Revoluční chemická clona do chytrých telefonů Krátce

Revoluční chemická clona do chytrých telefonů

Luděk BouškaVydáno: 25. 6. 2014 v 13:22 • Rubrika: Krátce

Velice zajímavá technologie, která je sice ještě na úplném začátku, ale pokud se to výzkumníkům podaří, může to být skutečná revoluce. Nemám na mysli jen chytré mobily, které mohou být díky tomu daleko použitelnější pro focení. Pokud by se tímto způsobem dala vyrábět i clona do objektivů k zrcadlovkám a kompaktům s výměnnými objektivy, byl by to nepochybně největší průlom v konstrukci fotografické optiky za poslední desítky let.

Tradiční irisovou clonu tvoří tenké kovové lamely, které jsou poskládány do kruhu a pohybují se s cílem změnit množství světla vstupujícího do objektivu. Buď se tedy zavírají pro omezení množství světla a nebo se otevírají, pokud je potřeba světla víc. Nevýhodou je to, že clona nedrží kruhový tvar při nastavení malého otvoru a samozřejmě také konstrukční složitost celého mechanizmu.

Jednoduchá ukázka klasické clonyNová chemická clona patrně umožní konstrukční revoluci. Pro svou činnost nepotřebuje žádné kovové lamely, což může výrazně snížit hmotnost modulu clony. Samozřejmě nepotřebuje ani žádný mechanický pohon, takže dojde kromě snížení hmotnosti také ke značnému snížení rozměrů modulu clony. 

Výzkumníci v Německu přišli s velice netradičním řešením. Nová clona používá transparentní chemické kroužky, které se stanou neprůhlednými při určitém napětí. Díky tomu, že jsou jednotlivé kroužky silné pouhých 55 mikrometrů, může být modul clony tak malý, že bude bez problémů využitelný i ve fotoaparátech chytrých mobilních telefonů. 

Vzhledem k tomu, že bude clonový otvor dokonale kulatý, nebudou se v neostrých částech obrazu objevovat mnohoúhelníky, jako u klasických clon. Vzhled rozostřeného pozadí, tedy tzv. bokeh, bude daleko hladší a příjemnější na pohled.

V současné době má většina chytrých telefonů clonu fixní, takže tento systém patrně přinese daleko větší flexibilitu a možnost plně manuálního ovládání expozice. Tato technologie je stále ještě v plenkách, ale vědci plánují ji nadále rozvíjet. 

"Nyní budeme dále zkoumat potenciál optimalizovaných elektromateriálů se zvláštním zaměřením na zlepšení optického kontrastu a zejména kontroly hloubky ostrosti - to je rozhodující hardwarový parametr, který určuje úspěch modelů nové generace na trhu chytrých mobilních telefonů."Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (2) | Středoformátové systémy na rozdíl od 35mm používají mimo klasické štěrbinové závěrky také závěrku listovou zabudovanou přímo v objektivech. Ta umoňuje použít tu vysokorychlostní synchronizci s blesky. Středofomáty mají samozřejmě též klasickou závěrku štěrbinovou zabudovanou v těle fotoaparátu, jenže ta umožňuje s bleskem dosáhnou x-sync jen 1/80s případně 1/125s v závislosti na výrobci a typu přístroje. To je samozřejmě dost málo, ve srovnání s 1/250s kterou zvládají moderní full frame. Ve středním formátu se tento problém kdysi rozhodli řešit tím, že začali zabudovávat závěrku do objektivů. Už historické objektivy zvládali běžně 1/500s. Ty nové zvládají 1/800s až 1/1600s. Systém je to podobný, lamelový jako u clony, jen musí být rychlejší. Potom nevymezuje clonový otvor a obvykle je umístěn v přední části objektivu před clonovým mechanismem. http://www.hasselbladusa.com/media/1664043/shutterathighspeed.pdf

  Švesi, 02.07.2014 | Reagovat

 • 3

  Bouška

  Reaguje na (2) | Dobrý den, ano, synchronizační čas není věcí clony, ale konstrukce závěrky. V tomto ohledu jsou lepší tzv. centrální závěrky (dosahují kratších synchronizačních časů. Běžně 1/500s, ale i 1/750, nebo dokonce až 1/1600s), které se používají u některých středoformátových a velkoformátových objektivů. V takovém případě je závěrka skutečně vestavěna v objektivu, ale je tam i klasická clona.

  Luděk Bouška - Megapixel, 02.07.2014 | Reagovat

 • 2

  Beran

  Mohl byste, prosím, osvětlit jak souvisí clona v objektivu s x-sync časem? Doteď jsem si myslel, že x-sync ovlivňuje kontrukce uzávěrky, nikoliv použitý objektiv... Děkuji

  Pája, 01.07.2014 | Reagovat

 • 1

  1

  Montovat to do klasických kompaktů a telefonů s malým snímačem je asi nesmysl. Většina z nich pokud vím stejně irisovou clonu nemá a a je to tam řešené nějakým ND filtrem. Jakékoli zmenšení otvoru clony už by u 1/2.3 velikostí snímače totiž znamenalo zhoršení kresby vlivem difrakce. A je to opět dáno technickým problém kterému se říká difrakční limit. U 16Mpx a 1/2.3 snímače je difrakční limit stanoven clonou f/2.6, tzn při cloně f/4 už bude kresba viditelně vadnout, tedy pokud ji ještě více nezlikviduje nějaký odšumovací algoritmus. Velká část kompaktů tady začíná světelností f/3.5 a končí třeba f/5.6, tzn je hloupost jim ještě zmenšovat clonový otvor. Stejné je to s hloubkou ostrosti, clona f/2.8 tady odpovídá hloubkou ostrosti cloně f/16 na full frame clona f/4 už cloně f/22. Nicméně tenhle systém by mohl být hodně zajímavý u přístrojů s větším snímačem,i třeba i s pohledu synchronizace blesků s velmi krátkými časy. Klasická leaf shuter konstrukce je drahá. Tohle by mohlo celou situaci změnit a přinést krátký x sync i do levných objektivů. Mnoho sportovních fotografů kteří používají při focení blesky by určitě uvítalo x-sync jako 1/500s nebo ještě výrazně kratší. Stejně tak to může být bonus třeba při focení v protisvětle...

  Švesi 1, 25.06.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím