Magazín

Rozhovory

Proč se svatební fotograf bez kvalitního monitoru neobejde?

Tomáš KivaderAktualizováno: 23. 6. 2022 v 13:25 • Rubrika: Rozhovory

Proč se svatební fotograf bez kvalitního monitoru neobejde?

Focení svateb není rozhodně jednoduchý žánr. Kromě pohotovosti a dobrého načasování je při pořizování fotek těchto jedinečných okamžiků potřeba i dostatečně kvalitní technika, která vám práci umožní. Co ale se záběry vyfocenými drahými přístroji, když je nebudete mít kde kvalitně zpracovat?

Obsah

Proč si pořídit grafický monitor

Řešením je kvalitní grafický monitor, kterým doplníte třeba vaši malou obrazovku notebooku nebo ho vyměníte za starý kancelářský. Budete si poté zaručeně užívat všechny jeho výhody i lepší výsledné výstupy. V následujícím textu se podíváme na to, v čem spočívají benefity grafických monitorů právě pro svatební fotografy. Uplatnit se však dají i na jiné žánry.

Pro začátek se zaměříme na to, v čem se vlastně tyto monitory odlišují od klasických kancelářských, které vidíme v každodenním životě všude kolem sebe. Správný monitor určený pro práci s fotografiemi bude využívat technologii panelu IPS. To znamená obrovskou výhodu v tom, že vykreslovaný obraz je pozorovatelný z různých úhlů, aniž by se měnil. Oproti tomu technologie TN, kterou najdete v běžných kancelářských monitorech či v těch určených pro hraní videoher, poskytuje mnohem rychlejší odezvu. Tuto vlastnost ale při úpravě fotek skutečně nepotřebujete. Různé pozorovací úhly nemusejí být nutně výhodou jenom pro vás, ale skvěle je také využijete, pokud například budete prezentovat výsledné fotky či své portfolio klientům.

Jakou povrchovou úpravu zvolit

Druhá věc, na kterou byste při výběru monitoru měli koukat, je povrchová úprava displeje. Obecně lze doporučit spíše matné, neboť zobrazené barvy jsou reálnější a navíc se vám budou snáze eliminovat odlesky od okolních zdrojů světla. Díky menšímu množství odlesků budete také méně namáhat své oči, což vám umožní delší práci v kteroukoliv denní dobu.

V souvislosti s odlesky je vhodné zmínit i možnost dokoupení stínítka. Jedná se o příslušenství, které může po nasazení na monitor zcela blokovat nepříjemné rušivé zdroje světla, jakými jsou slunce nebo pouliční lampy. K některým monitorům jsou stínítka dodávaná přímo v balení jako u BenQ SW270C, či jako dárek u ViewSonic VP2785-4K.

Velikost a rozlišení monitoru

Další věc hodná zvážení, jakmile si začnete vybírat monitor, je jeho velikost. Na výběr máte zpravidla mezi 24" a 34". Nejčastěji je výběr závislý na práci, kterou na něm chcete provádět, v našem případě pro úpravu svatebních fotek není potřeba nutně ten největší. Dále také závisí na vzdálenosti, v jaké od monitoru sedíte, čím dále budete, tím spíš uvítáte větší plochu.

Čím větší monitor vyberete, tím větší potřebujete rozlišení pro zachování dostatečně ostrého obrazu. Rozlišení se odvíjí i od poměru stran daného produktu. Může být klasické 3:2 nebo 16:9, ale i dosti netradiční. V případě širokoúhlých monitorů, jakým je zakřivený ViewSonic VP3481, je dokonce 21:9. To využijete například pro širší roztažení časové osy, pokud natáčíte například i svatební videa.

Některé monitory můžete kromě polohování do výšky a nastavení náklonu otočit do vertikální polohy a usnadnit si tak práci s lépe zobrazenými portrétními či párovými snímky.

Barevná hloubka a gamut

V neposlední řadě je třeba se zaměřit na podání barev, jehož jsou monitory schopné. Barevná hloubka vám udává, jak plynule budou vypadat přechody mezi jednotlivými barvami. Na fotkách tak neuvidíte tvrdé hranice v odstínech a bude se vám snadněji dařit dobarvování.

Barevný gamut udává šíři barev, kterou je zařízení schopné zobrazit. Některé levnější monitory vám zobrazí pouze sRGB, a to zpravidla ani ne ze 100 %. Displeje s širším gamutem dokáží zobrazit alespoň z většiny AdobeRGB, či DCI-P3

Pokud tedy pracujete s RAWy a navíc fotky následně i tisknete, bude se vám širší gamut rozhodně hodit. Uvidíte mnohem přesněji, jak budou výsledné tisky vypadat a nebudete poté překvapení, že barvy vypadají jinak. Pokud už jste si pořídili kvalitní techniku na zaznamenávání svatby, případně i pro následný tisk fotek pro novomanžele a myslíte si, že bez kvalitního monitoru se obejdete, přiděláte si spíše mnoho práce a starostí navíc.Ještě jedna poznámka na závěr se hodí říct k přesnosti barevného podání. Měli byste dbát také na kalibraci. Všechny monitory jsou sice nakalibrované již z továrny, ale po nějaké době nebo v případě, že používáte monitor v abnormálních podmínkách, může být potřeba ho zkalibrovat. Některé displeje mají sondy rovnou vestavěné. ale při koupi kvalitnějšího monitoru bez sondy se určitě vyplatí zainvestovat právě i do externích kalibrančních sond a pravidelně si zařízení seřizovat. Přeci jen si je pořizujete kvůli přesnosti barevného podání a zajištění maximální kvality vašich fotografií. Například při koupi ViewSonic VP2785-4K získáte v rámci naší letní akční nabídky zařízení pro kalibraci monitorů jako dárek.

Navíc v rámci naší letní akce Fotím léto si můžete pořídit mnoho fotografických monitorů s výraznou slevou! Vylepšete tak pro tuto, nejen svatební, sezónu ještě víc své fotografie s novou technikou či příslušenstvím. 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.