Příslušenství k natáčení videa Fotoporadna

Příslušenství k natáčení videa

Jiří KokešAktualizováno: 15. 5. 2014 v 15:41 • Rubrika: Fotoporadna

V tomto článku se budeme věnovat příslušenství, které je nezbytné pro natáčení s DSLR a dále tomu příslušenství, které usnadní, zpohodlní natáčení a umožní nám vytvářet záběry, které by bez specifických kousků příslušenství nebylo možné vytvořit. Primárně se budeme věnovat natáčení s digitální zrcadlovkou. Větší část příslušenství je však univerzální a dá se použít, jak pro klasické videokamery, tak pro kompakty s výměnnými objektivy a výjimečně i například kompakty.

Hledáčky

Nějaká forma hledáčku je pro točení s DSLR naprostou nezbytností. LCD panely integrované do těl současných fotoaparátů aktuálně nabízejí velmi solidní rozlišení i rozumnou velikost. Dá se s nimi relativně solidně ostřit (i když jistota v přesném zaostření bude chybět) v prostředí interiéru. V exteriéru už se však schopnost spolehlivě ostřit pomocí LCD panelu zrcadlovky výrazně snižuje, i když je dnes jejich čitelnost již vynikající. Pro potřeby ostření u videa s DSLR displej nedostačuje, protože často pracujete s velmi malou hloubkou ostrosti. Na malém panelu se vám může zdát, že je vše ostré, ale např. na televizi s velkou nelibostí zjistíte, že tomu tak není. Spolehlivosti zaostření se dá pomoci právě použitím nějaké formy hledáčku. Dají se použít dvě varianty.

Jednou z nich je optický hledáček. Obsahuje v sobě zvětšovací optiku, která vám nabídne zvětšení obrazu od 2,2x až 3x v závislosti na různých modelech a výrobcích. Hledáček se aplikuje na LCD pomocí redukce. Buď se jedná o konstrukci do stativového závitu, nebo magnetický rámeček, který se nalepí na LCD panel a na něj se pak uchycuje samotný hledáček.

Nejen, že použitím hledáčku dosáhnete obrovského zvětšení obrazu a kontrolu nad kompozicí (pro představu - hledáček Kinotehnik s 2.2x zvětšením aplikovaným na Canon EOS 5D Mark III vám nabídne ekvivalentí velikost obrazu, jako když sledujete 42 palcovou televizi ze vzdálenosti 1.5m), eliminujete parazitní světlo v podobě slunce a navíc dosáhnete vyšší stability obrazu. V případě, že opřete hledáček o oko, přidáte další stabilizační bod (pravá a levá ruka, oko) a obraz má výrazně lepší stabilitu a příjemněji se na něj kouká.

Můžete si vybrat ze základních i profesionálních modelů optických hledáčků:

 • Kinotehnik – velmi kvalitní model, který nabízí průzračný obraz s 2.2x zvětšením. Je třeba si vybrat správný poměr stran dle vašeho přístroje


Hledáček Kinotehnik LCDVF 3/2 nasazený na zrcadlovce Nikon D7000

 •  

 • Zacuto – společnost Zacuto nabízí v podobě hledáčku Z-Finder světovou špičku, používanou profesionály a splňující nejvyšší požadavky. Mezi hlavní přednosti patří možnost dioptrické korekce a v systému integrovaný filtr proti zamlžení čočky.


Špičkový hledáček Zacuto Z-Finder Pro 3x pro 3,2" LCD

Další možností, jsou potom elektronické hledáčky. Vyrábí je společnosti Zacuto, Kinotehnik, SmallHD a další. Jejich výhoda spočívá především v možnosti umístit hledáček kamkoliv je potřeba a nebýt limitováni umístěním LCD panelu DSLR. Elektronické hledáčky disponují pak velkým množstvím ostřících a expozičních asistentů, které výrazně ulehčují práci. Spojení s přístrojem probíhá nejčastěji přes HDMI port. Je třeba, ale počítat s výrazně vyššími pořizovacími náklady.

Stativy a monopody

Dalším elementárním příslušenstvím je bezpochyby stativ a velmi praktický monopod.

Stativ nám v kombinaci s kvalitní hlavou určenou pro video nabídne naprosto stabilní záběr s možností dělat hladké a plynulé pohyby. Proto je nezbytná video hlava oproti fotografické. Video hlava má velmi hladký chod ve všech směrech záběru. Vyšší modely nabízejí možnost regulace tuhosti chodu (Manfrotto 502HD )a v top modelech i protizávažový systém (Manfrotto 504HD). Při výběru správné hlavy je potřeba zvážit maximální hmotnost sestavy, který chci na hlavu posadit. Je doporučeno mít nosnost hlavy lehce naddimenzovanou. U výběru je také třeba zvážit, zdali chci hlavu s klasickou plochou základnou, kterou mohu umístit na běžný fotostativ se standardním závitem (3/8") a nebo model se 75mm polokoulí, která lze umístit výhradně do kompatibilních video nohou. Ne všechny hlavy se ovšem nabízejí v obou typech.

 • 75mm polokoule – umožňuje manipulaci s "vodorovinou" hlavy v polokulové základně stativu v případě nerovného podloží.

 • Plochá základna – v případě nerovného podloží lze dostat hlavu do vodoroviny pouze manipulací s nohami stativu.

Na základě typu hlavy tedy potom volíme stativové nohy (lze samozřejmě provést i obráceným způsobem). V případě, že jste již majiteli nějakých fotografických nohou, pak můžete automaticky zvolit variantu video hlavy pro plochou základnu. Pokud však stativ ještě nevlastníte, můžete se o volbě rozhodnout podle vašich požadavků. Pokud je volba primárně pro videoprodukci, určitě je na místě upřednostnit nohy určené primárně pro video. Nabízí lepší stabilitu při pohybu s hlavou a navíc polokulovou základnu pro jednodušší vyvážení do "vodoroviny".

Monopod má velkou výhodu v kompaktnosti a pohotovosti. Můžete jej osadit jak fotografickou hlavou, tak fluidní video hlavou nebo lze používat i bez hlavy. Použití monopodu je praktické především v prostorech, kde není možnost si roztáhnout stativ nebo kdekoliv, kde je potřeba být maximálně rychlý a dynamický v pohybu. Hodí se tedy velmi pro reportážní práci.

Opěrky, rigy

Oblíbenou formou stabilizace jsou různé ruční držáky, hrudní opěrky a dále velmi sofistikované ramenní systémy, určené pro náročnější produkci. Tyto systémy jsou používány pro dodání stability do obrazu, načež stále zůstává požadovaná volnost pohybu kameramana a tedy volné komponování záběru. Takový jednoduchý tip je, čím víc bodů kontaktu s přístrojem máte, tím je záznam stabilnější. Volba správného systému závisí na požadavcích technických a hlavně uměleckých, jelikož různé systémy nabízí různý charakter obrazu.

Mezi základní stabilizační systémy (tzn. „rig“) patří hrudní opěrky. Nabízí dostatečný počet bodů kontaktu a tedy velmi pěknou stabilitu obrazu. Jsou velmi kompaktní, lehké a především docela nenápadné. Pokud vlastníte DSLR, tak je ideální použít hrudní opěrku v kombinaci s nějakým optickým hledáčkem typu Zacuto nebo Kinotehnik. V případě, že je to např. nějaký kompakt s výměnným objektivem, nebo SLT zrcadlovka Sony, můžete rig seřídit tak, aby byl elektronický hledáček blízko oku.Aputure MagicRig V2 - video konzola pro HDSLR. V-Rig je vhodný pro většinu DSLR a kamer.

Ramenní rigy nabízí vyšší pohodlí a více možností, než opěrky. Mají také výrazně vyšší hmotnost než opěrky. Hmotnost totiž též napomáhá stabilizovat záznam. Výhodou ramenních rigů je také možnost připojit vysoké množství různých typů příslušenství. Komfort je též vyšší než u třeba hrudních opěrek.

Slider

Slider se stal velmi zdařilým a oblíbeným typem příslušenství k natáčení. Když chceme do obrazu dostat krásně sametově hladký pohyb a nechceme s sebou nosit koleje a složité velké dolly systémy, je potom slider ideální volbou. Mezi výhody slideru patří vysoká univerzálnost a kompaktní rozměry – v závislosti na vybraných rozměrech, které se často pohybují mezi 60cm – 150cm. Pojezdová plocha slideru obsahuje standardizované závity, takže je možné je bez problému připojit k jakémukoliv stativu s požadovanou nosností. Pohyb je zajištěn pomocí plošiny, která jezdí po ploše slideru. Je na ní opět možno přidělat jak video nebo foto hlavu, tak i samotný přístroj. Při použití hlavy je však možná lepší manipulace s úhlem záběru atd.


Genesis SK-GT120 HD cam slider 120 cm

Příslušenství k natáčení je velmi široké. V článku je obsažena jen určitá část, která by nasvítila, co je na trhu k dispozici a jaké jsou možnosti, které můžeme svým videozáznamům nabídnout a udělat je unikátními.Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, děkujeme. Jsme rádi, že se kurz líbil.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 04.01.2018 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Strašně moc jste mi pomohli děkuji vám moc za takhle obsáhlé informace a skvěle to tu máte vysvětlené prostě jak to má být ! :) Za mě 10/10 hvězd

  Petr Buldog, 03.01.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím