RAWy z Nikonu D810 a D750 můžete otevřít i v programu Nikon Capture NX2 Krátce

RAWy z Nikonu D810 a D750 můžete otevřít i v programu Nikon Capture NX2

Luděk BouškaAktualizováno: 3. 12. 2014 v 13:51 • Rubrika: Krátce

Dnes se na internetu objevil zajímavý odkaz na program, který dokáže konvertovat RAW soubory z nových zrcadlovek Nikon D810 a D750 do podoby, kterou dokáže otevřít i původní RAW konvertor Nikon NX2 v poslední verzi 2.4.6. Nikon přestal tento program podporovat a zdarma nabízí zcela nový software Nikon NX-D. Nový program ale neumí to, co dokázal osvědčený NX2. Například neumí pracovat s kontrolními body, které umožňují lokální úpravy obrazu.

Program RAW2NEF je možno zdarma stáhnout a vyzkoušet. Po stažení a rozbalení ZIP souboru běží program i bez instalace. Stačí jen nastavit cestu, tedy odkud a kam se mají jednotlivé RAWy konvertovat. Pak stačí jen soubory konvertovat a pokud máte nainstalovanou poslední verzi Nikon NX2 2.4.6, otevřete konvertovaný RAW z Nikonu D810 bez problémů. To je jednoznačně dobrá zpráva. Dobré je i to, že autor programu průběžně pracuje na jeho vylepšování, takže nedávno přidal i podporu RAWů z nejnovější zrcadlovky Nikon D750.

Horší zprávou je to, že se mi zatím nepodařilo RAWy z D810 zkonvertovat úplně dobře. Po otevření v NX2 mám na snímcích tmavší skvrny, které se mi v jiných RAW konvertorech (například ve zmíněném Nikon NX-D) nezobrazují. Za vyzkoušení ale program RAW2NEF rozhodně stojí. Osobně vyzkouším ještě jiná nastavení a pokud dosáhnu dobrých výsledků, samozřejmě vás zde budu informovat. Stejně tak v případě, že autor vydá nějakou novou verzi programu.

Tmavší skvrny zobrazené v programu Nikon NX2
Tmavší skvrny zobrazené v programu Nikon NX2Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (1) | "Horší zprávou je to, že se mi zatím nepodařilo RAWy zkonvertovat úplně dobře." HA! HA! Tak tomu říkám eufemismus!

  Jan Kocián, 05.12.2014 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (2) | Protože vámi popisovaný konvertor vyplodil někdo mimo rank Nikonu, pokud není špion, nemůže znát strukturu RAWu z těch foťáků a tak je nedokáže ani zpracovat. Podle mého ztracený čas se tímhle zaobírat.

  Vratislav Dluhoš, 05.12.2014 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, "blbej" převod je samozřejmě k ničemu. Spíš by mě zajímalo, jestli se někomu povedla konverze bez chyb? Pokud to nefunguje, autor softwaru pravděpodobně vydá aktualizaci. Osobně se těším, až to bude fungovat... 

  Luděk Bouška - Megapixel, 05.12.2014 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  No a k čemu je takovej blbej převod dobrej?

  Vratislav Dluhoš, 04.12.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím