Recenze Eye-Fi karty Blog

Recenze Eye-Fi karty

Aktualizováno: 1. 9. 2011 v 16:00 • Rubrika: Blog

Již několik let můžeme využít při focení zajímavou SD kartu označovanou jako EYE-Fi. V současné době se vyrábí ve 3 provedeních. Jedno provedení o kapacitě 4 GB a dvě o kapacitě 8 GB. Všechny 3 karty mají v sobě kromě paměťového modulu i wifi modul třídy 802.11 b/g/n. Tento wifi modul umožňuje rozsáhlejší využití než pouhá SD karta třídy class 6.

 

 

Testovaná karta : Eye-FI Connect X2, 4 GB
Počítač : NB Sony Vaio, Win 7 64 Pro a Apple iPad 2, 3G, Wifi, 64 iOS 10.3.5
Fotoaparáty : Canon 1D MK IV, Canon Ixus 65

Pořízení / Typy Eye-fi karet / Porovnání jednotlivých typů

 

  Connect X2 Mobile X2 Pro X2
Class 6 Ano Ano Ano
802.11 b / g / n možností Ano Ano Ano
Režim nekonečné paměti * Ano Ano Ano
Režim přímého zápisu (direct mode) *** Ano Ano Ano
Kapacita 4 GB Ano - -
Kapacita 8 GB - Ano Ano
Fotografie a videa Ano Ano Ano
RAW - - Ano
On-line sdílení Ano Ano Ano
Geotagging Rozšiřitelná Rozšiřitelná Ano
Hotspot access ** Rozšiřitelná Rozšiřitelná Ano

* Nekonečná paměť - po přenesení fotografií nebo videa budou data z karty vymazána a tím dojde k uvolnění paměti pro další snímky.
** Hotspot access - na světě jsou tisíce hotspotů (wifi access pointů), přes které můžete automaticky posílat fotky do Vašeho PC, FTP, Flicker nebo do aplikace google picassa.
*** Režim přímého zápisu (direct mode) - přímé nahrání pořízeného snímku do iPadu, iPhone nebo do zařízení, které je vybaveno OS android. Toto zařízení Vám může sloužit jako záloha pořízených snímku.

Rozbalení / instalace / nastavení

Po rozbalení krabice najdete uvnitř jednoduchý manuál, čtečku a vlastní kartu. V manuálu najdete rychlé pokyny pro instalaci jak v prostředí WIN tak MAC. Já jsem testoval v prostředí WIN a v prostředí iOS apple (iPad 2) v režimu direct mode.

Zasunutím čtečky s kartou do USB portu vašeho počítače (PC) dojde k automatickému spuštění instalační aplikace. Nastavíte wireless sítě, službu pro online sdílení fotografií, adresář pro ukládání vašich pořízených fotografií a provedete první testovací přenos fotografie. Průvodce je velice intuitivní a i když je celý v angličtině se základními znalostmi PC a problematiky wifi kartu nainstalujete během několika minut. Po skončení instalace se Vám v PC objeví ikona programu Eye-fi center, který běží na pozadí. S instalací jsme neměli žádný problém a celá instalace proběhla korektně. Po instalaci jste vyzvání k přihlášení nebo založení Eye-fi účtu a následně k nastavení karty.

Instalace na iPad 2 byla rovněž bezproblémová. Po stažení aplikace z AppStore budete dotázaní na Váš účet, a po přihlášení je aplikace připravena k činnosti. Nyní již můžeme vytáhnout kartu z čtečky a můžeme jít fotit. V rámci testu otestujeme připojení přes wifi access point s osobním počítačem a následně v režimu direct mode s apple iPad 2.

A můžeme jít fotit - režim přes Wifi AP (access point) na PC

První pokus pro mě skončil zklamáním. Kartu jsem vložil do svého kapesního fotoaparátu Ixus 65 a ten odmítl s kartou pracovat. Karta je typu SDHC class 6 a s tímto typem karty neuměl fotáček pracovat. Aby jste nebyli po zakoupení zklamání, doporučuji před nákupem karty prostudovat web výrobce www.eyefi.com kde najdete, zdali Váš fotáček podporuje práci s tímto typem karty.

Pokud máte v PC spuštěnou aplikaci Eye-fi center (po instalaci se spuštěna na pozadí) tak Vám nic nebrání se pustit do focení. Po prvním focení se chvíli nic neděje, ale asi po 10-ti sekundách se objeví malé vyskakovaní okno nad lištou s Vaší právě vyfocenou fotografií. Testovaná karty nepodporovala přenos RAW souborů a proto jsem prováděl testy s různou velikostí JPG souborů (2-9 MB). U fotky, která měla 3 MB trval přenos cca 3s u 9MB 5-6s. Na rychlost přenosu má samozřejmě vliv kvalita wifi signálu. Já byl pro potřeby testu ve vzdálenosti cca 5m a od AP mě dělila jednoduchá stěna. Při vzdálenosti asi 10m už byl přenos pomalý. Zde mohly hrát roli dvě skutečnosti, přičemž jedna je vzdálenost a druhá celokovové tělo mého fotoaparátu. Výhodou samozřejmě je že ve všech možných variantách konfigurace přenosu karty pokračuje v přenosu fotografií do PC jakmile se opět dostane do dosahu wifi signálu.

Práce s kartou byla v testované sestavě bezproblémová. Nevýhodou ale může být u malých fotoaparátu fakt, že karta potřebuje pro svou činnost energii a u malých kompaktních fotoaparátu, kde není velká kapacita baterie bude znamenat kratší životnost baterie.

Dovedu si představit, že fotoaparát s touto kartou může pracovat jako vzdálený fotoaparát pro krátké sekvence s přímým zasíláním pořízených fotografií do PC.

A můžeme jít fotit - direct mode (iPad 2)

Po stažení aplikace z AppStore bude vyzvání k zadání údajů pro přihlášení k Vašemu účtu u Eye-fi. Následně v nastavení iPadu vyhledáte wifi Eye-Fi kartu potvrdíte údaje pro přihlášení k sítí a potom už jenom fotíte a fotečky se Vám přenášejí přímo na displej iPadu. Fotoaparát není možné z této aplikace ovládat !! Karta umožňuje pouze přenos souborů z fotoaparátu do iPadu. Fotky se ukládají do aplikace obrázky, kde s nimi můžete provádět řadu dalších operací programy od adobe, Filterstorm apod.. nebo pouze prohlížet některou ze standardních aplikací iPadu.

Práce s aplikací je příjemná a ideální pro kreativní studiovou fotografii. Využití samozřejmě najde i u exteriérové fotografie, kde není nutné rychlé sekvenční focení. Na displeji iPadu je rozhodně lépe vidět fotografované scéna než na displeji fotoaparátu.

Několik postřehů

 • Rychlost přenosu je výrazně závislá na vzdálenosti od AP nebo od iPadu. To co může velice ovlivnit je tělo fotoaparátu. V mém případě byla karta testována v profesionální zrcadlovce s celokovovým tělem, čím byla utlumeno šíření wifi signálu (elektromagnetického vlnění). U iPadu byl spolehlivý přenos do 4m mezi fotoaparátem a iPadem (přímé viditelné vzdálenosti) u AP byla vzdálenost trochu větší cca 4-6 m.
 • Při přerušení přenosu fotografií z fotoaparátu do počítače (PC nebo iPad) dojde po obnovení spojení v pokračování přenosu u souboru, který byl v okamžiku přenosu přerušen.
 • Přenos prvního souboru má větší časovou prodlevu cca 10s ( fotografie o velikosti 3 MB souboru ). Pak už další data tečou v časové prodlevě cca 3s.

Závěr

Z pohledu profesionálního fotografa se jedná o zajímavé rozšíření příslušenství digitálního fotoaparátu. Pokud jsem se zamýšlel zdali je tato karta pro mě vhodná a zdali ji dovedu využít dospěl jsem k závěru že ano. Hlavní potenciál je po připojení v režimu direct access na iPad, kdy display slouží jako 10" monitor. Při fotografovaní je zde sice prodleva asi 3s při nastavení fotoaparátu na rozlišení 6 Mpix o velikosti souboru cca 3 MB. V režimu zápisu přes AP v rámci firemní sítě je možné přímé ukládání nafocených dat do určeného adresáře, kde ihned s danými daty je možné pracovat.
Jako možnou nevýhodu považuji volbu pouze SD karty, která je pomalejší než karty CF. Karty SD jsou obzvláště u sekvenčního focení v profesionálních fotoaparátech velice pomalé v porovnání s kartami CF.

Recenzi zpracoval profesionální fotograf Petr Sznapka, fotostudio Gradiva.Zobrazeny komentáře (6 - 1)

 • 6

  Bouška

  Dobrý den, obávám se, že Vám bohužel nedovedu poradit, s těmiti kartami nemám žádné zkušenosti. 

  Luděk Bouška - Megapixel, 07.11.2016 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na výše zmíněnou nekonečnou paměť. Stále se mi nedaří fotky přesouvat, pouze kopírovat. Děkuji za odpověď

  Petr Bičiště, 06.11.2016 | Reagovat

 • 4

  Bouška

  Dobrý den, osobní zkušenost s Eye-Fi kartami bohužel nemám, ale podle postupu, který popisoval kolega v recenzi by to nemělo být složité:

  Zasunutím čtečky s kartou do USB portu vašeho počítače (PC) dojde k automatickému spuštění instalační aplikace. Nastavíte wireless sítě, službu pro online sdílení fotografií, adresář pro ukládání vašich pořízených fotografií a provedete první testovací přenos fotografie. Průvodce je velice intuitivní a i když je celý v angličtině se základními znalostmi PC a problematiky wifi kartu nainstalujete během několika minut. Po skončení instalace se Vám v PC objeví ikona programu Eye-fi center, který běží na pozadí. S instalací jsme neměli žádný problém a celá instalace proběhla korektně. Po instalaci jste vyzvání k přihlášení nebo založení Eye-fi účtu a následně k nastavení karty.

  Pokud se Vám to podle uvedeného postupu nepodařilo, zastavte se na některé z našich prodejen, aby kolegové vyzkoušeli, jestli je Vaše karta v pořádku.

  Luděk Bouška - Megapixel, 18.04.2016 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý deň prajem. Mám na Vás otázku. Neviem či som postupoval správne pri nastavovaní karty, ale nastavil som kartu v notebooku a po vložení do fotoaparátu mi opätovne nefungovala. Ako mám presne postupovať pri nastavovaní karty? Ale tak, aby sa mi nastavenie nezrušilo! Ďakujem za odpoveď.

  Robert Široký, 15.04.2016 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, jak je uvedeno v článku, není to v reálném čase (přenos dat chvilku trvá), ale v podstatě takhle to funguje.

  Luděk Bouška - Megapixel, 05.01.2015 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Zobrazeni fotky v reálném čase jako image v mobilní aplikaci přes wifi sd kartu. Wifi SD karta mi připadne jako suprová záležitost, pokud to bude fungovat následovně: Vložím kartu do foťáku,Vyfotím, A v internetovém prohlížeči, připojeného mobilu, zadám pouze jeho absolutní cestu a obrázek se mi načte. Protože jestli tohle by šlo, byla by to pecka! Děkuji předem za odpověď Věřím, že je to to i pro Vás užitečná myšlenka

  Marek, 03.01.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím