Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

Jak fotit reportáž

Jak fotit reportáž

Luděk Bouška • 12. 02. 2013

Obsah

Reportážní fotografie patří k náročnějším fotografickým disciplínám. Vyžaduje totiž postřeh, protože se fotografovaná událost už pravděpodobně nebude opakovat. Jestliže chcete zachytit nějaký příběh – o to jde při focení reportáže asi nejvíc – musíte také dokonale zvládat svou techniku a být neustále připraven zachytit to nejdůležitější, co se kolem vás právě děje. Ať už se jedná o sérii fotek, nebo jen jediný snímek, vždy by mělo být jasné sdělení, které chceme prostřednictvím fotografie předat .


Jan Zavadil / Dětičky

Volba stanoviště

Jako u ostatních fotografických disciplín je i u reportáže dobré vědět, do čeho jdete. Když se s místem konání akce seznámíte předem, můžete si udělat jasnou představu o tom, odkud pořídíte ty nejlepší záběry, ale také si už předem můžete vyfotit pár zkušebních snímků kvůli vhodnému nastavení expozice.

Je tedy vždy ku prospěchu věci přijít na místo konání akce klidně o pár hodin dřív a v klidu si vybrat místa, odkud bude dobré fotografovat.

Bob Gajdoš / Boj o první místo

Technika

I když technika není to nejdůležitější, je evidentní, že při focení reportáže využijeme především rychlost a pohotovost digitálních zrcadlovek nebo kompaktů s výměnnými objektivy, stejně jako možnost zvolit ten nejvhodnější objektiv.


Boris Moskovský / bez názvu

Právě vhodný objektiv dokáže nejlepším způsobem zprostředkovat dojem a atmosféru fotografované akce.  Hodně využijete především širokoúhlé objektivy, které jsou schopny zdůraznit hlavní objekt, ale také zachytit okolí. Na záběry z větší vzdálenosti pak samozřejmě využijete i teleobjektiv. Objektivy by měly mít co možná nejlepší světelnost, protože ne vždy je dost světla a zpravidla je důležité především použití relativně krátkého expozičního času kvůli zachycení pohybu.

Velmi často se může hodit i použití externího blesku, ale to rozhodně není podmínkou.Jiří Píša / 110 let Harley Davidson

Expozice     

Clona a hloubka ostrosti

Clona a hloubka ostrosti spolu úzce souvisí, čím menší nastavíte clonové číslo, tím menší bude hloubka ostrosti a tím rozmazanější tedy bude pozadí. Tohoto efektu se u reportážní fotografie může využívat poměrně často, ale většinou využíváme spíše větší hloubky ostrosti širokoúhlých objektivů.

Míru rozostření pozadí totiž do největší míry ovlivní  ohnisková vzdálenost zvoleného objektivu. Nejvíce rozostřené pozadí poskytují teleobjektivy, zatímco u širokoúhlých objektivů je hloubka ostrosti přirozeně velká, takže pozadí je zobrazeno také ostře (především při nastavení vyššího clonového čísla).


Martin Lukeš / nahá(k)

Jak při špatném světle – ISO a jeho význam

Při focení reportáže zpravidla potřebujeme používat poměrně krátké expoziční časy kvůli ostrému zachycení pohybu. Toho ovšem můžeme využít především při dobrém světle. Jestliže je světla málo, musíme v první řadě nastavit menší clonové číslo, aby objektivem procházelo co možná nejvíce světla. Pokud to ale nestačí pro nastavení požadovaného času, nezbývá nic jiného, než zvýšit citlivost ISO. To nám sice umožní nastavit krátký čas, ale zároveň se díky zvýšené citlivosti ve snímcích objeví šum. U reportážních snímků to ale nebývá nijak velký problém, protože důraz je kladen především na zachycení toho pravého okamžiku a tedy použití krátkého expozičního času.


Martin Lukeš / Hells Angel


Expoziční režimy

Možností máme několik: priorita čas (režimy S, Tv), priorita clony (režimy A, Av) a plný manuál (M). Ideální je plně manuální nastavení expozice. To ovšem vyžaduje neměnné světelné podmínky a také trochu zkušeností. Pak máme nad snímky naprosto plnou kontrolu.

V případě, že fotíme v často se měnících světelných podmínkách, můžeme využít poloautomatických režimů priority clony a času. Velmi pohodlně můžeme využít režim priority clony, protože nám umožní kontrolovat hloubku ostrosti a při tom využívat krátkých časů. Logika je velmi jednoduchá: Abychom mohli použít kratší čas, musíme na to mít dost světla. Pokud chceme na snímač dostat maximum světla které máme k dispozici, musíme otevřít clonu, tedy nastavit menší clonové číslo. Pokud to v režimu priority clony uděláme, automatika fotoaparátu nám sama automaticky nastaví nejkratší čas, který je v daných světelných podmínkách použitelný. No a pokud je to stále málo, stačí už jen zvýšit citlivost ISO na takovou hodnotu, při které automatika přístroje nastaví tak krátký čas, jaký potřebujeme.

Josef Petrica/ Spartakiáda 1985

Zaostřování

Volba ostřícího bodu

I když všechny zrcadlovky (samozřejmě i ostatní přístroje) nabízejí tzv. automatickou volbu ostřícího bodu, v naprosté většině případů to není vhodný režim pro fotografování reportáže. Většinou potřebujeme zaostřit na konkrétní místo a to můžeme udělat pouze tehdy, když vybereme pouze jeden ostřící bod, kterým na objekt našeho zájmu zamíříme. Autofokus tak zaostří přesně na to místo, na které míříme.


Soňa Šimánková / Ledové ostří

Režimy ostření

Na výběr máme většinou ze dvou základních režimů zaostřování: ostření na statický objekt (ONE SHOT, AF-S, SAF) a ostření na pohybující se objekt  - průběžné zaostřování (Ai SERVO, AF-C, CAF).  Pokud se fotografovaný objekt pohybuje směrem k nám a nebo od nás, je vhodné nastavit průběžné zaostřování. Při namáčknuté spoušti je autofokus stále aktivní a průběžně zaostřuje na místo, kam míříme ostřícím bodem a to i tehdy, když je daný objekt v pohybu.

 

Matěj Matyáš / Sláva vítězům...

Sériové snímání

Kdy použít jednosnímkové snímání a kdy sériové, to záleží na tom, jak dokážeme odhadnout klíčový okamžik.  To není u reportáže většinou nijak těžké, ale pokud máme dost velkou kartu, klidně používejte i sériové snímání. Pak se vyplatí nafotit sérii fotek a z nich posléze vybrat tu nejlepší.


Martin Lukeš / noční směna

Nahoru

Galerie

 • Podzim života
 • prázdno, ale barevno
 • podzim je tady!
 • Demonstrace 18.10.2020

Další žánry

 • Jak fotit architekturu Jak fotit architekturu

  Martin LukešAktualizováno: 10. 2. 2013 v 19:12

  Potřeba vylepšovat, zkrášlovat, navrhovat a stavět budovy, navíc tak aby byly nejen funkční a účelové, ale také zároveň aby naplňovala potřeby estetické, se táhne s lidstvem od prvopočátku prvních civilizací. Někteří živočichové jsou možná stejně zdatnými architekty jako lidé, na druhou stranu asi neexistuje na zemi jiný tvor, u kterého by se umění architektury vyvíjelo a měnilo tak jako u člověka. Mravenci svá mraveniště, nebo ptáci hnízda staví stejně dnes jako před tisíci lety. S lidskou architekturou je to trochu složitější. Ta se mění nejenom s vývojem člověka a s vyspělostí použité techniky, ale je závislá také na společenské, kulturní, geografické a dokonce i politické situaci. A tomu je podřízen i fotografický záznam tohoto krásného žánru.

 • Jak fotit portrét Jak fotit portrét

  Martin LukešAktualizováno: 10. 2. 2013 v 19:34

  Z hlediska společenského a kulturního patří tento žánr snad vůbec k těm nejrozšířenějším. Portrét prezidenta na nás shlížel od malička ze stěny každé školní učebny. Hlavy státníků a kulturních postav nalezneme v penežence na mincích i bankovkách. Tváře hvězd zdobí titulní stránky časopisů a zároveň prodávají filmové a hudební nosiče, kosmetiku, oblečení, nebo jiné produkty. Portréty politiků s falešným úsměvem plní před volbami většinu bilboardů a osobní podobenka je dnes také součástí každého běžného dokladu totožnosti. Zachytit ale výraz, náladu nebo kouzlo portrétované osoby není vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

 • Jak fotit street foto Jak fotit street foto

  Martin LukešAktualizováno: 10. 2. 2013 v 19:19

  Tento žánr si v posledních letech získal ohromnou popularitu. Každou vteřinu se na ulicích po celém světě odehrávají miliardy příběhů, z nichž každý z může být odvyprávěn jedinou fotografií. Hlavní předpoklad je, že fotograf zmáčkne spoušť ve správný okamžik a rozehraje tak hru s fantazií diváka. Fotografie jako taková má v tomto směru jednu ohromnou výhodu. Hovoří k divákovi jazykem univerzálním a fotograf tak může odvyprávět svůj příběh lidem na celém světě, bez ohledu na jazykovou bariéru.

Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  Reichel

  Dobry den Sylvia, pri Vasich financnych moznostiach 4500-6000 by som zvazoval siahnut po filmovej zrkadlovke. Jedno pripadnou alternativnou volbou by pre Vas mohol byt fotoaparat Nikon V1 s objektivom 10mm f2.8 co je najbeznejsie reportazne ohnicko 28mm v prepocte na kinofilm. Cena 5990,- CZK. Za dany penia velmi prijatelna obrazova kvalita a prakicky mate za cenu objektivu cely aparat. Napriek tomu, ze fotim profesionalne na najvyssiu radu od Nikonu a Leicu, ma Nikon V1 milo prekvapil aj napriek svojim niektorym neergonomickym drobnym detailom, na ktore je potrebne si zvyknut, resp. pamatat. Velmi prijemna je okrem rychlosti, svetelnosti a pri danej kategorii prijatelnej kvalite v zlych svetelnych podmienkach, aj velmi prekvapiva vydrz baterie. Okrem toho je to aparat, ktory mozete mat v podstate stale pri sebe a zaroven ma hladacik, co uz je dnes casto vynimkou a ovladanie mozne aj ako zrkadlovka. Urcite odporucam si ist vyskusat osobne ako Vam sadne do ruky. S pozdravom, Peter Reichel

  Peter Reichel, 04.01.2014 | Reagovat

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, určitě bych doporučil přístroj s možností manuálního ovládání. Ideální je zrcadlovka, nebo kompakt s výmenným objektivem. Ty jsou ale podstatně dražší. Pokud se tedy budeme bavit o přístrojích s pevným objektivem je dobré vědět na jakou vzdálenost zhruba budete fotografovart. Na kratší vzdálenosti stačí kapesní kompakt například http://www.megapixel.cz/olympus-xz-1 Kdybyste ale chtěla fotografovat na větší vzdálenost, pak budete potřebovat ultrazoom. Mohu doporučit například http://www.megapixel.cz/canon-powershot-sx500-is-cerny-16gb-karta-pouzdro-adria-90-colt-cistici-uterka

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 18.10.2013 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Jaký doporučujete fotoaparát (a proč) na fotgrafování reportážní fotografie? Cenové rozpětí cca 4500-6000,-. Předem děkuji za Váš čas a ochotu

  Sylvia, 19.06.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Doporučené články

Fotoaparáty vhodné pro žánr reportáž

Kurzy a workshopy

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím