RAW

RAW je formát, který poskytuje snímky v té nejvyšší kvalitě.

Některé fotoaparáty umožňují uložit obrázek ve formátu RAW. Ten obsahuje přímo signál z CCD snímače, tj. před zpracováním ve fotoaparátu. Soubory RAW jsou obvykle menší než soubory TIFF, protože barevná informace zatím nebyla zpracována. Tyto soubory lze otvírat a pak ukládat v běžnějších formátu jen pomocí speciálního programu nebo zásuvného modulu.
Fotografování v RAW formátu poskytuje ty naprosto nejlepší výsledky a používají ho všichni, kterým na vysoké kvalitě výsledku velice záleží. Následné zpracování a úprava snímků v počítači je ale nutností, protože snímek RAW není nijak zpracován. Je tedy třeba nastavit správné vyvážení bílé, kontrast, sytost, ostrost apod.

Komentáře

Luděk Bouška

Reaguje na (komentář na předchozí stránce) | Dobrý den, pro samotné zpracování RAWů budete potřebovat program, ve kterém je zpracujete. Pro Váš přístroj je ideální Nikon Capture NX-D, který si můžete zdarma stáhnout ze stránek českého zastoupení Nikonu. Pravděpodobně se Vám bude také hodit větší karta, protože RAWy zaberou víc místa. Ale to uvidíte podle toho, kolik snímků se Vám vejde na Vaši 2 GB kartu.

12

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 18. 8. 2015 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 10 | Dobrý den, nemusíte mít žádné obavy, DPI je tiskové rozlišení, dá se tedy nastavit při tisku. Toho, co zobrazuje editor, toho si vůbec nemusíte všímat. 

11

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 27. 9. 2012 |Reagovat

z

dobry den,mám dotaz ohledně velikosti tisku fotografie mám canon eos 60d(do ted žiji v dojmu že jeto dobrý fotak) fotka z neho je v RAWU 29MB rozmer 3456x5184x48 a DPI 72 a vy doporučujete pro velko format aspon od 200 na A1 4677 x 6622 a ted nevim jestli nedelam na fotaku nejakou chybu poněvač večí to už snad z něho nedostanu.a muj dotaz je jak velkou fotku si mohu s toho dovolit udělat aby byla stale čistá pohledově ......pokud se eště smějete omlouvam se ale přešel sem z kinofilmu a v rozměrech nejak plavu :-/. dekuji za odpověd zd.

10

zdenek, 26. 9. 2012 |Reagovat

a

Reaguje na 1 | řevedte do tiff a pa hurá do photoshopu.

9

atelier.vana@seznam.cz, 12. 4. 2012 |Reagovat

K

Reaguje na 1 | Záleží, co máte za fotoaparát. Photoshop CS3 má ve verzi Extended Camera Raw. Ale u novější modelů přístrojů je potřeba vyšší verze tohoto programu. Na internetu můžete najít přímo ve vyhledávači pod pojmem "Camera raw" máš přístroj a jakou verzi Camera raw potřebujete. Pro příklad - verze \camera raw pro CS3 Extended podporuje D40, například pro D7000 potřebujete vyšší verzi programu.
8

Kaja, 17. 3. 2011 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 6 | Dobrý den, TZ7 bohužel nemám po ruce, abych to vyzkoušel, ale pokud pouze fotíte, neměly by se ukládat jiné soubory, než snímky. Doporučuji kontaktovat servis, nezdá se mi to v pořádku.
7

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 27. 12. 2009 |Reagovat

KB-B

Dobrý den pane Bouška, přeju pěkné, už povánoční období a v Novém roce štěstí, stálé a pevné zdraví. Měl bych dotaz, koupil jsem začátkem prosince 2009 fotoap.Panasonic Lumix DMC-TZ 7 12x zoom.Při nastavení na snímky se mi zobrazí vyfocený snímek ale vedle se zobrazí ten sám snímek ale jako video. Na displeji je stále nastavená ikona videa. V návodu není zmínka o tom jak ji odstranit, pokud zrovna nechci nahrávat.Stává se to téměř u každého snímku, zobrazí se mi to až v počítači při přenosu do F-Spotu. Tím se stavá to že polovinu snímků musím odstranit protože jsou označená jako videa, tím se mi brzy zaplní karta zbytečnými "dvojníky". Na fotoaparátu Panasonic Lumix DMC - LZ 10 který jsem mě před tím se mi to nestávalo. Tam, pokud jsem chtěl nahrávat video nastavil jsem na displei video a nahrával, pokud jsem chtěl jen snímky, video jsem odstranil a fotil jen snímky.Už nesčetně krát jsem procházel návod na přiložené disketě jak odstranit ikonu kamery z displeie když nechci zrovna natáčet ale nikde jsem se ohledně toho nic nedočetl. Pokud mému dotazu rozumíte, byl bych rád za poskytnutou radu co bych měl udělat anebo jestli se jedná dost možná o " závadu " ale to si nemyslím. Podle mě, pokud nechci zrovna nahrávat video tak by se měla ikona kamery z displeje odstranit a v případě nahrávání si ji zase nastavit. Děkuji za odpověd a jsem s pozdravem Kroupa B.
6

Kroupa Bohumil - Bruntál , 26. 12. 2009 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 4 | Dobrý den, většinou má každý výrobce "svůj" RAW, který je možno upravovat pouze v softwaru, který dodává výrobce a nebo ve specializovaných RAW konvertorech, které umožňují úpravu RAWů z různých fotoaparátů, například http://www.megapixel.cz/phaseone-capture-one-4-0. Do některých editačních SW vydávají jejich výrobci také pluginy, které se dají nainstalovat a umožňují úpravu RAWů.
5

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 20. 4. 2009 |Reagovat

P

Mám Fuji FinePix S 6500fd a ten má nějakou mutaci RAW - .RAF (48 bit, komprese JFIF). V Zoneru 9 Profesional mi to obrázek ukáže, ale v Corelu Photo X2 však ne, což považuju za nedokonalost tohoto programu. Existuje nějaká převodní tabulka - jaké jsou odvozeniny RAWu a jaké prohlížeče obrázků to podporují? Díky.
4

Pavel, 19. 4. 2009 |Reagovat

MH

Dobrý den, já na zpracování RAW software Capture One 4, viz http://www.phaseone.com/Content/Downloads/CO4.aspx - jeho výstup je velice kvalitní, program je rychlý a přehledný a cena 99€ nikterak závratná. Rozhodně jej doporučuji.
3

Michal Horák, 23. 11. 2008 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.