Magazín

Produktové aktuality

Přizpůsobte si se Shimoda Core Unit batohy podle potřeb pro vaši fotovýbavu

Adam KahánekAktualizováno: 9. 6. 2023 v 17:00 • Rubrika: Produktové aktuality

Přizpůsobte si se Shimoda Core Unit batohy podle potřeb pro vaši fotovýbavu

Požadavky na prostor v batohu s technikou mohou být u každého uživatele rozdílné, zvlášť u těch náročných. Nehledě na to, že někdy zkrátka nepotřebujeme brát veškerou techniku, vyrážíme třeba jen na krátký výlet a bereme pouze tělo s jedním objektivem. Proto je nedílnou součástí výběru batohu nebo kufru Shimoda i výběr správného modulu pro techniku, tzv. Core Unit. Ten je tvořen EVA pěnou, která má chránit vaši techniku a zároveň pomocí oddělovačů uspořádat techniku v batohu přesně dle vašich představ.

Obsah

Batohy i kufry se liší velikostí, a to určuje i to, jaké Core Unity jsou dostupné a použitelné. Core Unity se dělí do třech základních kategorií:

  • Mirrorless – Jsou nižší, určené převážně pro moderní bezzrcadlovky, které často oproti dřívějším zrcadlovkám mají nižší tělo. Nabízí možnost bočního přístupu u batohů.
  • DSLR – Určeny pro vyšší těla, případně pro těla s gripem nebo L-platem. Nabízí možnost bočního přístupu u batohů.
  • DV – Nejrozměrnější Core Unity určené primárně pro větší kamery nebo dlouhé a těžké světelné teleobjektivy, případně je možné je využít i pro vrstvení výbavy a příslušenství

Shimoda Core Unit | Megapixel

Následně se ještě v rámci každé této kategorie dělí na velikosti Small, Medium, Large a v případě Core Unitů DV je navíc ještě velikost Extra Large (např. součástí batohu Action X70 ve Starter Kitu). Konkrétní kompatibilitu s jednotlivými batohy a kufry si rozebereme dále.

Vymoženosti Core Unitů

EVA pěna ochrání spolehlivě jakoukoliv techniku

Stěny a přepážky Core Unitů jsou vyrobeny z EVA pěny, která zajišťuje mnohem větší ochranu než levnější PE pěny používané ve většině fotobatohů. EVA pěna umožňuje, aby stěny Core Unitů byly tenčí a zabíraly tak méně vnitřního prostoru batohu a přitom stále poskytovaly vynikající ochranu.

Uložení fotoaparátu v Shimoda Core Unit | Megapixel

Rám Core Unitu jako dodatečná ochrana

Vnitřní hliníkový rám udržuje Core Unit (pouze Core Unit Small DSLR rám nemá) vždy ve správném tvaru a omezuje také možnost jeho pohybu uvnitř batohu vlivem hmotnosti techniky. Doplňuje tak rám samotného batohu a přitom stále zachovává nízkou hmotnost Core Unitu. 

Ukládání fototechniky v batohu | Megapixel

Boční přístup pro techniku

Mirrorless a DSLR Core Unity v2 disponují i bočními „dvířky“, které využijete pro přístup k technice z boční strany batohu. Stačí batoh shodit z jednoho ramena, přehodit si jej před sebe, otevřít boční stranu a máte foťák nebo kameru okamžitě po ruce. Tahle možnost se týká batohů Action X30, Action X50 a všech Explore V2.

Boční přístup fotobatohů | Megapixel

Samostatný uzavíratelný obal Core Unitu

Každý Core Unit disponuje i svým vlastním uzavíratelným tenkým obalem, který zastává dvě funkce. Tou první je dodatečná ochrana techniky, ať už před prachem či vodou a vlhkostí. Core Unit můžete mít v batohu či kufru umístěný v tomto obalu a uzavřený, třeba jen pro případ velké smůly nebo velmi prašného prostředí.

Uzavíratelný obal Core Unit | Megapixel

Druhou funkcí je to, že lze tento obal spolu s Core Unitem využít jako samostatnou brašnu čistě s technikou. V tomto případě však nelze počítat s nijak velkou ochranou techniky, jelikož z vrchní strany ji bude chránit pouze tenký obal.

Kompatibilita batohů a kufrů s Core Unity

V následujícím přehledu máte jednoduše znázorněnou kompatibilitu jednotlivých Core Unitů s batohy řady Explore V2 a Action X. Zelený puntík znamená nejlepší kompatibilitu, tzn. že Core Unit padne do batohu přesně. Oranžový puntík poté, že Core Unit do batohu padne, ale již tam může být lehký pohyb (např. při umístění nižších Core Unit Mirrorless do hlubších batohů Explore V2 nebo Action X). Žlutý puntík nakonec znamená to, že Core Unit do batohu jste schopni umístit, ale může docházet k většímu pohybu uvnitř batohu, případně naopak je potřeba jej tam nacpat dost natěsno.

Kompatibilita batohů a kufrů s Core Unity | Megapixel

Core Unit Small DSLR jde využít i poměrně kreativně. Například ho můžete umístit do vrchní kapsy batohu nebo ho použít třeba pro boční přístup, když jej otočíte o 90°. Zbytek prostoru v batohu tak poté můžete použít například pro oblečení, nebo jinou výbavu, pokud cestujete nalehko a zároveň chcete mít foťák co nejvíce po ruce.

V některých batozích je možné Core Unity skládat i nad sebe. Týká se to čtyřech vybraných modelů: Small DSLR, Small Mirrorless, Medium DSLR a Medium Mirrorless.

Asi vůbec nejčastější kombinací je Core Unit Medium Mirrorless / DSLR se Small DSLR, čímž dosáhnete velmi univerzálního využití batohu. Pokud potřebujete více techniky, můžete použít oba Core Unity, zatímco když budete brát méně techniky, může posloužit třeba jen Medium, případně dokonce jen Small DSLR na dně batohu, kdy zbytek prostoru může zabírat třeba oblečení.

Core Unit Small Mirrorless můžete poté, kvůli svým rozměrům, kombinovat pouze se Small DSLR. A nebo můžete zvolit strategii tří Core Unitů, a to tři Small DSLR na sebe.

Níže opět naleznete přehled toho, jaké kombinace jsou kompatibilní s jakými batohy.

Kompatibilita Core Unity s batohy | Megapixel

A co kufry?

Na ty rozhodně nezapomínáme. U těch je to však o něco jednodušší. Do kufru DV Roller pasují všechny nabízené Core Unity, včetně extrémně velkého Extra Large DV. Do Carry-on Roller v2 poté pasují všechny Core Unit Mirrorless a DSLR. A co se kombinací týče, tak je to stejné jako u batohů Explore V2 35 a Action X50.

Jaký Core Unit pro mou výbavu?

Narovinu říkáme, že univerzální rada pro to, jaký Core Unit vybrat, zkrátka neexistuje. Každý fotograf či videotvůrce má různou kombinaci techniky, velikostí objektivů, počty filtrů, náhradních akumulátorů atp., a kvůli tomu tedy nelze univerzálně říct „pokud máte XY techniky, zvolte tento.“

I tak se vám však pokusíme alespoň lehce nastínit to, jakým směrem byste se měli ubírat a jmenujeme nějaké nejčastější otazníky.

Velmi kompaktní či skromná výbava

Zde bude hodně záležet na tom, jaký batoh jste si zvolili a jaký například fotoaparát vlastníte. Třeba takový Core Unit Small DSLR dokáže pojmout i větší tělo DSLR s nasazeným objektivem a jedním dalším objektivem v záloze. Dobrou volbou může být i Small Mirrorless, který nabízí více možností, co se prostoru týče, pouze na výšku počítejte s maximálně středním DSLR / bezzrcadlovkovým tělem a menším L-platem, rozhodně ne s gripem. Budete však mít znatelně místa pro další objektivy či příslušenství.

Uskladnění fototechniky v batohu | Megapixel

Střední výbava

Jak specifikovat střední výbavu? Těžko říct, berte to tedy s rezervou. My si pod tím představujeme sestavu většího těla, ať už DSLR nebo mirrorless, k tomu celkem tři objektivy (jeden již nasazený na těle), nějaké filtry, akumulátory… Zkrátka asi jedna z nejčastějších výbav fotografů.

I proto, že se jedná o jednu z nejčastějších výbav, jsou nejprodávanějšími Core Unity právě Medium DSLR / Mirrorless. Opět záleží na tom, zda budete mít batoh s menší hloubkou (Action X30 / Explore V2 30), a tedy i nižším tělem bez gripu, nebo naopak hlubší batoh (Action X50 / Explore V2 35) a větší tělo, třeba i s gripem, což Core Unit DSLR bez problému pojme.

Obecně ale můžeme říct, že nejčastěji bude pro takovou výbavu stačit nějaký ze středních Core Unitů. A pokud sem tam potřebujete vzít ještě více výbavy (další objektiv, dron…), je ideálním řešením doplnit výbavu o Core Unit Small DSLR.

Velkorysá výbava

Chápeme, že vám pojem velkorysá výbava opět nic moc neřekne. Může se jednat například o lidi, kteří využívají více těl s více objektivy, k fototechnice automaticky berou i dron, vlastní větší nebo delší objektivy a vlastní velké množství objektivů. V takovém případě bychom automaticky volili buď Core Unit velikosti Large, v případě objektivů menších rozměrů potom klidně kombinaci Medium DSLR / Mirrorless a Small DSLR.

Fototechnika v batohu Shimoda | Megapixel

Core Unit Large nemusí být do budoucna tolik omezující, pokud byste se například rozhodli o pořízení výrazně většího, respektive delšího, objektivu, než jste měli dosud.

Super telephoto objektivy

Jedná se o speciální kategorii typicky těch nejdelších objektivů na trhu, které vyžadují mnoho prostoru v batohu. Pro takové objektivy bude nejvhodnější použít Core Unit kategorie Large či Extra Large, podle délky objektivu.

Jak uložit foťák do batohu | Megapixel

 

Těla s (integrovaným) gripem, kamery

Ať už se jedná o profesionální reportážní těla (Canon EOS 1D X Mark III, Nikon Z9…), nebo menší těla, ale s nasazeným bateriovým gripem, případně kamery, tak pro takové je nejvhodnějším řešením Core Unit řady DSLR, v extrémním případě poté DV.

Rozměrné kamery (RED, EOS C…)

Výbava obsahující profesionální kamery nebývají až tak náročné na prostor z pohledu těla, ale hlavně z pohledu všelijakého příslušenství, které k těm kamerám je potřeba pro plnohodnotné využití. Speciálně pro tyto kamery jsou určeny Core Unity řady DV, a to díky své velmi bohaté výšce.

Příslušenství

Nejen k batohům a kufrům Shimoda lze pořídit příslušenství. I samotné Core Unity mají alespoň pár kousků, které vám mohou pomoci s lepší organizací prostoru. K dispozici jsou například samotné přepážky pro případ, že by vám množství dodané s Core Unitem nestačilo.

A dalším vychytaným příslušenstvím jsou uzavíratelné kapsičky na drobné věci, které jednoduše přichytíte suchým zipem na stěnu Core Unitu, případně přepážku. K dispozici jsou ve třech velikostech: Mirrorless, DSLR a DV.

Batoh Shimoda | Megapixel

Osobní vyzkoušení na prodejně

Pokud si i po přečtení tohoto článku nejste jistí tím, jaký Core Unit zvolit, tak vůbec nejlepší možností bude vzít svou techniku a navštívit některou z našich prodejen, kde si batohy včetně Core Unitů můžete vyzkoušet, a tak nejlépe zjistit, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Užitečné tipy

Velkou hromadu užitečných tipů k batohům, kufrům, ale i právě ke Core Unitům a dalšímu příslušenství naleznete také na YouTube kanále Shimoda, kde sám tvůrce batohů, Ian Millar, ukazuje, jak lze produkty využívat, jak s nimi cestuje. Ukazuje také množství vychytávek, kterými jsou produkty vybavené…


 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.