Recenze: Sony Alpha A7R Blog

Recenze: Sony Alpha A7R

Luděk BouškaVydáno: 6. 2. 2014 v 16:51 • Rubrika: Blog

Kolega Boris Stojanov měl možnost pořádně vyzkoušet tento nový přístroj vybavený fullframe snímačem. K Sony Alpha A7R se prodává zatím jen pár objektivů, ale ty stojí za to. V nezávislých testech dokonce vycházejí jako jedny z vůbec nejlepších, které byly kdy testovány. Výhodou je, že přes redukce ale můžete použít i velkou spoustu starších objektivů nejrůznějších výrobců, které jste kdysi používali na kinofilmových přístrojích a bylo vám líto se jich zbavit. Sony Alpha A7R fotí prostě skvěle, přesvědčte se na ukázkových snímcích v plném rozlišení.Zobrazeny komentáře (5 - 1)

 • 5

  Avatar

  Reaguje na (4) | Ok a také Vám přeji krásný víkend! ;-)

  Švesi, 07.02.2014 | Reagovat

 • 4

  Stojanov

  Reaguje na (3) | Vážený pane Veselý,

  jsem rád, že jsme se dostali na stejnou vlnovou délku, tak by měly internetové diskuze končit! Inteligentně, bez emocí, věcně.

  Velmi si vážím i času, který jste věnoval přečtení mé odpovědi a přesto, že "již nesedíte v autě a nejedete na kávu" mé pozvání platí. Najdete mne v odd Tiskových služeb v prvním patře.

  Srovnání nemám rád. Z Prahy do Brna lze dojet autem za 100k i autem za 10mil, jaký je tedy rozdíl? 5DMkIII vs A7R, chcete moji upřímnou odpověď? Buď 1Dx, nebo zůstanu u A7R. 1Dx je opravdu velmi rychlý stroj, co se ostření týče, je to jedna z mých lásek. Ale A7R je menší, s geniálním obrazovým výstupem a s nepřebernými možnostmi použití různých skel... ;-)

  Užijte si krásný víkend a až vyrazíte, vemte s sebou klidně nějaká data a uděláme z nich pěkné tisky. Ať nejedete jen na to kafe!

  Boris St. 

  Boris Stojanov - Megapixel, Specialista na tisk, 07.02.2014 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Vážený pane Stojanove, psal jste o progresu Minolty, a třeba i já si Minolty velmi vážím, jak kvůli vysoce kvalitní optice a tělům s kterými mnoho fotografů používajících kinofilm fotí bez problémů dodnes. Také jsem měl čest držet její filmové stroje několikrát v ruce. A spíše právě ke značce Sony mám určitou averzi a vyčítám jim že to slavné jméno, které Minolta měla, dle mého názoru dost potopili. Ale co se týče historie, když už jste tu problematiku ukradeného patentu u první populární zrcadlovky s funkčním automatickým ostřením Minolta 7000 načal, tak mi nedalo to více rozvést. Vzhledem k tomu že jsem s celou touto historkou též obeznámen. ;-) Co se týče subjektivního hodnocení fotoaparátů je samozřejmě velice subjektivní! Ale myslím že je vždy dobré zvážit s čím bude daný fotoaparát srovnáván. Sony A7 bude často srovnáván především se zrcadlovkami vyšších tříd. Vzhledem k snímači full frame a tomu odpovídající vyšší ceně. Takže pokud na více serverech podobných Megapixel, které fotoaparáty testují, naleznu v záporech zmíňku o pomalém ostření, nebudu ji příliš relativizovat. Pravděpodobně bude vycházet ze srovnání s přístroji podobné cenové kategorie a podobného zaměření. Tedy především s full frame fotoapráty jako D600 a EOS 6D nebo D800 a 5Dmark III. Vůči nimž má mít pomalejší ostření, asi natolik pomalejší, že se to recenzenti rozhodnou dát do položky záporů. Jinak nic proti, recenze mě zaujala a dokonce se mi velice líbila, především svěžím stylem a ten praktický pohled na věc kterým ji samozřejmě také nechyběl. Rozhodně souhlasím i s tím že tyto dva Sony fotoaparáty jsou průlomové a může to být skutečně velmi zajímavá alternativa k zaběhlým plnoformátovým fotoaparátům s výměnnými objektivy. Nicméně především ten chybějící zápor na který jsem narazil na jiných recenzích mě tady skutečně překvapil. Co se týče kávy, až budu mít cestu kolem vaší prodejny tak se tam určitě rád ukážu a na kávu se zastavím, ale momentálně do matičky Prahy cestu žel nemám. A rozhodně bych tam nešel hádat se kvůli rychlejšímu ostření, i když fotoaparát jako Sony A7 bych si tam určitě rád prohlédl a vyzkoušel ! :-)) Též s úctou a pozdravem Standa Veselý

  Švesi, 07.02.2014 | Reagovat

 • 2

  Stojanov

  Reaguje na (1) | Vážený Švesi,

  děkuji za doplnění, o kterém, jak jste možná přehlédl, píši zde: cituji "první zrcadlovka s autofokusem (přes neslavnou historku o ukradení patentu)". 

   Nemyslím si, že je důležité eskalovat problém, který je starý 30 let v pohledu na fotoaparát, který je aktuální… A historie si pamatuje pouze úspěšné a funkční, ne plánované, nebo polotovary. Navíc, nikomu a ničemu to neprospěje, možná snad těm, kteří jsou příznivci jiné značky.

   Ad rychlost ostření. Řekněme, že jsem již něco odfotil a vlastnil, nebo držel několik fotoaparátů v ruce. Tím pádem se smiřme s tím, že mám nějakou zkušenost s ostřením. Existuje několik, dá se říci dva fotoaparáty, které mají opravdu vynikající systém ostření a jsou určeny k fotografování rychlého sportu. Ale pokud si neprojdete martýriem nastavení, nevyfotíte ani svého běžícího psa… Pak existují desítky fotoaparátů, se kterými se dají fotit tak maximálně šachy. Pokud jsem si všiml, nikde jsem nečetl titulek o uvedení Nového fotoaparátu Sony pro fotografování sportu. Tím pádem očekávám, že fotoaparát ostří tak nějak standardně. Jediné, co vás může omezovat, je hřídelový pohon u některých objektivů, jako je třeba 85/1,4 Zeiss. Ano, je pomalejší. Ale i na A900, A850, nebo A99. Prostě jsme zvyklí na superrychlé ultrasonic motory, kterým nemůže hřídel konkurovat. Nicméně tento objektiv používám z 90% na portréty, nebo v ateliéru a mám ho od jeho uvedení. Znám ho, vím, co dokáže a znám jeho limity… Tím pádem s ním umím ostřit a vím, jak eliminovat jeho nedostatky za cenu zisku jeho kresby. A proč to tak rozepisuju? Protože to je problém dnešního světa - rychlokvašky, všechno hned, jedno video na youtube a už to umím… A takto já to prostě nemám a nikdy nebudu mít. Nezajímají mne příliš parametry, nezajímá mne počet uměleckých filtrů, zajímá mne zážitek z focení, moje pohodlí a moje radost. Protože honbou za Best of… jsem si už prošel. Proto jsem přinesl můj pohled, spíše zamyšlení nad tím, co z mého pohledu A7R přináší a co tomu předcházelo. Obdivuji tu píli, kterou inženýři Sony prokazují při hledání limitů, i za cenu citelných ztrát a zklamání. Prostě obdivuji každého, co něco umí a něco tvoří. Proto jsem napsal to, co jsem napsal. Jiný pisatel, v jiném konci světa může mít zcela jiné priority, jinou, nebo žádnou zkušenost a prostě to může cítit jinak. A v tom je kouzlo svobody slova, každý se může vyjádřit a každý s tím může, nebo nemusí souhlasit. Je pak na čtenáři, aby posbíral názory, indicie, udělal osobní zkušenost a z toho vyvodil názor. Svůj vlastní, ne ten přečtený. Názor, za kterým si se všemi důsledky bude stát.

   Doufám a věřím, že jsem Vás svou odpovědí uspokojil. Pokud tomu tak není, zvu Vás na kávu do našeho obchodu, kde si můžeme demonstrativně vyzkoušet, jak se s čím ostří.

  Káva je samozřejmě na mne, těším se na setkání a setrvávám v dokonalé úctě.

  Boris Stojanov

  Boris Stojanov - Megapixel, Specialista na tisk, 07.02.2014 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Fajn recenze, psaná s nefalšovaným nadšením, líbí se mi, ale mám k tomu minimálně dvě výhrady. První se týká ostření, zahraniční recenze si u tohoto fotoaparátu v záporech vesměs stěžují na "sluggish focus", předpokládám asi správně že i A7R prodávaná na českém trhu bude mít pomalejší ostření. Bylo by to možná dobré zmínit v záporech. I když většina zájemců to může u fotoaparátu, který ostří pomocí detekce kontrastu předem předpokládat. Druhá výhrada se týká historie Minolty, když už to tam bylo zmíněno. Minolta nebyla první kdo postavil zrcadlovku s autofocusem která využívá systém TTL ostření přes objektiv. Od porušení patentů jiné firmy se také odvíjel celý ten zmíněný soudní spor. První zrcadlovkou využívající tento systém byl Pentax ME-F s objektivem SMC Pentax AF 35-70 /2.8 který měl vlastní pohon ostření již v roce 1981, ale fungovalo to špatně. Minolta přišla s vylepšeným a mnohem lépe funkčním systémem v roce 1983 s Minoltou AF 7000, jenže Minoltě bylo po vleklých soudních sporech firmou Honeywell (americkým zastoupení japonské firmy Asahi) prokázáno nedovolené využití cizích patentů a vysoudila za to povinnost náhrady škody ve výší 127.6 milionu dolarů. :-) http://camerapedia.wikia.com/wiki/Pentax_ME-F http://camerapedia.wikia.com/wiki/Minolta_7000 http://camerapedia.wikia.com/wiki/Pentax_(original)

  Švesi, 07.02.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit krajinu

  Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

 • Světlo v krajině

  Fotografie krajinek jsou v letním období zřejmě tím nejčastějším a nejoblíbenějším tématem většiny fotografických nadšenců. Nejen že jsou k focení…

 • Dynamická krajina

  Krajina patří všeobecně k jednomu z nejpopulárnějších a žánrů. Většina fotografů ráda cestuje objevuje nová místa a nové přírodní krásy a s oblibou…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím