Magazín

Fotoporadna

Příslušenství pro focení architektury

Tomáš KivaderAktualizováno: 29. 9. 2022 v 10:01 • Rubrika: Fotoporadna

Příslušenství pro focení architektury

Focení architektury je žánr, při kterém si sice dokážete vystačit pouze s fotoaparátem a objektivem, ale nikdy nedosáhnete takových výsledků, jako když si pomůžete některými z našich následujících tipů. Občas totiž stačí opravdu málo a vaše fotografie získá nový rozměr, nebo si alespoň ušetříte čas strávený u postprodukce!

Obsah

Pevný stativ

Pokud budete chtít zaznamenat budovy v jejich plné kráse, nevyhnete se tomu, abyste si přiclonili. Vyšší clonové číslo lze kompenzovat citlivostí, čímž si ale vnesete do fotografií šum. Lepší variantou je protáhnout čas. Proto se vám bude hodit kvalitní a pevný stativ, s nímž budou i dlouhé expozice krásně ostré.

Pokud vám záleží primárně na co nejvyšší stabilitě, sáhněte po hliníkových tripodech, jako jsou Benro iFOTO FIF28A nebo Adventure TAD18A. Naopak karbon vyberte v případě, že víte, že se stativem budete hodně cestovat a budete ho s sebou nosit často a dlouho. Zde můžete zvážit třeba Benro Tripster FTR28C či Benro Rhino 14C.

Vybrali jste si ideální nohy stativu, ale váháte se správnou volbou hlavy? Obecně jsou nejoblíbenější kulové hlavy, a to díky své pohotovosti a kompaktním rozměrům. Pro vaše účely při focení staveb bychom však doporučili spíše nějakou precizněji nastavitelnou hlavu, jíž může být například vícecestná hlava Benro HD2A nebo HD3A. Můžete si tak dát opravdu záležet na kompozici a nebudou se vám hroutit žádné linie stavby.

Benro HD3A | Megapixel

Filtry

Spousta lidí výběr správného filtru podceňuje, nebo si myslí, že se obejde úplně bez nich. Existují ale filtry, jejichž efekt nelze v editovacích softwarech nijak dohnat. Typickým příkladem jsou polarizační filtry. Nejenže vám vnesou do fotografií dodatečný kontrast a snímky tak často vypadají dramatičtěji, ale dovolí rovněž kreativní práci s odlesky, kterých je architektura plná. Polarizák je základní vybavení každého, kdo má o architekturu či krajinářství zájem, a neměl by chybět ve vaší výbavě.

Druhým typem filtru, jehož efektu můžete využít, je filtr neutrální. Ať už sáhnete po variabilním či konstantním, dovolí vám díky ztmavení scény prodloužit expozici. Můžete tak snadno rozmazat mraky, vodu či kolemjdoucí turisty a fotka bude vypadat více uhlazeně. Je sice pravda, že tento efekt jde nahradit pořízením série desítek fotek a jejich následným prolnutím v počítači, ale kromě úspory času ND filtry ušetří i místo na paměťové kartě.

Světla

Může se taky stát, že přestože budete mít foťák na stativu a budete fotit delší expozici, nebudete mít ve stínech objektu dostatek detailů. Proto se vám, alespoň pro focení menších staveb, mohou hodit drobná přenosná bateriová světla. Kromě prosvícení temných částí je v případě RGB světel můžete využít i pro různé barevné nádechy a mít tak další prostředek pro vyjádření vaši tvořivosti.

NanLite PavoTube II 6C | Megapixel

Tilt-shift objektivy

Další kategorie je vhodná pro ty, kdo fotce architektury propadli naplno. Tilt-shift objektivy jsou speciální typ optiky, díky které můžete pracovat jak s rovinou ostrosti (díky tilt funkci - z anglického ,,naklonit"), tak i s perspektivní deformací snímku (funkce shift - z anglického ,,posunout").

Především druhá funkce by vás mohla při focení architektury zajímat. Je ovšem pravdou, že pokud se lidským stavbám nevěnujete naplno, dá se tento nedostatek dohnat i v editorech, ačkoliv za cenu nižší kvality snímku a ořezu obrazových dat.

Drony

Nakonec se podíváme na focení architektury z jiného úhlu. Na focení z výšky ze vzduchu za pomoci dronů. Výběr dronu je složitější proces, ale pokud ho využijete převážně na focení, je ideální sáhnout po malé kompaktní verzi od DJI, a to Mini 3 Pro. Jedná se o inteligentní a snadno ovladatelné zařízení, se kterým zvládne po chvilce praxe létat opravdu každý! Zároveň je to jedna z nejuniverzálnějších kvadrokoptér, která je v současnosti dostupná.

DJI kvadrokoptéra Mini 3 Pro | Megapixel

Existuje opravdu velké množství věcí, které vám mohou pomoci během focení architektury a příbuzných žánrů. Některé jsou nepostradatelné a nevyplatí se na nich příliš šetřit, přesto však může být jejich výběr náročný. Pokud byste tedy potřebovali s výběrem pomoci, neváhejte se na nás obrátit ať už na dálku, nebo přímo na prodejně v Praze, Ostravě či Brně. Rádi vám poradíme s výběrem vhodné fototechniky i příslušenstvím. 

Architektura | Megapixel

Autor úvodní fotografie: Jan Kovář

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.