Magazín

Produktové aktuality

Reportéři a portrétní fotografové zbystřete! Představujeme dva nové objektivy Nikon Z 85 mm f/1,2 S a Z 26 mm f/2,8

Martin LukešAktualizováno: 12. 2. 2023 v 18:43 • Rubrika: Produktové aktuality

Reportéři a portrétní fotografové zbystřete! Představujeme dva nové objektivy Nikon Z 85 mm f/1,2 S a Z 26 mm f/2,8

Kategorie pokročilých bezzrcadlovek Nikon Z si již pár let drží svou pevnou pozici na trhu, a tak není divu, že se každých pár měsíců objeví nějaká ta novinka, která doplňuje stále se rozrůstající rodinu nativních objektivů Nikkor s bajonetem Z. Následující zpráva potěší především milovníky fixního ohniska. Ultrasvětelný Nikon Z 85 mm f/1,2 S míří hlavně do řad portrétních fotografů a širokoúhlý Z 26 mm f/2,8 osloví reportéry, street fotografy a krajináře.

Obsah

Nenápadný reportér Nikon Z 26 mm f/2,8

První z dvojice novinek je širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem 26 mm a světelností F2,8 primárně určený pro full frame bezzrcadlovky Nikon FX. S objektivem lze pracovat i na fotoaparátech s menším Snímačem Nikon DX, jen je nutné přepočíst ohniskovou vzdálenost příslušným crop faktorem (1,5×) na 39 mm.  Velikost a váha tohoto objektivu předurčují pro jaké účely je optika určena. Jde o velmi kompaktní a lehký objektiv, který téměř nevyčuhuje z profilu fotoaparátu. Díky tomu se skvěle hodí na nejrůznější momentky, ať už reportážního nebo dokumentárního charakteru, stejně tak na rodinné fotografie nebo street foto. Vzhledem k širšímu úhlu záběru ale může dobře fungovat jako základní objektiv pro výlety a obecně při cestování, ať už na krajinky nebo jako cestopisný zápisník.

Širokoúhlý objektiv | Megapixel

Clona objektivu f/2,8 napovídá, že s ním lze pracovat i při zhoršených světelných podmínkách, což se při reportážích určitě hodí.

Jak již bylo řečeno, hlavní předností tohoto objektivu jsou velikost a váha. Při 125 g a délce 23,5 mm jde o skutečného mrňouska, který ale i oproti svým fyzickým proporcím nijak neztrácí na výkonu. Navíc ani dodávaná sluneční clona nijak nezvětšuje profil objektivu a ten tak zůstává stále nenápadný. Navíc lze našroubovat filtry se standardizovaným průměrem 52 mm.

Krajinářský objektiv | Megapixel

Objektiv překvapivě dokonce disponuje kovovým bajonetem a mechanické prvky jsou navíc utěsněny proti prachu a vlhkosti.

Velmi příjemná je také minimální zaostřovací vzdálenost objektivu, která vás pustí až na 20 cm od roviny snímače, takže se k fotografovanému předmětu dostanete zhruba na 15 cm od předního optického členu.

Kovový bajonet | Megapixel

Objektiv ale neocení jen fanoušci fotografie. Díky kompaktním rozměrům, širokému úhlu záběru a krátké zaostřovací vzdálenosti jistě najde své uplatnění také mezi videotvůrci, se kterými výrobce samozřejmě počítá.

Objektiv má proto potlačený efekt změny ohniskové vzdálenosti při přeostření tzv. dýchání. Otočný prstenec s plynulým chodem lze navíc naprogramovat podle vlastních požadavků tak, aby ovládal citlivost ISO, hodnotu clonového čísla, měnil korekci expozice,  nebo mu lze přiřadit nastavení některého z dalších parametrů.

Fototechnika Nikon | Megapixel

Objektiv by se měl objevit na trhu kolem 28. 2. 2023 a cena bude startovat na příjemných 14 490 Kč

Chci Nikon 26 mm f/2,8

Ultrasvětelný portrétista Nikon Z 85 mm f/1,2 S

Druhá novinka zaujme především portrétní objektiv a myslím, že v zahraničních mediích se v souvislosti s ním dočkáme podobných spojení jako "bokeh master" nebo "portrét gamechanger". Tyto superlativy jsou tentokrát opravdu na místě. Vzhledem k proklamovaným parametrům skutečně jde o jeden z nejvýkonnějších portrétních objektivů na trhu.

Nová pětaosmdesátka je určena pro bezzrcadlový systém Nikon Z s primárním zaměřením na fotoaparáty plného formátu FX. Kompatibilní je ale i s modely, které jsou vybaveny menším APS-C snímačem DX. U nich se ale prodlužuje ohnisko na 127,5 mm, takže je nutné počítat s větším odstupem.

Svatební fotografie | Megapixel

Portrétní 85 mm f/1,2je vybavena jedenácti lamelovou clonou s velmi přesným kruhovým profilem, který dá fotografiím s malou hloubkou ostrosti naprosto krémový bokeh. Navíc výrobce slibuje, že jak skvělý přenos kontrastu, vynikající barevné podání, tak i vykreslení jemných detailů a struktur, stejně jako maximální potlačení optických vad, je u tohoto objektivu naprosto ultimátní.

V jeho konstrukci nechybí speciální optické členy a antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat, jež kontrolují rozptyl světla a zamezují výskytu reflexů a závoje.

Portrétní objektiv | Megapixel

I v tomto případě půjde o kousek, který svými vlastnostmi nadchne nejednoho filmaře. Těm nabídne naprosto minimální hloubku ostrosti a možnost pracovat při extrémně nízké hladině světla.

Objektivu nechybí utěsnění proti prachu a vlhkosti a na jeho tubusu nalezneme programovatelné tlačítko L-Fn, kterému lze stejně jako aktivnímu prstenci přiřadit některou z mnoha funkcí.

Na prodejní pulty by se měl objektiv dostat 23. 3. 2023 a cena bude startovat na částce 86 990 Kč.

Značka Nikon | Megapixel

Zájem o oba dva nové objektivy bude patrně velký, takže již nyní nabízíme možnost předobjednávky.

Chci Nikon 85 mm f/1,2

Vyměňte starý objektiv za nový s 20% výkupním bonusem! 

Chystáte se upgradovat svou techniku? Přineste nám svou starou funkční fotovýbavu a my vám za ní kromě výkupní ceny přihodíme i až 20% bonus navíc na nákup nového fotoaparátu nebo objektivu. 

Zkuste si v naší kalkukačce, kolik za svou stávající techniku můžete obdržet: 

Vyplňte název vaší techniky k prodeji

Pokud jste váš produkt nenalezli, jeho výkupní cenu vám stanovíme individuálně.

Spočítat

Komunita Nikon | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.