Robert Vano - být fotografem pro mne znamená ovládat řemeslo Rozhovory

Robert Vano - být fotografem pro mne znamená ovládat řemeslo

Luděk BouškaVydáno: 13. 6. 2016 v 8:00 • Rubrika: Rozhovory

K fotografickému řemeslu ho přivedl slavný Horst P. Horst, kterému asistoval. Po letech tvrdé školy a životních zkoušek se z Roberta Vana stal respektovaný módní fotograf. Působil v New Yorku, Miláně a Paříži, kde pracoval pro různé módní domy a časopisy, jako Vogue, Elle, Bazaar či Modemoiselle. Po svém návratu z emigrace do bývalého Československa působil jako kreativní ředitel česko-slovenské edice časopisu Elle a později jako umělecký ředitel agentury Czechoslovak Models.

Patříte k nejuznávanějším fashion fotografům, fotil jste pro spoustu známých časopisů a spolupracoval s velkou spoustou slavných lidí. Jak se to stalo? Jaká byla Vaše cesta od fotografických začátků až na vrchol?

Když jsem před padesáti lety emigroval do Ameriky, nevěděl jsem, že se stanu fotografem. Začínal jsem s pracemi, které mi nejdřív přidělila agentura pro emigraty. Protože jsem měl rád módu, pracoval jsem na místech, které s ní souvisely - pomáhal jsem Polskému obchodníkovi s látkami, dělal jsem ve sklárně nebo ve fabrice na výrobu pásků do kalhot. Trvalo to asi dva roky, než jsem začal navštěvovat akademii pro kadeřníky. Jako kadeřníka a vizážistu mě vysílali k různým fotografům, kterým jsem asistoval. Při stříhání a líčení jsem fotografoval děvčata. Když mi bylo pětatřicet, rozhodnul jsem se pro dráhu módního fotografa. Jako samostatný fotograf jsem začínal v Miláně, kde jsem působil čtyři roky, a které nastartovalo mou fotografickou kariéru. 

Když se ohlédnete zpět, jakých chyb jste se jako začínající fotograf dopouštěl? A s čím jste se nejvíce potýkal už jako zkušenější? A jak je to v současnosti? Uvědomujete si cokoliv, co byste chtěl dělat jinak?

Mým největším učitelem byl pan Horst, na kterého vzpomínám každým dnem. Dostal jsem se k němu náhodně. Byl to starší pán a jako mladému klukovi se mi nejdříve moc nelíbilo, že pro něj budu pracovat. Nakonec jsem u něj zůstal čtyři roky. Pan Horst pořád něco povídal, a já jsem se od něj učil. Jednou jsem přišel pozdě a on povídá: „Roberte, úspěšný fotograf se musí narodit v Paříži a chodit vždy načas. Ty ses  v Paříži nenarodil, tak můžeš být úspěšný alespoň z padesáti procent, když budeš chodit včas…“ Všechno, co o fotce vím, jsem se naučil od pana Horsta. Když něco dělám, vždy přemýšlím o tom, jak by to udělal právě on.

Liší se nějak práce fashion-fotografa v New Yorku, v Paříži, nebo v Miláně? Jak vlastně vypadá typická zakázka? Kolik lidí na ní pracuje, jak dlouho trvá vše zajistit a pak nafotit a jakou roli coby fotograf zaujímáte? Plníte pokyny zadavatele, nebo máte volnou ruku?

Když jsem pracoval třeba v Paříži, nikdy jsem nevěděl, co se bude dít, protože tam pořád stávkovali, nebo byli na dovolených. V Německu to bylo super na peníze, které jsem dostal hned po dofocení zakázky. Když fotím pro klienta, snažím se respektovat jeho požadavky, protože on je ten, kdo za mou práci platí. Každá zakázka je jiná. Její náročnost záleží od toho, co klient chce a kolik má na to peněz. Tohle všechno se probírá na vstupních schůzkách, kde je přítomný celý tým, který se na zakázce podílí. Je to takový brainstorming, na který se vždy moc těším, protože mám příležitost vyslovit a pak realizovat své nápady. Kdysi se do focení investovalo více. Pronajímala se filmová studia, kde se stavěly scény. Byl tam vždy dostatek prostoru i potřebných kulis. Doba se změnila. Aby klienti a časopisy ušetřili, využívají focení v lokacích. Na základě tématu se vybere vhodný exteriér či interiér, který se pronajme. Ke každému focení patří modelky a modely. Ty nejlepší zajišťuje modelingová agentura.

Jaká technika se hodí pro focení fashion? Jaké používáte nejraději objektivy a jaké fotoaparáty? Jsou nutná studiová světla, nebo se dá fotit fashion na špičkové úrovni jen s přirozeným světlem?

Každá zakázka je jiná, pokaždé vyžaduje individuální přístup. Jsem zastánce jednoduchosti a přirozených světel. Pan Horst vždy říkal, abych neblýskal, že blýskají jenom bohové, když jsou nasraní. Komerční fotografie pořizuji tak, jak si klient přeje, buď digitálem, nebo analogem. Záleží vždy od peněz, které chce do zakázky investovat.   

Co je podle Vás na fashion focení nejdůležitější? Čím se liší skvělé fotky od těch průměrných? ...nemám zrovna na mysli technickou kvalitu.

Své studenty na workshopech učím, že není důležité, s čím fotí, ale jak fotí. Třeba pan Miroslav Tichý své nádherné snímky pořizoval  obyčejnou krabici s dírou. Myslím, že na fotce jsou důležité emoce. Fotka, která diváka zaujme, by měla být jiná než ty ostatní. Já mám rád, když je fotka zpracovaná ručně. Být fotografem pro mne znamená ovládat řemeslo, kterému se musíte naučit. 

Za pár dní u nás uspořádáte kurz věnovaný právě fashion focení. Na co se mají účastníci připravit? Co je čeká?

Při každém workshopu se snažím svým studentům odevzdat to, čemu jsem se ta dlouhá léta sám naučil. Pochopitelně, že jeden workshop z nikoho profesionálního módního fotografa neudělá, je to však učení se řemeslu, o kterém jsem mluvil.

A poslední otázka: co je podle Vašeho názoru na focení módy nejkrásnější a nejzajímavější?

Jednou se mě jedna novinářka zeptala, zda mi nevadí, že mě jako fotografa kopírují. Odpověděl jsem, že ne, protože ten pocit, co při focení zažívám je jenom můj a nikdo mi ho vzít nemůže… 


Fashion s Robertem Vanem - sobota 18. června

„Fashion“ je jedna z nejtvrdších disciplín profesionální fotografie. Vyžaduje trpělivost, sílu, peníze a dlouhá léta učení. Robert Vano mněl to štěstí, že svou kariéru módního fotografa odstartoval v profesích, které patří k módnímu průmyslu. Jako kadeřník a stylista spolupracující s řadou modelek či slavných osobností se naučil chápat módu a všechno, co k ní patří hloubkově.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím