Program na neděli? Školení Nikon, Fomei, Zoner a LEE FILTERS pro náš tým! Blog

Program na neděli? Školení Nikon, Fomei, Zoner a LEE FILTERS pro náš tým!

Luděk BouškaAktualizováno: 30. 5. 2013 v 9:55 • Rubrika: Blog

Co dělat, když v neděli prší od samého rána? Jak nějak smysluplně využít den, kdy se nedá dělat snad nic jiného, než koukat na televizi? Vymysleli jsme si skvělý program, se kterým nám pomohli naši partneři a dodavatelé a v práci jsme strávili skoro celý den školením a focením. Nepřízeň počasí a nedostatek světla nás nijak neomezovaly, využili jsme ateliéru v naší prodejně a samozřejmě i světelnou techniku Fomei, stejně jako externí blesky Nikon.

Kdo v neděli ráno otevřel oči, neviděl venku nic lákavého. Tedy alespoň v Praze. Zatažená obloha a déšť, to není zrovna dobrá pozvánka na výlet. My jsme ale měli jasno, tedy ne na obloze, ale v tom, jak takovou neděli strávit co nejlépe.

V 9:00 jsme se sešli na prodejně nejen se zástupci dodavatelů, kteří byli toho času v roli školitelů, ale také s kolegy z našich moravských poboček. Ti přijeli už v sobotu večer a aby se moc nenudili, udělali si velmi neformální večírek. O to zábavnější pohled na ně byl po ránu, kdy se měli něco naučit, nebo aspoň vstřebávat informace. A těch bylo skutečně dost.

Slova se hned ujali kolegové z Nikonu a připomněli nám nejnovější modely. Teoretická část samozřejmě nepatří k těm nejzáživnějším, takže naši pozornost udržovali kladením záludných otázek. Za správnou odpověď následovala malá odměna ve formě propagačních drobností označených většinou velikým nápisem Nikon.


Pavel Pazlar po správné odpovědi s přívěškem Nikon

Daleko lepší to bylo na praktické části, která hned následovala. Tentokrát jsme se věnovali bezdrátovému odpalování externích systémových blesků v různých situacích. Začali jsme produktovou fotografií ve vodní lázni. Přesněji řečeno zachycením vodních šplouchanců a bublin právě v okamžiku vhození objektu do akvária. To bylo poměrně zábavné, protože chytit ten pravý okamžik, není vůbec jednoduché. Ale pár hezkých záběrů vzniklo.


Nikon AW100 těsně před jeho utopením. Nebojte, je vodotěsný.

Pak přišel další úkol: za použití bezdrátově odpalovaných blesků a skvělých malých softboxů Fomei, nafotit akt v prostředí naší industriálně laděné prodejny. Úkol to rozhodně nebyl jednoduchý, protože vzhledem k velkému počtu fotografů nebylo snadné vybojovat hezký záběr. Jednak kvůli místu, ale především kvůli tomu, že cca 20 fotografů používalo jednu sadu externích bezdrátově odpalovaných blesků. Kdo takovou situaci zažil, je mu to hned jasné. Pokud totiž stejné blesky odpaluje najednou víc lidí (což samo o sobě není žádný problém), velice těžko se mezi sebou synchronizují v tom, kdo bude kdy fotit. Často se tak stalo, že když jsem zmáčkl spoušť, byl některý z kolegů o nějakou tu setinku vteřiny rychlejší a já vyfotil jen tmu. Podobně jsme na tom samozřejmě byli všichni. Další nevýhodou byla extrémně velká spotřeba baterek, školitelé nedělali nic jiného, než každých cca 5 minut měnili baterky v blescích za nové. Ty použité byly tak horké, že se ani nedaly udržet v ruce. Nicméně je třeba uznat, že blesky Nikon vydržely i tuto extrémně vysokou zátěž a nestalo se nám, že by odmítly pracovat kvůli přehřátí.


Příprava na focení a zkouška rozestavení blesků


Už naostro...

Abychom se trochu uklidnili a nechali vydechnout jak technice, tak modelce, pokračovali jsme další teoretickou částí zaměřenou tentokrát na světelnou techniku Fomei. Připomněli jsme si vlastnosti a výhody jednotlivých modelových řad studiových blesků a samozřejmě i dalšího vybavení, které máme v atelieru. Jestli toužíte po malém domácím fotostudiu, rozhodně se nemusíte obávat nijak vysoké investice. Skvělých výsledků dosáhnete i se základním setem Terronic Basic - 200 kit za velmi přijatelnou cenu, která je dokonce nižší, než třeba nejvyšší modely externích systémových blesků.

Po lehkém obědě jsme se opět sešli v učebně. Aby nám příjemně vytrávilo, poslechli jsme si o výhodách malého a při tom velmi výkonného foťáku Nikon Coolpix A. Přednáška byla doplněna výstavou zvětšenin, které nafotili kolegové z Nikonu. A abychom to neměli jen o teorii, samozřejmě jsme Coolpix A vyzkoušeli v praxi. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, přičemž jedna se odebrala s těmito malými Coolpixy lovit co možná nejlepší záběry a ta druhá si v učebně vyposlechla velmi zajímavou přednášku o profesionálních filtrech LEE FILTERS, které jsme začali nedávno nabízet. Je fakt, že nepatří zrovna k nejlevnějším, ale při přímém porovnání s ostatními podobnými systémy, je jejich vyšší cena naprosto opodstatněná. Za kvalitu se prostě platí všude.


Mirek Jílek zkušeným okem kontroluje kvalitu LEE filtrů

Nesmím ale zapomenout i na workshopy zaměřené na natáčení vysokorychlostního videa. K tomu jsme používali kompakty s výměnnými objektivy Nikon 1 a jako model nám posloužil mistr republiky v hraní si s jojem. Jojo, to je ten plochý váleček, který umí běžný smrtelník pouštět na špagátku nahoru a dolů. Na mistrovské úrovni to ale vypadá úplně jinak. Jojo lítalo bleskovou rychlostí sem a tam, nahoru, dolu, doleva, doprava, takže bylo dost těžké udržet ho v zorném úhlu objektivu. Ale komu se to povedlo, odnesl si velice pěkné zpomalené záběry.


Jojo a vysokorychlostní video

V závěrečné soutěži o nejlepší fotku pořízenou Nikonem Coolpix A jsme měli na výběr z mnoha možností: fotit modelku, nebo akrobata na kole, případně k tomu účelu speciálně přistavenou historickou Tatru 603. Někteří z nás se deště nezalekli, takže vzniklo i pár záběrů venku. Zvítězil Jirka Vacek. Na někoho možná působí trochu nenápadně až zakřiknutě, ale nic naplat, oko na focení má jako málo kdo.

No řekněte, mohli jsme tu deštivou neděli strávit lepším způsobem?


Vítězná fotka Jirky Vacka

Všechny fotky uvidíte na naší veřejně přístupné stránce na Facebooku.

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím