Magazín

Blog

Proč je Profoto špička mezi světly?

Ondřej VachekVydáno: 21. 12. 2021 v 15:46 • Rubrika: Blog

Proč je Profoto špička mezi světly?

Profoto je společnost, která se drží na špičce mezi výrobci studiových záblesků už několik desetiletí. Jejich filozofie byla vždy jednoduchá. Dopřát fotografům ty nejlepší možnosti tvarování světla dle jejich potřeb. Přece jen nabízejí více než 150 modifikátorů světla, a to ani nezahrnuje jednotlivá Profoto záblesková zařízení. To může leckoho zastrašit a zamotat mu hlavu při výběru, tak se na ně v tomto článku podíváme.

Obsah

Modelové řady

V první řadě je třeba si rozdělit jednotlivé modelové řady Profoto světel. Nejmenší jsou trvalá LED světla C1 a C1 Plus. Šikovné kapesní přisvícení určené pro práci s mobilním telefonem.

Napájené baterií

Na trhu systémových blesků udělala silný dojem řada blesků A1, A1X a nejnovější A10. Jedná se sice o tradiční systémové blesky určené například do sáněk na těle fotoaparátu, ale nenechte se tím zmást. Díky unikátnímu designu a tvaru přední fresnelové čočky dokáže totiž A10 produkovat přirozeně dopadající kruhové světlo s jemným a rovnoměrným přechodem po obvodu, které běžný systémový blesk nevytvoří. Řada blesků A dále přináší magnetické upevnění modifikátorů přímo po obvodu čočky pro snazší práci. V neposlední řadě je v blescích A1, A1X a A10 integrovaný přijímač, ale i vysílač, systému Air TTL. K tomuto se ještě vrátíme, neboť si zaslouží vlastní odstavec.

Profoto B10 Plus | Megapixel

Další na řadě jsou záblesková zařízení řady B. Schválně nepíši „studiová záblesková zařízení”, neboť tato světla nejsou určená pouze pro práci uvnitř. Profoto je, ne nadarmo, nazývá takzvaně „Off Camera Flash”, zkráceně OCF. Jedná se o světla, která použijete bez jediného kabelu, na kterékoliv lokaci, se kterýmkoliv Profoto modifikátorem. Největší z této řady je model B1X. Silný záblesk o výkonu až 500W napájený baterií s výdrží až 325 záblesků na plný výkon s recyklačním časem pouhé 1,9 vteřiny. Integrovaná LED dioda umožňuje svítit o síle až 2 500 lumenů a fungovat jako modelové světlo před zábleskem nebo jako trvalé světlo pro video produkci o výkonu rovnému 130W silnému halogenu.

Pro ty z nás, kteří chtějí stále silný výkon, ale v menším balení, nabízí Profoto modely B10 a B10 Plus. Nabízí 500W silný záblesk a stejně silné 2500 lumenů jasné a trvalé světlo (novější B10X a B10X Plus mají svítivost až 3 250 lumenů). Je však o poznání menší a lehčí. Díky novému designu zabírá v brašně stejně prostoru, jako středně velký f/2,8 objektiv. Trvalá LED dioda je nyní navíc dvoubarevná a umožňuje tak měnit barevnou teplotu světla. Menší B10 snižuje výkon na polovičních 250W, což je stále pro spoustu využití více než dostačující. Tento nižší výkon s sebou nese další výhody. Hmotnost je pouhých 1,5 kilogramů a díky využití stejné baterie jako B10 Plus zvládne dvojnásobek záblesků na jedno nabití. B10 Plus zvládne na plný výkon cvaknout 200krát, B10 však až 400krát

Blesky Profoto | Megapixel

Malý tip na focení s B10(X) a B10(X) Plus

Oba tyto modely mají dvě velké výhody oproti standardním bateriovým zábleskům podobného výkonu. V první řadě 1/4 20" je závit přímo na těle světla, což umožňuje spoustu možností upevnění při zachování nízkého těžiště. Navíc díky skromným rozměrům a hmotnosti pouhých 1,5 a 1,9 kilogramů jsou tato světla skutečně všestranná. Třeba malý Joby GorillaPod 5K kit je s přehledem udrží připevněná ke stromům, zavěšená za zábradlí a na další místech, kde je používání světelných stativů obtížné. Výše je například vyobrazený B10 s nasazeným OCF Magnum Reflektorem zavěšený na strom.

Profoto B1X | Megapixel

Napájené ze sítě

Co když však nepotřebujeme baterie? Co když fotografujeme ve studiu a jde nám spíše o výkon a rychlost, než o kompaktnost a přenosnost? Zde už přecházíme do jiné modelové řady. Profoto D2 je dostupný ve dvou provedeních - 500W a 1000W. Jedná se o jeden z nejrychlejších záblesků na trhu. Nejen, že zvládá kontinuální snímání při až 20ti snímcích za vteřinu, ale samotný záblesk to umí už při 1/63000 vteřiny. Toto světlo vám pomůže se poprat s jasným slunečným dnem. Modelové světlo obstarává výkonná 300W halogenová žárovka. Zde už se dostáváme do řady modifikátorů RFi

Vlajkovou lodí je však úplně jiný stroj. Zábleskové zařízení tak silné a rychlé, že jej naplno využijí převážně ti opravdu nejnáročnější fotografové z nás. Jedná se o model Pro-11 schopný záblesků o výkonu až 2400W, rychlostí až 1/80000 vteřiny, nebo například až padesáti záblesků za vteřinu. Základní jednotka je vyráběná tak, aby profesionálovi vydržela roky extrémně vytíženého používání. Samotné zábleskové hlavy jsou pak relativně lehké a díky otevřenému designu výborně uzpůsobené pro práci se softboxy, octaboxy a dalšími RFi modifikátory. Jaký je tedy ten rozdíl mezi RFi a OCF?

RFi vs OCF

OCF systém světel zahrnuje B1X, B10 a B10 Plus modely. Tyto jsou vyráběné maximálně o výkonu 500W a s pomalejšími recyklačními časy než síťově napájené modely. Jejich modelové lampy jsou řešené LED diodamy, což je další rozdíl oproti halogenům silnějších světel. Celá řada OCF je zaměřená na hmotnost.

Co to tedy ve výsledku znamená? OCF modifikátory světla, ať už softboxy, octaboxy, strip boxy, beauty dishe, reflektory a další, jsou skladné a hlavně vyráběné z lehkých materiálů. To je samozřejmě fajn, pokud chceme svou výbavu přenášet mezi lokacemi, ale má to i svá negativa. Nasadit takto stavěný modifikátor na Profoto D2, který odpaluje až dvacetkrát za vteřinu, nebo například svítí trvalým modelovým halogenem na 300W, není úplně nejlepší nápad. OCF modifikátory nejsou navržené pro tyto teploty a v lepším případě jim hrozí přitavení v těle světla, v horším poškození samotného zařízení.

Zde přicházejí na scénu ekvivalentní RFi modifikátory designované pro vysoké teploty, silný nápor záblesků a horké světlo halogenových modelových lamp. RFi kusy lze samozřejmě použít na OCF světlech. Nasazují se úplně stejným způsobem a ve funkci jim nic nebrání, opačně to však není vůbec dobrý nápad.

Modifikátory světla Profoto | Megapixel

Tip na snadné změkčení světla

Máte rádi měkké světlo s jemnými přechody a slabším kontrastem, ale neustále stavět velké octaboxy, či softboxy je otrava? Nejsnazším řešením je použít deštník jako například Profoto Umbrella Deep Silver L, na který je poté snadné a rychlé nasadit Profoto difuzor pro Umbrella L. Takto získáte 130 centimetů velký softbox a nemusíte se prát se speedringem a osmi trny na postavení samotné konstrukce softboxu. Samotný deštník je mnohem snažší nejen na transport, ale také na sestavení. 

Pro otřejší a kontrastnější světlo pak stačí jen z deštníku difuzor sundat.

Profoto TeleZoom Reflektor | Megapixel

Unikátní zoom

U většiny konkurence, která využívá například Bowens/Calumet nebo třeba Elinchrom uchycení světelných modifikátorů, si můžeme všimnout jedné podobnosti. Reflektory lze pouze nasadit na předem definovanou pozici a hotovo. Profoto systém upevnění je však odlišný tím, že se modifikátory na záblesková zařízení nasazují zvnějšku. To nám umožňuje je posunout do libovolné vzdálenosti od výbojky.

Co nám to však přináší? Možnost měnit tvar dopadajícího světla v závislosti na fotografovaném subjektu. Každé větší Profoto světlo má na přední části očíslovanou stupnici, která nám ve spojení s tabulkou na každém individuálním reflektoru ukáže, jak bude dopadající světlo tvarováno.

Profoto Air Remote a Air Remote TTL | Megapixel

AirTTL

Všechna výše zmíněná záblesková zařízení mají možnost plně manuálního nastavení i TTL měření a vysokorychlostní synchronizace. Je tomu tak díky proprietárnímu systému AirTTL, díky kterému může fotograf všechna tato světla ovládat jediným dálkovým vysílačem. Vysílačů nabízí Profoto hned několik druhů.

Základní Air Remote je kompatibilní s každými sáňkami, které mají středový trn. Pracuje pouze v plně manuálním režimu a dokáže synchronizovat až šest skupin blesků na stejném kanálu.

Malý Profoto Connect na sobě nemá žádná tlačítka. Funguje totiž ve spolupráci s mobilní aplikací, skrze kterou lze měnit nastavení jednotlivých světel pomocí integrovaného Bluetooth standardu.

V neposlední řadě pak Profoto nabízí Air Remote TTL. Plně vybavený odpalovač schopný vysokorychlostní synchronizace při až 1/8000 vteřiny, TTL měření a ovládání tří skupin světel na stejné frekvenci.

Mezi AirTTL odpalovače by však šel zařadit i systémový blesk A10, který má integrovaný nejen přijímač, ale i vysílač. Lze jej tedy používat jako bezdrátový odpalovač, a to ať je na něm záblesková hlava zapnutá, či nikoliv.

Profoto B10 Plus připojen přes Profoto aplikaci | Megapixel

AirX

Profoto se však nedrží pouze u fotoaparátů a videokamer. Uvědomují si totiž, že mobilní fotografie také kráčí stále vpřed. Fotoaparáty integrované do dnešních mobilních telefonů jsou schopné zachytit vynikající snímky, ale stále mají jeden zásadní nedostatek. Potřebují pro vyfocení dobré fotky dostatek světla. Profoto si to uvědomuje a tak vyvinulo dvě aplikace, přes které lze nejen ovládat individuální zařízení na dálku, ale také je telefonem odpalovat. Připojení probíhá přes Bluetooth a momentálně je podporováno zařízeními A10, B10, B10 Plus, B10X, B10X Plus a Pro-11.

Pro ty nejnáročnější

Profoto už padesát let ukazuje, že světlo si fotograf může vytvořit přesně takové, jaké si ve fotografii představuje a limitem je pouze jeho tvořivost. Pokud máte jediný malý systémový blesk, ale chcete rovnoměrný světelný výstup, nebo fotíte na lokaci a potřebujete výkonné světlo, či pracujete ve vytíženém studiu, kde není čas ztrácet čas, na Profoto záblesky a trvalá světla se můžete spolehnout. Každý, kdo k nim přejde, tak už nechce zpět, neboť na své práci vidí, co díky nim dokáže.

Rychlé recyklační časy, až směšně snadné ovládání, kvalitní provedení, široká nabídka světelných modifikátorů a v neposlední řadě špičková barevná přesnost jsou důvody, díky kterým Profoto volí profesionálové po celém světě.

Vyzkoušejte si je sami

Chtěli byste si Profoto světla vyzkoušet? Navštivte naši půjčovnu a podívejte se na nabídku záblesků k zapůjčení.
 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.