Říjnová foto-soutěž na téma "ZVÍŘECÍ PORTRÉT" Blog

Říjnová foto-soutěž na téma "ZVÍŘECÍ PORTRÉT"

Martin LukešAktualizováno: 10. 10. 2016 v 16:00 • Rubrika: Blog

Třetí ročník naší celoroční soutěže Rok s Megapixelem 2016 se nachýlil do poslední čtvrtiny a před námi jsou tři závěrečná kola, ve kterých půjde o všechno. Na říjen jsme si pro vás připravili velmi populární téma, ve kterém se budeme věnovat fotografování zvířat.

Nepůjde ale jen o to zachytit zvířátko jakkoliv. Musí jít o zvířecí portrét a to portrét se vším všudy. Měli byste pracovat s kompozicí, výběrem lokace, hloubkou ostrosti a v neposlední řadě se světlem.

Přesné zadání soutěže:
V jednom z minulých kol jsme soutěžili na téma portrétní fotografie. V této soutěži spojíme portrétní fotografii se světem zvířat. Zadáním tedy tentokrát bude ZVÍŘECÍ PORTRÉT. Do soutěže můžete tedy zasílat fotografie jakýchkoliv zvířat, které jsou ale vyfoceny standardním portétním způsobem. Pracujte tedy se světlem, kompozicí, pózou, hloubkou ostrosti a všemi ostatními výrazovými prostředky, které k portrétní fotografii patří. Je jedno, jestli půjde o zvíře v divočině, v zoo, v lidské péči, nebo o domácího mazlíčka. Nezapomeňte ale na to, že by portrét měl působit alespoň trochu důstojně. Do soutěže tedy tentokrát nepatří pejsek ve výskoku, nebo kočička rozvalená na pohovce. Přemýšlejte nad fotkou stejně, jako když fotíte portrét člověka.


Tak jako obvykle, jsme si pro vás připravili pár fotografií z Galerie, které vám mohou být malou inspirací, pokud byste tápali jak se tohoto tématu uchopit.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/275923.jpg
Rostislav Králík
/ white angel
Krásný, velmi čistý záběr, který by se dal zařadit do kategorie high-key.  Moc se mi líbí celková jemnost fotografie, precizní kompozice a promyšlený úhel záběru. Tento typ fotografie si umím představit vytištěný na plátně, jako velkoformátovou zvětšenínu.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/186650.jpg
František Javorský
/ krajta zelená
Další snímek z říše plazů je také založen na čisté kompozici, ve které neruší žádné zbytečné prvky. Velmi zajímavý je barevný kontrast sytě zelené a černé, které spolu výborně fungují.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/198104.jpg
Josef Gabry
/ sova pálená 
Přesto, že je dravý pták v lidské péči, snímku to nic nesebralo na atraktivitě. I zde nádherně funguje kontrast teplých a studených barev. Podobně jako při portrétní fotografii lidí, tak i při focení zvířat je měkké, rozptýlené světlo jedno z nejhezčích.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/9/268129.jpg
Jiří Hřebíček 
/ makak chocholatý
O něco exotičtější fotografie je portrét opičky, která je postavena především na vykuleném výrazu. Ten působí velmi zábavně. Krásná ukázka toho, že i u zvířecích portrétů je důležitá mimika fotografovaného objektu, stejně jako je to u focení lidí.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/264610.jpg
Katka Malášková
/ schovka ve tmě
S portréty domácích mazlíčku je to podobné, jako s fotografováním dětí. Málo kdy se je podaří zachytit důstojně a navíc je velmi těžké ztvárnit záběr tak, aby byl zajímavý pro širokou veřejnost a ne jen pro blízké okolí, které má k portrétované osobě/zvířátku nějaký vztah. U této fotografie se to ale povedlo. Skvělá je především kompozice, kdy hrana zdi kopíruje obrys pejska.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/1/241351.jpg
Monika Kovářová
/ sněhová královna
Podobně jako u první snímku, i zde se podařil autorovi velmi jemný portrét opeřence, která je postaven na detailu, malé hloubce ostrosti a jemných přechodech jednoho tónu barvy.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/256808.jpg
Lukáš Skalický
/ léto
Dokonalý psí portrét postavených na barvách a světelné atmosféře. I tento snímek by se skvěle vyjímal jako velkoformátová zvětšenina na plátně.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/274980.jpg
Patrik Staněk
/ podzimní pohled
I tato fotografie primáta je postavena na již výše zmiňovaných prvcích. Výraz, protisvětlo, čistá kompozice, zajímavé pozadí mimo hloubku ostrosti a barevný kontrast. To jsou důvody, proč tento snímek funguje.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/6/269646.jpg
Milan Fiala
/ obrázky z islandské přírody
Papuchálci patří rozhodně k nejfotogeničtějším a k nejexotičtěji vypadajícím ptákům Evropy. Pokud je navíc zachycen tak precizně jako na tomto záběru, s vynikajícím světlem, podáním barev a v navíc nejvyšší technické kvalitě, dá se mluvit o dokonalém zvířecím portrétu.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/273805.jpg
Zdeněk Sleha
/ výhled do kraje
Poslední snímek našeho výběru je krásným důkazem toho, že pro zajímavý zvířecí portrét není třeba cestovat do cizích krajů, ale krásné majestátní zvíře se dá zachytit doslova za humny. Chce to je odhodlání, trpělivost a samozřejmě trochu toho fotografického štěstíčka.


Garantem tohoto soutěžního kola je velmi populární zvířecí fotograf Petr Bambousek. Nezapomeňte se včas registrovat na besedu, zbývá už jen posledních pár volných míst.

Království zvířat - beseda s garantem soutěže Petrem Bambouskem

Pondělí, 31. října 2016 - 17:05 - 18:35Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Jak fotit zvířata

    Krásné fotografie zvířat jsou vždy velmi oblíbené, ať už se jedná o snímky volně žijící zvěře, zvířat v ZOO a nebo například o fotky domácích…

  • Máme rádi zvířata

    Na druhou polovinu letních prázdnin jsme si připravili téma, které přímo koresponduje s tímto obdobím. Mnoho z vás vyrazí na výlety, procházky a…

  • Království zvířat

    Fotografie zvířat se těší v poslední době čím dál větší oblibě. I to je jeden z důvodů, proč tento žánr nemůže v naší celoroční foto soutěži chybět.…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím