Magazín

Fotoporadna

Proč mobilní telefon nenahradí fotoaparát

Martin LukešAktualizováno: 21. 11. 2022 v 12:26 • Rubrika: Fotoporadna

Proč mobilní telefon nenahradí fotoaparát

Víte, který fotoaparát na světě je nejlepší? Je to ten, který máte zrovna po ruce. A ať už někdo fandí Canonu, Nikonu, Sony nebo jiné renomované fotografické značce, tak paradoxně žádná z nich nepatří do žebříčku těch nejpoužívanějších fotoaparátů. Tomu totiž dominují Apple, Samsung, Huawei a další výrobci, kteří se zaměřují na výrobu chytrých telefonů. Možná budete překvapeni, ale je to opravdu tak. K nejpoužívanějším fotoaparátům současnosti patří právě ty integrované ve smartphonech a iPhonech. Pravdou ale je, že mobilní telefon vám nikdy nepřinese výsledný snímek na úrovni jako zrcadlovka nebo bezzrcadlovka. Proč tomu tak je?

Obsah

21. století - éra mobilní

Ať se nám to líbí nebo ne, mobilní telefony si naprosto podmanily svět a staly se neodmyslitelnou součástí našich životů. Vždyť ruku na srdce, kdo si každé ráno předtím, než vyrazí z domu neodříkává „novodobou mantru”: klíče - peněženku - mobil. :)

Shodou okolností jsem se v branži pohyboval už v době, kdy na český trh dorazily první mobily. Pamatuji si proto velmi dobře na síť NMT a kufříkové telefony (1991), které byly statusem politiků, podnikatelů, mafiánů, veksláků a restituentů. Stejně tak si vzpomínám na první GSM přístroje dostupné širší veřejnosti, kterými byly modely Dancall a Philips Fizz. Vybavuji si i telefony od značky Motorola s tvarem žehličky, populární „banány” ze stáje Nokia i první telefon s (tří) barevným displejem Siemens S10 (1998). V paměti mi utkvělo i období, kdy byl spuštěný zkušební provoz umožňující odesílání a přijímání krátkých textových zpráv SMS. V té době věc naprosto nevídaná. A co teprve první grafické displeje s rozlišením pár desítek pixelů, na které jste si mohli nahrát vlastní obrázek. Ano tušíte správně, patřím do generace boomerů. :)


Čtvrt století evoluce mobilních telefonů: Philips fizz (1997), Samsnug A53 (2022)

Ale zpět k tématu. Od té doby prošly mobilní telefony neskutečným vývojem, a to co umí dnes by před těmi 25 lety patrně nenapadlo Ondřeje Neffa ani další velké fanoušky žánru sci-fi. Stejně tak velkého posunu se dočkaly fotoaparáty a kamery integrované v těchto kouzelných krabičkách. Ty se tak i díky tomu staly plnohodnotným univerzálním zařízením, které nám dnes nahrazuje hodinky, budík, diář, zápisník, diktafon, hudební přehrávač, navigaci, svítilnu, telefonní seznam a do jisté míry také televizor, notebook nebo dokonce stolní počítač.

V neposlední řadě samozřejmě plní funkci běžného obrazového zápisníky, tedy kapesního kompaktu a malé rodinné kamery. Tato zařízení tak byla v podstatě vytlačena z trhu a nahrazena právě mobilními telefony. A tak není divu, že se ozývají stále silnější hlasy, které zvěstují, že se fotoaparáty stanou přežitkem a přijde doba, kdy už je bude používat jen málokdo. Je to ale opravdu tak? To samozřejmě ukáže čas. Odborná veřejnost včetně mě se přesto přiklání k trochu jinému, patrně realističtějšímu scénáři.


Průkopníci fotomobilů: Kyocera Visual Phone VP-210 (1999), J-PHONE SH04 / Sharp (2000), Samsung  SCH-V200 (2003)

Mobilní telefony vs. pokročilejší fotoaparáty

Paradoxně největší výhodou mobilního telefonu, tedy jeho velikost, je zároveň i největším hendikepem. Na mobilu je fajn, že je malý, lehký, skladný a pohodlně se vejde do kapsy u kalhot nebo u košile. Na druhou stranu malé rozměry znamenají také maličký objektiv, a ještě menší obrazový snímač. No a kvalita výsledné fotografie je z velké části dána právě těmito dvěma prvky.

Proto není divu, že se již před deseti lety na trhu objevily hybridní modely, které měly k dispozici větší senzor i objektiv jako model Samsung Galaxy Camera (2012). Šlo v podstatě o kompaktní fotoaparát s velkým dotykovým displejem a integrovaným telefonem. Žádná velká revoluce se ale kupodivu nekonala a veřejnost zůstala vůči tomuto konceptu chladná. Převratná myšlenka se nesetkala s moc velkým ohlasem, a tak celý projekt vyšuměl. Svými rozměry se tyto modely vracely do 90´ let a upřímně, kdo by chtěl nosit v kapse pádlo nebo cihlu, jak se tehdy větším mobilům říkalo.


Hybridní fotoaparát s telefonem Samsung Galaxy Camera S4 Zoom (2013)

Někteří výrobci se pokouší tuto myšlenku oprášit a společnost Xiaomi zašla ještě o kus dál. Před pár dny byl ohlášen další hybridní smartphone, model 12S Ultra Concept, který dokonce nabízí nasazení objektivu Leica, tak jak je tomu u zrcadlovek a bezzrcadlovek. Zda se tato myšlenka uchytí, dokáže jen těžko někdo odhadnout. Že bych si ale před odchodem každé ráno opakoval: peněženku – klíče – mobil – OBJEKTIV si upřímně nějak neumím představit.


Mobilní telefon s výměnným objektivem - Xiaomi 12S Ultra Concept (2022)

Hlavní rozdíly mezi pokročilejším fotoaparátem a smartphonem

Co se týče hardwaru, tak mají jednoznačně navrch tradiční digitální fotoaparáty, a tak to patrně ještě dlouho zůstane. V porovnání softwaru ale naopak jednoznačně dominují smartphony. Nabízí totiž velmi užitečné a univerzální zařízení vše v jednom, ze kterého navíc můžete telefonovat, posílat zprávy, přehrávat si na něm filmy i písničky, hrát na něm hry, ale také ho připojit k internetu. Díky tomu lze sdílet veškeré soubory včetně fotografií a videa. Vše také můžete rozšiřovat o nespočet dalších funkcí pomocí placených i neplacených aplikací.  

Fotoaparáty v mobilních telefonech jsou také vybaveny velmi inteligentními algoritmy, a to co nezvládnou fyzicky, tak doženou softwarově. Ať už jde například o barvy, správnou expozici, vykreslení detailů nebo třeba hloubku ostrosti. Je ovšem potřeba si uvědomit, že ve velkém rozlišení nebo vytištěné na plátně se tohle „dohánění softwarem“ na fotografii jednoznačně projeví.


Při dobrém světle podávají současné fotomobily velmi dobrý obrazový výstup
foto: Miloš Stanko

Výhody a nevýhody mobilních telefonů a fotoaparátů

Jak už z předešlé úvahy vyplývá, tak obě kategorie fotoaparátů mají své přednosti i nevýhody. Ten kdo se rozhoduje, jaké zařízení si pořídit, nebo dokonce v dané situaci použít, by měl určitě vědět, v čem je daná kategorie fotoaparátů silná a v čem naopak pokulhává. Jen tak si můžete správně vybrat a dostat z něj maximum.

Výhody fotoaparátu v mobilních telefonech

•    Univerzálnost zařízení all-in-one
•    Pokročilé algoritmy automatického zpracování obrazu
•    Široký výběr filtrů, presetů a aplikací
•    Možnost okamžitého sdílení souborů pomocí internetu a sociálních sítí
•    Aplikace pro zpracování a úpravu fotografií
•    Velmi krátká zaostřovací vzdálenost a možnosti makro fotografie


Některé fotomobily se hodí i na fotografování detailů a makra
foto: Eva Letková

Nevýhody fotoaparátu v mobilních telefonech

•    Malý snímač s menším dynamickým rozsahem
•    Vyšší hladina šumu v horších světelných podmínkách
•    Absence optického zoomu (u většiny smartphonů)
•    Pouze automatické možnosti expozice (až na výjimky)
•    Omezený rozsah expozičních hodnot času, clony a ISO
•    Horší vykreslení jemných detailů a struktur
•    Velmi špatné chování v bodovém protisvětle vzhledem k profilu clony
•    Menší rozlišení a horší možnosti tisku na větší formát
•    Chybí integrovaný hledáček
•    Nelze použít externí systémový blesk
•    Omezený rozsah ohniska a nemožnost měnit objektivy
•    Omezené možnosti náhradní baterie


U mobilních telefonů nelze kontrolovat bokeh ani hloubku ostrosti (bezzrcadlovka Canon EOS R5)
foto: Kamila Kočová

Výhody pokročilých fotoaparátů

•    Velký snímač s vysokým dynamickým rozsahem
•    Výměnné objektivy s širokou nabídkou zoomu, ohniska i světelnosti
•    Široký výběr doplňků včetně těch od výrobců třetích stran
•    Nízká hladina šumu při vyšších citlivostech
•    Hledáček (optický – zrcadlovky/elektronický – bezzrcadlovky)
•    Plně manuální ovládání včetně preferencí času a clony
•    Plnohodnotný rozsah expozičních hodnot (času, clony a citlivosti)
•    Možnost použít externí blesk a pracovat se studiovým světlem
•    Vysoké rozlišení s možností velkoformátového tisku
•    Špičková obrazová kvalita
•    Kontrola hloubky ostrosti a rozostřeného pozadí
•    Nekomprimovaný formát obrazu RAW a TIFF


Na reklamní a produktovou fotografii potřebujete pokročilejší fotoaparát (zrcadlovka Canon EOS 80D a Canon EF 50 mm f/1,4 USM)
foto: Jaroslav Ďurčovič

Nevýhody pokročilých fotoaparátu

•    Jednoúčelové zařízení (foto a video)
•    Větší rozměry a váha
•    Uzavřenost systému bez možnosti použití aplikací třetích stran


Porovnání velikosti bezzrcadlovky a fotomobilu

Ustojí fotoaparáty tlak chytrých telefonů

Když se podíváte na výhody i nevýhody obou platforem, vyplývá z toho následující závěr. Jde o dvě různá zařízení, která jsou určena pro odlišné žánry a různé modelové situace a mají proto zcela rozdílné využití.  V podstatě i na základě tohoto porovnání se dají vyselektovat dvě cílové skupiny uživatelů.

Pokud někdo nezná pojmy jako expoziční trojúhelník, fotografie dále nezpracovává ani netiskne, a vlastně ho ani tak nebaví focení samotné, pak mu jednoznačně mobilní telefon stačí. Vzhledem k tomu, že jde nejčastěji především o záznam určité scény nebo situace, navíc bez vyšších nároků na obrazovou kvalitu, tak se podobný uživatel asi málokdy dostane do situace, kdy by ho telefon nějak brzdil nebo omezoval. Spíše, než o fotografování by se zde dalo mluvit o jakési formě obrazové dokumentace v relativně velmi obstojné kvalitě.

V menším rozlišení a při dobrém světle mohou být výstupy z obou zařízení velmi obdobné
Fotomobil Samsung Galaxy A40 vs. zrcadlovka D7500 + Tokina 10-20 mm f/2,8

Pak je tu druhá kategorie. To jsou lidé, kteří mají k fotografii nějaký vztah. Ať už to jsou vášnivý hobbíci, lidé, kteří se zabývají multimediální tvorbou, umělci, reportéři, profesionální fotografové, nebo ti, co si fotografií občas přivydělají. Zrovna tak to mohou být sváteční a rodinní fotografové, kteří sice někdy stále tápou v tom, jak nastavit expoziční hodnoty, ale chtějí mít v albu nebo na sociálních sítích technicky opravdu kvalitní záběry. Všichni ti pak musí sáhnout po skutečném fotoaparátu, navíc patrně s výměnným objektivem, který jim v tomto směru nabízí zcela unikátní možnosti.

Focení zrcadlovkou | Megapixel
Na práci se studiovým světlem mobil nestačí (zrcadlovka Canon EOS 5D Mark II)
foto: Karolina Ryvolová

Samozřejmě se ale nevylučuje, aby i tito fotografové s vyššími nároky v určité situaci vytáhli z kapsy mobil a něco si s ním cvakli. Ostatně i já to dělám velmi často, už jen z toho důvodu, že jiný foťák v daný moment prostě není po ruce. Když mi ale na nějaké fotografii trochu víc záleží, nebo v případě, že na stole přistane nějaká zakázka, pak nezbývá nic jiného než vytáhnout z brašny opravdový foťák. Smartphony určitě používají i profesionální fotografové, ale obvykle ne ke svojí práci.

Navíc i pokročilý fotoaparát je svým způsobem statusová záležitost. Nebo si dokážete představit situaci, že si objednáte fotografa, aby vám nafotil svatbu, zaplatíte mu 20 000 Kč a on bude mít během focení jednu ruku v kapse a druhou to cvakat na mobil? Nebo přijdete s rodinou do studia k profesionálnímu fotografovi on si vás naaranžuje, nasvítí a pak vytáhne z kapsy smartphone? Co vás asi v tu chvíli napadne? Myslím, že první myšlenka bude: „Proboha, co to je za patlala, to jsem si to mohl nafotit sám“. :)

Jeden velmi úspěšný český reklamní fotograf mi kdysi řekl, že k velkému klientovi prostě nemůže přijet s malým foťákem. Ani se stejným modelem, který dostala milenka generálního ředitele, protože to prostě nevzbuzuje důvěru. Ano, je to čistě psychologická záležitost, ale na vyjednávání a psychologii jsou často postaveny i ty největší a nejsložitější obchodní transakce. O ničem jiném mnohdy byznys není.
 

Když se to umí tak o smartphone může překvapit výbornou fotografií (telefon iPhone XS)
foto: Pavel Voltr

Jak to bude s telefony a fotoaparáty v budoucnosti?

A tak tu ještě pár let vedle sebe budou jak smartphony, tak tradiční foťáky. Po technické stránce zatím mobilní telefony jen těžko doženou pokročilou fotografickou a video techniku, protože jsou limitovány velikostí. A vlastně to ničemu nevadí. Oba systémy tu mohou existovat paralelně vedle sebe stejně jako rozhlas a televize, pistole a revolvery, vinylové desky a CD, stolní počítače a notebooky nebo automobily a motorky. Ostatně jak zaznělo v jedné slavné české komedii: „Podle vkusu každého soudruha.“ :))


Pohyb a horší světlo jsou pro fotomobily velký problém (fotomobil Samsung A40)

Navíc vzhledem k extrémně rychlému vývoji softwaru myslím, že se v budoucnu dočkáme revoluce právě u pokročilých fotoaparátů. Osobně nevidím důvod, proč by zrcadlovky a bezzrcadlovky nemohly mít slot na SIM kartu pro vlastní připojení k internetu, případně telefonní síti. A stejně tak mohou disponovat otevřenou platformou operačního systému s možností nahrávat do nich libovolné aplikace nebo měnit strukturu i grafickou podobu. Stejně tak je tomu dnes například u chytrých hodinek.


Porovnání velikosti snímače fotoaparátů a mobilních telefonů

No a vůbec nejvíc se těším na hybridní snímač kombinovaný s měřícím HDR senzorem a multilevelovou elektronickou závěrkou, kdy si každý jednotlivý pixel změří světlo i barvy a následně si také každá buňka samostatně vyhodnotí délku expozice. Elektronická závěrka integrovaná ve všech obrazových bodech snímače pak naexponuje světlo tak, aby v každé mikročásti obrazu byly veškeré informace o světlech i stínech. Výstupem bude absolutní HDR fotografie na jeden záběr. Ten bude vypadat stejně tak, jak scénu vidělo lidské oko. Samozřejmě že by tento proces šel aplikovat pouze na statické záběry. Věřím ale, že další generace přinesou i pokročilé možnosti při fotografování pohybu.


Podobné akční reportážní záběry na větší vzdálenost s mobilem nevyfotíte (zrcadlovka Canon EOS 1D X)
foto: Martin Kozák

Krásné představy, co říkáte? Pevně věřím, že něčeho podobného dožiji, stejně jako jsem se dožil fotoaparátu v mobilním telefonu a mobilního telefonu v hodinkách, které umí měřit krevní tlak, tepovou frekvenci, teplotu, tlak vzduchu a do toho vám do sluchátek přehrávají vaší oblíbenou skladbu. Před pár lety naprostá utopie a dnes běžná realita.


Pro focení rodinných momentek je mobil ideální volbou (telefon Huawei P8 Lite)
foto: Milan Jůza

Pro jaký typ fotografie se hodí chytrý telefon a pro co fotoaparát

Nepatřím mezi ty co by bezmyšlenkovitě odsuzovali, nebo dokonce zatracovali jednu či druhou kategorii fotoaparátů. Naopak. Sám využívám velmi hojně obě zařízení, ale vždy si předem rozmyslím, které je v daný okamžik a pro danou situaci vhodnější.

Žánry a situace pro které se hodí smartphone

  • Rodinné momentky
  • Rychlá dokumentace
  • Technický záznam objektů, situací a scén
  • Záběry zblízka a makro

Žánry a situace pro které se nehodí smartphone

  • Fotografování v horších světelných podmínkách
  • Fotografování rychlého pohybu
  • Záběry s malou hloubkou ostrosti
  • Kreativní fotografie s vytvořením konkrétního efektu
  • Reklamní a produktová fotografie
  • Snímky s vyšším nárokem na zpracování a tisk
  • Fotografování na dlouhou vzdálenost (zvířata, reportáže, architektonické a krajinné detaily)


Podobný snímek fotomobilem nevyfotíte. Je k němu potřeba fotoaparát a větší teleobjektiv (bezzrcadlovka Canon EOS R5 - ohnisko 400 mm)
foto: Robert Adamec

Žánry, na které se hodí klasický fotoaparát

  • S tradičním fotoaparátem lze fotografovat cokoliv a kdekoliv s výstupem ve špičkové kvalitě, jen je nutné počítat s tím, že má vyšší nároky na znalosti a dovednosti fotografa. Dále je nutné zvolit pro danou scénu optimální ohnisko objektivu.

Žánry a situace na které se nehodí fotoaparát.

  • Jeden z mála takových případů je, když nechcete upoutat pozornost okolí. Řeč je například o zpravodajské fotografii v extrémnějším prostředí, kde vás s mobilem v ruce okolí přehlédne spíš než s velkým fotoaparátem, zároveň však může působit nenápadně i malá bezzrcadlovka.

Nakonec vidíte sami že rozdíl mezi fotomobilem a pokročilejším fotoaparátem je pořád dost velký na to, aby jedna kategorie zcela nahradila druhou. To je spíš pravděpodobnější, že se časem objeví nějaká další dosud neznámá a převratná technologie, která nakonec nahradí oba typy fotoaparátu. Kdo ví. ;)


Bude vypadat budoucnost hybridních fotoaparátů třeba nějak takhle?

Digitální bezzrcadlovky

Digitální zrcadlovky

Sdílet na


Komentáře k článku

J

Mobil člověk obvykle má, kdežto foťák se kupuje navíc. Mobil nosí každý při sobě, kdežto zrcadlovku s velkým objektivem s sebou každý běžně nenosí. Pro určitou kvalitu fotek, profesionální, mobil stačit nebude. A i kdyby udělal skvělou fotku, tak fotograf si nemůže dovolit fotit mobilem. Mobilem jdou udělat velmi hezké fotky, ale pro určité focení ty fotoaparáty zůstanou. něco, co se fotí z dálky s velkým objektivem. Velmi kvalitní fotografie, aspoň některé, zkrátka vyžadují kvalitní fotoaparát. Asi nemá moc cenu mít nějaký levný kompakt, mobil zde poslouží lépe.

10

Jiří, 2. 6. 2023 |Reagovat

J

Mně se líbí, jak mobilmaniaci leží v křečích a kopou kolem sebe nožičkama😁. A ještě srovnávají mobil se zrcadlovkou...a nejlíp s plnoformátem😆. Myslím, že článek byl napsán celkem korektně vůči fotografiím z mobilu.

9

Jan, 1. 3. 2023 |Reagovat

JN

Reaguje na (6) | ...a ještě jedno doplnění: Jestliže má malý moderní snímač mobilního telefonu expoziční rozsah pouze 8 EV ve srovnání s třeba 11 EV APS-C snímače, kam jej může posunout použití hardwarového HDR? No o kousek výše! Ovšem dobrat se expozičního rozsahu jednotlivých snímačů je dosti nesnadné a výsledky na mě nepůsobí svým způsobem moc věrohodně, ale asi to tak nějak bude.

8

Jiří Novotný, 13. 12. 2022 |Reagovat

JN

Reaguje na (6) | Oprava: Samsung Isocell HM2 dokáže exponovat každý ze svých 108 MPx, raději budu citovat z oficiálního popisu: " ISOCELL HM2 kombinuje tři snímky pořízené současně při různých úrovních expozice a vytváří snímky HDR v reálném čase. S výraznými světly, stíny a kontrastem jsou výsledné obrázky přesně takové, jaké vidí lidské oko. Díky HDR v reálném čase vám ISOCELL HM2 umožňuje zachytit vaše oblíbené okamžiky s živými barvami a živými detaily. " Kdyžtak snadno dohledadelné pomocí třeba Googlu.

7

Jiří Novotný, 13. 12. 2022 |Reagovat

JN

...jen poznámka pro autora: už jste se dožil toho, že máme čipy, které jsou schopné HDR v reálném čase. Jako příklad uvedu Samsung Isocell HM2 (na jeden pixel 9 s různou expozicí), použitý v telefonech Samsung, Xiaomi a Motorola - výsledky jsou téměř perfektní, záběry s vyšším dynamickým rozsahem jsou excelentní a scéna nemusí být až tak moc statická. Pár much to má - třeba záběry tváří jsou takové HDRkové, nepřirozené, ale jinak bohužel bomba! Připadá mi, že výrobci fotoaparátů zaspali dobu. Plně však souhlasím s tím, že fotoaparáty mají stále navrch tam, kde je málo světla, rychlý pohyb nebo je objekt vzdálenější či drobný - zkrátka fotit hrající si dítě, pejska, sportovce, motýla, ptáka je daleko lepší fotoaparátem, ale statické scény s vyšším dynamickým rozsahem dává subjektivně lépe mobil - bohužel, právě se s tím trápím - desítky RAWů z fotoaparátu s různou clonou a expozicí vs jediný záběr z telefonu - fotografie automobilu, kde na pozadí zapadá v krásně členité obloze slunce. Je to smutné.

6

Jiří Novotný, 13. 12. 2022 |Reagovat

JD

Spousta nevýhod mobilu se dá překonat právě větším počtem fotoaparátů na zadní straně, kdy se výsledný obraz počítá právě z více současných expozic z toho hmyzího oka. Ostatně to ukazuje na to, že hmyz asi vidí jinak, než jak se nám snažili pomocí mozaikového obrazu postrčit v minulosti.

5

Jan Dostál, 30. 11. 2022 |Reagovat

Milan Klail

Já si myslím, že výrobci z Canonu, Nikonu , Sony, by to taky dokázali udělat algoritmy a dát to do krabičky a říkat tomu foťák. Ale kdo by si koupil krabičku s hledáčkem kam se podívam ostřím na foceni s jedním knoflíkem, nebo dvěma za 100 000 .-

4

Milan Klail, 29. 11. 2022 |Reagovat

Zdeněk Wagner

Dovoluju si opravit závažnou nepřesnost. Formáty RAW jsou často komprimované, TIFF nabízí několik různých typů komprese s různými parametry. Nabízí dokonce i ztrátovou kompresi JPEG.

3

Zdeněk Wagner, 25. 11. 2022 |Reagovat

JN

Pěkný článek, ale promiňte, pro mě úplně k ničemu. Fotografuji přes 40 let. Začínal jsem tedy na tom čemu se dnes říká analog. Před 20 lety přešel na digitál a vyzkoušel řadu kompaktů a zrcadlovky Canon. No a teď si koupím mobil jen na focení. Proč ? Frustrace z toho, jak kvalitní mobil strčí do kapsy, v určité situaci , zrcadlovku. A to pouze ve fotografii, mobilní funkce mě u tohoto nezajímají. Fotografuji na koncertech v klubech a když jsem před 2 měsíci konfrontoval svoje fotografie s fotkami pořízenými ze stejné akce na mobil , fotila je kamarádka, co stála vedle mě, která umí fotografovat a má i zrcadlovku) spadla mi čelist. Situace kde na pódiu blikají světla a to i proti objektivu, valí se kouř, světelné podmínky hrůza a muzikanti se pohybují. Fotografické peklo. A její fotky byly megasuper! Hloubka ostrosti , prostě vše! Upozorňuji, že to bylo v klubu, takže žádný zoom nepotřebovala. Takže kupuji samsung A52s 5G, držák na něj aby se pohodlně držel, už mám. Samozřejmě, že zrcadlovku Canon i kompaktní formuli Casio ex-zr300 si nechávám, ale určité situace prostě lépe zpracuje mobil.

2

Jan Novák, 25. 11. 2022 |Reagovat

PR

Pro plné využití výhod fotoaparátu je vhodné mít několik objektivů, což představuje velkou investici. Fotoaparáty budou kupovat asi jen nadšenci a profesionálové. Mobily ale mohou zlikvidovat kategorii levných kompaktů. Ty nejlevnější nemají proti mobilu prakticky žádnou výhodu. Já místo abych investoval do mobilu se skvělým foťákem, preferuji obyčejný mobil a lepší fotoaparát. Cenově to vyjde podobně, ale pokud budu chtít hezkou fotku, mám větší naději i se s tovým objektivem.

1

Pavel Rybka, 24. 11. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.