Recenze RODE mikrofon VideoMicro

Ondřej Vojčiniak

Ondřej Vojčiniak • 10. 01. 2017

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • cena
 • malé rozměry
 • kvalitní zpracování
 • výborná kvality zvuku
 • protivětrná ochrana součástí balení

Co se nám nelíbí

 • nemá možnost dalšího nastavení (pasivní)

Představení RODE mikrofon VideoMicro

Představení RODE mikrofon VideoMicro

Rode

Z názvu této firmy by si možná někdo myslel, že je ze skandinávie.

Firma Rode je však Australskou firmou. Dříve vyráběla v číně, ale kvalita výrobků neodpovídala jejich standardu a tak mají svou vlasní továrnu poblíž Sydney. Proslavili se výrobou studiových mikrofonů. Nyní vyrábí mikrofony pro video a mobilní zařízení a poslední dobou i příslušenství jako jsou držáky a větrné ochrany nebo bezdrátové sety.

 

Ihned po vybalení mě mikrofon překvapil svými rozměry. S délkou 80mm a průměrem 21mm je opravdu hodně malý. Jeho tělo je vyrobeno z kovu, takže nemusíte mít strach, že by jste ho nechtěně rozmáčkli z mezi prsty. Vlastně i kdyby jste to chtěli udělat, tak se vám to nepovede. Zkoušel jsem to. K mikrofonu dostanete držák rycote, který svou konstrukcí eliminuje otřesy a parazitní zvuky z kamery (fotoaparátu), propojovací kabel 3,5mm jack a mrtvou kočku, neboli protivětrnou ochranu.

Držák rycote mi dal docela zabrat. Je totiž velice těsný a tuhý. Tedy k nasazení na mikrofon budete muset vynaložit hodně úsilí. Nemusíte se bát, že by jste držák třeba zlomili, nebo nějak poškodili. Opět je velmi pevný a jen tak se mu nic nestane. Zkoušel jsem to.

Zapojení a celkový provoz nemůže být už jednodušší. Stačí jej zasunout do sáněk kamery (fotoaparátu) jednu část kabelu zapojit do mikrofonu a druhou část do zdířky na vstup mikrofonu u kamery. Toť vše. Není potřeba ho už zapínat. Video micro je napájený přímo z konektoru pro jack.

Není ho potřeba ani nijak nastavovat. Je pasivní. Na jednu stranu to je výhoda, protože se nemusíte o nic starat, ale když se ocitnete v situaci, kde je více rušivého zvuku a vy potřebujete, aby byl slyšet hlavně hlas aktéra, tak s tím nic nenaděláte. Jediná možnost v tomto případě je více křičet. V těchto chvílích se tato výhoda stává nevýhodou. Pokud tedy chcete natáčet v rušnějším prostředí, sáhl bych již po nějakém aktivním mikrofonu, kde si můžete nastavit úrovně decibelů a zesílit vyšší frekvence.

Video Micro je mikrofon ledvinového charakteru, tedy mono. Což znamená, že zabírá více zvuku z prostoru před sebou a naopak za sebou a po bocích je zvuk potlačován. Je tedy vhodný pro mluvené slovo a je velmi oblíben u youtuberů. Vytahuje výšky z větších vzdáleností. Kvalita zvuku je výborná a naprosto stejná jako u rode videomic go, který je větší a dražší. Díky svým rozměrům se hodí na kompakty s výměnnými objektivy i na zrcadlovky. Tedy jen ty, které mají vstup pro mikofon.

Pokud tedy chcete natáčet videa, ve kterých se převážně mluví (rozhovory), dokumenty, reportáže doporučuji vám Rode Video Micro. Svou zvukovou kvalitou, zpracováním a velikostí je dle mého jeden z nejlepších mikrofonu v poměru cena x výkon.

Popis a parametry

Popis a parametry

VideoMicro je kompaktní mikrofon navržený pro vylepšení zvuku vašich videí. Obsahuje vysoce kvalitní karioidní kondenzátorovou mikrofonní kapsli, která zajišťuje skvělý zvuk audio nahrávek se širokou škálou fotoaparátů. Díky směrové charakteristice VideoMicro eliminuje okolní rušivé zvuky a zaměřuje se na natáčenou oblast. Vynikající pro menší fotoaparáty a kamery, případně v kombinaci s mobilním telefonem. Balení obsahuje protivětrnou ochranu deadcat.

 

Jeho snímač je mnohem shovívavější než jiné „foťákové“ mikrofony od RODE, které poskytují přirozenější zvuk při nahrávání v interiéru. Tělo mikrofonu je vyrobeno z hliníku, takže je velmi odolný proti RF rušení a povrch je potažen špičkovým černým keramickým anireflexním povlakem.Součástní VideoMicro je také držáček s patkou na foťák a Rycote Lyre schock mount. Díky pružnému zavěšení z odolného termoplastu poskytuje velmi účinnou minimalizaci nežádoucích vibrací při manipulaci s fotoaparátem a kabelem. Navíc je RycoteLyre prakticky nezničitelný, nikdy se neopotřebuje, neohne ani nepřestane tlumit.

V balení najdete také windshield WS9, který je tvořen syntetickými chlupy  a pěnovým jádrem a je navržen pro použití venku, kde vítr a okolní hluk může nežádoucně ovlivnit nahrávku. Volitelně je pak k VideoMicro k dispozici SC7, což je TRS > TRSS kabel, který umožňuje použití s chytrými telefony, kde poskytne krystalicky čistý, směrový zvuk pro video a aplikace jako například Periscope.

Specifikace:

 • Kapsle: 0,5“
 • Směrová charakteristika: Superkardioida
 • Frekvenční rozsah: 100Hz – 20kHz
 • Maximální SPL: 140dB SPL (1kHz, 1% THD, 1kΩ zátěž)
 • Vlastní šum: 20dB-A
 • Hmotnost: 42g
 • Rozměry: 21 x 21 x 80mm
 • Konektor: TRS 3,5mm jack

Rozhraní a napájení

Rozhraní Jack 3,5 mm
Způsoby napájení Z kamery

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 21 mm x 21 mm x 80 mm
Hmotnost 28 g

Ostatní

Číslo produktu MROD091
Značka RØDE

Audio

Frekvenční rozsah (minimální hodnota) 100 Hz
Frekvenční rozsah (maximální hodnota) 20 kHz
Charakteristika Ledvinová / cardioid
Maximální SPL 140 dB
využití pro kamery

Zobrazit popis a parametry