Recenze na Megapixel.cz Blog

Recenze na Megapixel.cz

Luděk BouškaAktualizováno: 13. 5. 2013 v 15:49 • Rubrika: Blog

Už mnoho let pro vás na našem webu zveřejňujeme naše zkušenosti s nejrůznějšími fotoaparáty a objektivy, protože právě tohle vás nejvíc zajímá. Technické parametry a specifikace v podstatě jen napovídají, jaké vlastnosti bude konkrétní přístroj mít, ale osobní zkušenost je přece jen nenahraditelná. Především v situaci, kdy to máte do našich prodejen přece jen daleko, je možnost prohlédnout si ukázkové snímky a přečíst pár řádků osobních zkušeností, přece jen k nezaplacení.

Vybrat si fotoaparát, to není jen tak. Je fakt, že zkušenějšímu fotografovi hodně napoví technické parametry fotoaparátu nebo objektivu, ale začátečník většinou bývá tou záplavou čísel a neznámých technických termínů, doslova zavalen.

I když všem těm technickým pojmům dobře rozumíte, stále ještě nevíte, jak budou vypadat fotky z vašeho vysněného přístroje v reálu. Nejlepší je vyzkoušet to na prodejně a porovnat různé varianty, ale takovou možnost nemají všichni. Ne všichni to k nám na prodejnu stihnou během otevírací doby a když ano, tak jen na omezenou dobu. A výběr fototechniky si určitý čas prostě vyžaduje.

Vyberte si techniku v klidu domova, vyzkoušíme ji za vás

Recenze pro vás zpracovávají ti nejzkušenější z nás, aby byl minimalizován lidský faktor a riziko, že někdo udělá nějakou začátečnickou chybu. Řídíme se schváleným postupem, který jsme během let už mnohokrát ověřili v praxi.

K nelibosti našich dodavatelů a zastoupení výrobců se ale v našich recenzích dočtete i negativa. Pokud foťák nefotí tak jak by měl, pokud výrobce deklaruje některé vlastnosti, které daný výrobek ve skutečnosti nemá, nebo pokud prostě nejsme z jakéhokoliv důvodu spokojeni, dozvíte se o tom.

Nečekejte od nás ale žádná laboratorní měření, testovací laboratoř nejsme a ani být nemůžeme. Vše hodnotíme z toho praktického pohledu, což je pro naprostou většinu fotografů pohled nejdůležitější.

Abyste měli co možná nejvíc informací ke správnému rozhodnutí, skládají se naše recenze hned z několika oblastí, podle kterých si můžete udělat velmi dobrý obrázek o tom, jaké výsledky vlastně můžete očekávat.

Ukázkové snímky

Možná si řeknete, co poznám z pár fotek? Odpověď je jednoduchá - vše potřebné. Právě na běžných fotkách z reálného světa poznáte, jak se daný přístroj chová v nejrůznějších situacích. Jestli se v obraze vyskytují nějaké optické vady a v jakém množství, jak dokáže fotoaparát reprodukovat barvy a podobně. Vždy fotíme na různé citlivosti, u objektivů používáme různá ohniska a samozřejmě různá clonová čísla, takže po zvětšení snímku vidíte vše tak, jak to bylo nafoceno. Samozřejmostí je, že ukázkové snímky neprochází naprosto žádnou úpravou v počítači. Všechny ukázkové snímky jsou foceny vždy v nejvyšším rozlišení a v nejvyšší kvalitě JPEGu, aby mezi sebou byly výsledky porovnatelné.

Ukázková videa

Téměř všechny současné fotoaparáty umožňují natáčení videosekvencí a některé z nich dokonce v takové kvalitě, že mohou bez problémů konkurovat i velice kvalitním kamerám. Proto je součástí recenze i krátké ukázkové video, na kterém můžete vidět, jak si který fotoaparát se záznamem poradí.

Ukázkové snímky z naší Galerie

Velmi příjemným zpestřením jsou fotky pořízené členy naší fotogalerie. Do recenze se generují automaticky podle toho, jakým fotoaparátem byl daný snímek pořízen. Díky tomu vidíte, pro jaký typ fotografií se vybraný přístroj nejvíc používá a pro jaký se nejvíc hodí.

Textové hodnocení s klady i zápory

V textovém hodnocení najdete popis všech důležitých vlastností, které nás při zkoušení fotoaparátu zaujaly. Ať už v dobrém a nebo ve špatném. Je to tedy krátké shrnutí toho, jaký dojem na nás daný objektiv a nebo fotoaparát udělal. Všechna naše popsaná zjištění si můžete ověřit na přiložených ukázkových snímcích a v případě, že se jedná o nějaké nečekané překvapení, upozorňujeme na něj obrázkem přímo v textu.

Vše shrnujeme výpisem nejdůležitějších kladných, ale i záporných vlastností. Nutno dodat, že ty kladné naštěstí vždy převažují.

Porovnání obrazové kvality

Nástroj Porovnání obrazové kvality možná znáte z různých serverů, které se testováním fotografické techniky zabývají na řekněme vyšší úrovni. Vyfocením a porovnáním fotky stejné scény totiž dostáváte naprosto jednoznačné srovnání, jak daný fotoparát zvládne jednu konkrétní situaci při stejném nastavení. Porovnat mezi sebou můžete až čtyři přístroje a můžete si zvolit citlivost, jaká byla použita.

I když na focení testovací scény používáme vždy jeden stejný objektiv a stejné (zpravidla tovární) nastavení přístroje, nedá se při výběru foťáku řídit pouze tímto nástrojem. Důvodů je mnoho, například možnost uživatelského přizpůsobení daného fotoaparátu podmínkám, ve kterých se chystáte fotografovat. Jinými slovy: každý fotoaparát se dá nastavit nejrůznějším způsobem (redukce šumu, doostření, sytost barev, kontrast, vyvážení bílé barvy, atd., atd.), takže s vhodným nastavením jste schopni dosáhnout mnohdy daleko lepších výsledků, oproti továrnímu nastavení. I když tedy podle fotek testovací scény vychází některý fotoaparát lépe než jiný, neznamená to, že to bude stejné i v praxi. Z tohoto pohledu jsou daleko důležitější právě ukázkové snímky z reálného světa.

Hodnocení v %

U některých recenzí najdete i hodnocení v procentech. Zatím je to pouze u přístrojů, kterým jsme věnovali větší pozornost a u kterých jsme hodnotili jednotlivé dílčí parametry. Hodnotíme především na základě bohatých zkušeností a samozřejmě s ohledem na kategorii konkrétního přístroje. Může se tedy stát, že podle technických parametrů výkonnější přístroj dostane celkové hodnocení horší, než přístroj s horšími parametry.

 

 

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím