Recenze Eye-Fi karty Blog

Recenze Eye-Fi karty

Aktualizováno: 1. 9. 2011 v 16:00 • Rubrika: Blog

Již několik let můžeme využít při focení zajímavou SD kartu označovanou jako EYE-Fi. V současné době se vyrábí ve 3 provedeních. Jedno provedení o kapacitě 4 GB a dvě o kapacitě 8 GB. Všechny 3 karty mají v sobě kromě paměťového modulu i wifi modul třídy 802.11 b/g/n. Tento wifi modul umožňuje rozsáhlejší využití než pouhá SD karta třídy class 6.

 

 

Testovaná karta : Eye-FI Connect X2, 4 GB
Počítač : NB Sony Vaio, Win 7 64 Pro a Apple iPad 2, 3G, Wifi, 64 iOS 10.3.5
Fotoaparáty : Canon 1D MK IV, Canon Ixus 65

Pořízení / Typy Eye-fi karet / Porovnání jednotlivých typů

 

  Connect X2 Mobile X2 Pro X2
Class 6 Ano Ano Ano
802.11 b / g / n možností Ano Ano Ano
Režim nekonečné paměti * Ano Ano Ano
Režim přímého zápisu (direct mode) *** Ano Ano Ano
Kapacita 4 GB Ano - -
Kapacita 8 GB - Ano Ano
Fotografie a videa Ano Ano Ano
RAW - - Ano
On-line sdílení Ano Ano Ano
Geotagging Rozšiřitelná Rozšiřitelná Ano
Hotspot access ** Rozšiřitelná Rozšiřitelná Ano

* Nekonečná paměť - po přenesení fotografií nebo videa budou data z karty vymazána a tím dojde k uvolnění paměti pro další snímky.
** Hotspot access - na světě jsou tisíce hotspotů (wifi access pointů), přes které můžete automaticky posílat fotky do Vašeho PC, FTP, Flicker nebo do aplikace google picassa.
*** Režim přímého zápisu (direct mode) - přímé nahrání pořízeného snímku do iPadu, iPhone nebo do zařízení, které je vybaveno OS android. Toto zařízení Vám může sloužit jako záloha pořízených snímku.

Rozbalení / instalace / nastavení

Po rozbalení krabice najdete uvnitř jednoduchý manuál, čtečku a vlastní kartu. V manuálu najdete rychlé pokyny pro instalaci jak v prostředí WIN tak MAC. Já jsem testoval v prostředí WIN a v prostředí iOS apple (iPad 2) v režimu direct mode.

Zasunutím čtečky s kartou do USB portu vašeho počítače (PC) dojde k automatickému spuštění instalační aplikace. Nastavíte wireless sítě, službu pro online sdílení fotografií, adresář pro ukládání vašich pořízených fotografií a provedete první testovací přenos fotografie. Průvodce je velice intuitivní a i když je celý v angličtině se základními znalostmi PC a problematiky wifi kartu nainstalujete během několika minut. Po skončení instalace se Vám v PC objeví ikona programu Eye-fi center, který běží na pozadí. S instalací jsme neměli žádný problém a celá instalace proběhla korektně. Po instalaci jste vyzvání k přihlášení nebo založení Eye-fi účtu a následně k nastavení karty.

Instalace na iPad 2 byla rovněž bezproblémová. Po stažení aplikace z AppStore budete dotázaní na Váš účet, a po přihlášení je aplikace připravena k činnosti. Nyní již můžeme vytáhnout kartu z čtečky a můžeme jít fotit. V rámci testu otestujeme připojení přes wifi access point s osobním počítačem a následně v režimu direct mode s apple iPad 2.

A můžeme jít fotit - režim přes Wifi AP (access point) na PC

První pokus pro mě skončil zklamáním. Kartu jsem vložil do svého kapesního fotoaparátu Ixus 65 a ten odmítl s kartou pracovat. Karta je typu SDHC class 6 a s tímto typem karty neuměl fotáček pracovat. Aby jste nebyli po zakoupení zklamání, doporučuji před nákupem karty prostudovat web výrobce www.eyefi.com kde najdete, zdali Váš fotáček podporuje práci s tímto typem karty.

Pokud máte v PC spuštěnou aplikaci Eye-fi center (po instalaci se spuštěna na pozadí) tak Vám nic nebrání se pustit do focení. Po prvním focení se chvíli nic neděje, ale asi po 10-ti sekundách se objeví malé vyskakovaní okno nad lištou s Vaší právě vyfocenou fotografií. Testovaná karty nepodporovala přenos RAW souborů a proto jsem prováděl testy s různou velikostí JPG souborů (2-9 MB). U fotky, která měla 3 MB trval přenos cca 3s u 9MB 5-6s. Na rychlost přenosu má samozřejmě vliv kvalita wifi signálu. Já byl pro potřeby testu ve vzdálenosti cca 5m a od AP mě dělila jednoduchá stěna. Při vzdálenosti asi 10m už byl přenos pomalý. Zde mohly hrát roli dvě skutečnosti, přičemž jedna je vzdálenost a druhá celokovové tělo mého fotoaparátu. Výhodou samozřejmě je že ve všech možných variantách konfigurace přenosu karty pokračuje v přenosu fotografií do PC jakmile se opět dostane do dosahu wifi signálu.

Práce s kartou byla v testované sestavě bezproblémová. Nevýhodou ale může být u malých fotoaparátu fakt, že karta potřebuje pro svou činnost energii a u malých kompaktních fotoaparátu, kde není velká kapacita baterie bude znamenat kratší životnost baterie.

Dovedu si představit, že fotoaparát s touto kartou může pracovat jako vzdálený fotoaparát pro krátké sekvence s přímým zasíláním pořízených fotografií do PC.

A můžeme jít fotit - direct mode (iPad 2)

Po stažení aplikace z AppStore bude vyzvání k zadání údajů pro přihlášení k Vašemu účtu u Eye-fi. Následně v nastavení iPadu vyhledáte wifi Eye-Fi kartu potvrdíte údaje pro přihlášení k sítí a potom už jenom fotíte a fotečky se Vám přenášejí přímo na displej iPadu. Fotoaparát není možné z této aplikace ovládat !! Karta umožňuje pouze přenos souborů z fotoaparátu do iPadu. Fotky se ukládají do aplikace obrázky, kde s nimi můžete provádět řadu dalších operací programy od adobe, Filterstorm apod.. nebo pouze prohlížet některou ze standardních aplikací iPadu.

Práce s aplikací je příjemná a ideální pro kreativní studiovou fotografii. Využití samozřejmě najde i u exteriérové fotografie, kde není nutné rychlé sekvenční focení. Na displeji iPadu je rozhodně lépe vidět fotografované scéna než na displeji fotoaparátu.

Několik postřehů

 • Rychlost přenosu je výrazně závislá na vzdálenosti od AP nebo od iPadu. To co může velice ovlivnit je tělo fotoaparátu. V mém případě byla karta testována v profesionální zrcadlovce s celokovovým tělem, čím byla utlumeno šíření wifi signálu (elektromagnetického vlnění). U iPadu byl spolehlivý přenos do 4m mezi fotoaparátem a iPadem (přímé viditelné vzdálenosti) u AP byla vzdálenost trochu větší cca 4-6 m.
 • Při přerušení přenosu fotografií z fotoaparátu do počítače (PC nebo iPad) dojde po obnovení spojení v pokračování přenosu u souboru, který byl v okamžiku přenosu přerušen.
 • Přenos prvního souboru má větší časovou prodlevu cca 10s ( fotografie o velikosti 3 MB souboru ). Pak už další data tečou v časové prodlevě cca 3s.

Závěr

Z pohledu profesionálního fotografa se jedná o zajímavé rozšíření příslušenství digitálního fotoaparátu. Pokud jsem se zamýšlel zdali je tato karta pro mě vhodná a zdali ji dovedu využít dospěl jsem k závěru že ano. Hlavní potenciál je po připojení v režimu direct access na iPad, kdy display slouží jako 10" monitor. Při fotografovaní je zde sice prodleva asi 3s při nastavení fotoaparátu na rozlišení 6 Mpix o velikosti souboru cca 3 MB. V režimu zápisu přes AP v rámci firemní sítě je možné přímé ukládání nafocených dat do určeného adresáře, kde ihned s danými daty je možné pracovat.
Jako možnou nevýhodu považuji volbu pouze SD karty, která je pomalejší než karty CF. Karty SD jsou obzvláště u sekvenčního focení v profesionálních fotoaparátech velice pomalé v porovnání s kartami CF.

Recenzi zpracoval profesionální fotograf Petr Sznapka, fotostudio Gradiva.Zobrazeny komentáře (6 - 1)

 • 6

  Bouška

  Dobrý den, obávám se, že Vám bohužel nedovedu poradit, s těmiti kartami nemám žádné zkušenosti. 

  Luděk Bouška - Megapixel, 07.11.2016 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na výše zmíněnou nekonečnou paměť. Stále se mi nedaří fotky přesouvat, pouze kopírovat. Děkuji za odpověď

  Petr Bičiště, 06.11.2016 | Reagovat

 • 4

  Bouška

  Dobrý den, osobní zkušenost s Eye-Fi kartami bohužel nemám, ale podle postupu, který popisoval kolega v recenzi by to nemělo být složité:

  Zasunutím čtečky s kartou do USB portu vašeho počítače (PC) dojde k automatickému spuštění instalační aplikace. Nastavíte wireless sítě, službu pro online sdílení fotografií, adresář pro ukládání vašich pořízených fotografií a provedete první testovací přenos fotografie. Průvodce je velice intuitivní a i když je celý v angličtině se základními znalostmi PC a problematiky wifi kartu nainstalujete během několika minut. Po skončení instalace se Vám v PC objeví ikona programu Eye-fi center, který běží na pozadí. S instalací jsme neměli žádný problém a celá instalace proběhla korektně. Po instalaci jste vyzvání k přihlášení nebo založení Eye-fi účtu a následně k nastavení karty.

  Pokud se Vám to podle uvedeného postupu nepodařilo, zastavte se na některé z našich prodejen, aby kolegové vyzkoušeli, jestli je Vaše karta v pořádku.

  Luděk Bouška - Megapixel, 18.04.2016 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý deň prajem. Mám na Vás otázku. Neviem či som postupoval správne pri nastavovaní karty, ale nastavil som kartu v notebooku a po vložení do fotoaparátu mi opätovne nefungovala. Ako mám presne postupovať pri nastavovaní karty? Ale tak, aby sa mi nastavenie nezrušilo! Ďakujem za odpoveď.

  Robert Široký, 15.04.2016 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, jak je uvedeno v článku, není to v reálném čase (přenos dat chvilku trvá), ale v podstatě takhle to funguje.

  Luděk Bouška - Megapixel, 05.01.2015 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Zobrazeni fotky v reálném čase jako image v mobilní aplikaci přes wifi sd kartu. Wifi SD karta mi připadne jako suprová záležitost, pokud to bude fungovat následovně: Vložím kartu do foťáku,Vyfotím, A v internetovém prohlížeči, připojeného mobilu, zadám pouze jeho absolutní cestu a obrázek se mi načte. Protože jestli tohle by šlo, byla by to pecka! Děkuji předem za odpověď Věřím, že je to to i pro Vás užitečná myšlenka

  Marek, 03.01.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 300 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím