to na cestách mít. Nejde totiž jen o pouzdro na baterie, ale o multifunkční vychytávku. Mimo to, že obsahuje zdířky na uložení paměťových karet SD a microSD a dle zakoupené varianty také na CF Express typu A nebo B, se také jedná o nabíjecí pouzdro a powerbanku.

Princip je velmi snadný, pouzdro obsahuje dva USB-C výstupy “in” a “out”, z nichž jeden slouží pro nabíjení vložených baterií přímo v pouzdru a druhý pro využití uložených baterií jako externí nabíječky. Tlačítko nad jedním z výstupů pak spustí indikátory stavu každé jednotlivé baterie na přední straně pouzdra. Nejenže tak máte možnost si s sebou do pouzdra z odolného tvrdého plastu vzít až tři náhradní akumulátory, ale zároveň máte skvělý přehled a možnost si je pohotově dobít, případně z nich nabít jiné zařízení, kdybyste náhodou baterie nevyužili a energie se vám hodila u něčeho jiného.

8. Joby GorillaPod 3K Pro Kit


Značka Joby, jejíž výrobu má nyní pod taktovkou světoznámý výrobce Manfrotto, má v nabídce mnoho drobných stativů a příslušenství určených pro telefony a menší fotoaparáty. V nabídce však najdeme i takové kousky, které jsou dostatečně spolehlivé i pro větší fotoaparáty

Mou volbou je drobný, ale pevný stativ z hliníku a ABS plastu a kulovou hlavou, GorillaPod 3K Pro Kit. Nosnost tohoto mini stativu s velmi specifickými kloubovými nožkami je 3 kg a to při zachování poměrně nízké váhy 463 g a kompaktních rozměrů. Výhodou kloubových nožiček je pak jejich univerzálnost. Stativek díky nim můžete využít nejen jako grip a obyčejnou trojnožku, ale jednotlivé nožičky můžete libovolně ohýbat a zachytit jej tak třeba na větev či zábradlí. Ráda ho také používám v případě, kdy nechci na výletě chybět na společné fotografii a zároveň není v okolí nikdo, koho bychom mohli o její pořízení poprosit.

9. SanDisk SSD Extreme Portable V2


Tento, až směšně drobný externí disk, jistě na svých cestách využijete. Jedná se o zařízení tak malé, že jej můžete uložit do batohu či do kapsy a dokud disk nebudete potřebovat využít, klidně i zapomenout, že jej s sebou máte. Pokud ve vás však jeho velikost nevzbuzuje důvěru, mohu vás ujistit, že se nemáte čeho bát. Disk je vyroben z velmi odolných materiálů a dle výrobce by měl snést i pád ze dvou metrů. Navíc má ochranu proti vodě a prachu IP55. Ten svůj jsem sice z takové výšky ještě neupustila, nosím jej však již několik let každodenně v tašce či batohu mezi ostatními věcmi a nejenže je disk stále funkční, ale dokonce působí, jako bych ho teprve včera vybalila z krabičky. 

Jelikož hodně cestuji a často ke svým cestám využívám i vlakovou dopravu, jsem nadšená z možnosti vytáhnout během několikahodinové cesty notebook či iPad, připojit k němu disk a pracovat na fotografiích, které jsem zrovna pořídila, aniž bych je musela složitě přetahovat nejprve z karty do zařízení a až následně na externí úložiště. Zakoupíte jej v několika kapacitách i přenosových rychlostech.

10. Eyelead ofukovací balónek Air Blower


Pokud máte více objektivů, jistě je na místě je při vašich výletech čas od času vyměnit. Jenže v terénu s námi může trochu bojovat nechuť snímač a optiku odkrývat, protože tím naši techniku vystavujeme nepříznivým vlivům okolí. Ať už jste v přírodě a všude kolem létají pyly, nebo v ruchu velkoměsta, kde se zase poměrně výrazně může prášit, určitě nestojíte o to, aby se vám do  techniky dostalo více těchto částic, než je zdrávo. 

Naštěstí máme dnes k dispozici mnoho variant čistících pomůcek, které můžeme použít a případné nečistoty pohotově odstranit. Mým oblíbencem je ofukovací balónek Eyelead prodávaný ve třech velikostech. Všechny tyto balónky jsou vyrobeny z pevné gumy a mají zabudovaný prachový filtr, aby nedocházelo k nafoukání nečistot zpět do ofukované techniky. Jednotlivé velikosti se pak liší nejen obsahem a hmotností, ale i maximálním tlakem. Je tedy jen na vašich preferencích, zda se rozhodnete pořídit si kompaktnější balónek velikosti S, nebo velký a výkonný balónek velikosti M nebo L.Autor titulní fotografie: Tomáš Kalous - Portrét na lodi


 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.