Rozhovor: Angelo Purgert - "Rád předávám své dovednosti dalším lidem." Rozhovory

Rozhovor: Angelo Purgert - "Rád předávám své dovednosti dalším lidem."

Aneta PlhoňováAktualizováno: 9. 7. 2019 v 8:35 • Rubrika: Rozhovory

Angelo Purgert je velmi zajímavý člověk. Nejenže je skvělým fotografem, členem české federace fotografického umění, také členem mezinárodní federace novinářů a ambasadorem společnosti Tamron, je to také empatický člověk milující přírodu a možná právě díky svému oku fotografa dokáže jedinečným způsobem vnímat svět a lidi kolem sebe. Přečtěte si rozhovor s tímto úžasným umělcem, jehož autorem je Tomáš Černý ze společnosti Tamron.

 
Angelo, jsi velmi aktivní člověk. Nejenže jsi fotograf a pořádáš různé fotografické kurzy, přednášky a projekty, ale jsi i vášnivým karatistou a milovníkem přírody. Jak ses dostal k fotografii, byla to vždy Tvá první volba?

Angelo: Ano, fotografie byla v podstatě moje první volba. Inspiraci k fotografickému řemeslu jsem dostal od mého otce, který byl vášnivým fotografem s legendární Flexaretou. Už od mala jsem si jí od něj půjčoval a fotografie jako taková mi časem velice přirostla k srdci. V osmdesátých letech jsem již vlastnil svůj fotoaparát Pentax a začal si postupně focením přivydělávat. Zpočátku jsem fotografoval více přírodu a architekturu, teprve časem se dostal k fotografování lidí a portrétů a zjistil jsem, že to je to, co mě nejvíce fotograficky naplňuje.

 

Jaké fotografii se věnuješ? 

Angelo: Věnuji se především portrétní a inscenované fotografii. Moje druhé oblíbené téma je fotografie architektury.

g

Odpoledne s Angelem, TAMRON
 

Tvá práce obdržela mnoho ocenění. Které z těch ocenění si vážíš nejvíce a jaký Tvůj projekt byl nejnáročnější?

Angelo: Nejvíce si cením ocenění zlatou medailí od Mezinárodní federace fotografického umění a také od Americké fotografické asociace. Mým nejnáročnějším projektem byl Charitativní fotografický projekt "První republika", který se vytvářel celých devět let. Ostatní ocenění, kterých si také nesmírně vážím, jsou k dispozici k nahlédnutí na mých stránkách, a to přímo na http://fotoangelo.cz/autor/oceneni/.

 

Projekt PRVNÍ REPUBLIKA. Pověz nám o něm něco…

Angelo: Tak především je tento projekt charitativní, a tak všichni jeho aktéři na něm pracovali bez nároku na honorář a projekt svými třiceti fotografickými výstavami u nás i v zahraničí pomohl již částkou téměř 500 000 Kč na pomoc těm, kteří to nejvíce potřebují, jako je např. Klinika dětské hematologie a onkologie FN Motol v Praze, dětský domov v Dolních Počernicích, Apla pomáhající dětem s autismem a v poslední době pomáhá i seniorům. Fotografie z tohoto projektu také získaly již mnoho mezinárodních ocenění. Samotný projekt se začal fotografovat v listopadu 2009 a poslední záběr vznikl v březnu 2018. Fotografie vznikaly v překrásných interiérech a exteriérech staré Prahy. V květnu 2018 byla vydána
v Knihy Dobrovský v rámci stoletého výročí vzniku republiky i kniha z tohoto projektu, která nese název První republika. Podnětem pro vznik tohoto projektu pro mě byla trochu uspěchaná a zkažená dnešní doba, a tak jsem chtěl v retrospektivě to krásno převést právě do období první republiky, které se vyznačovalo elegantností a krásou pro detail jak v oblékání, tak i v architektuře. Zkrátka - první republika byla zlatou érou našeho národa.


Mimo fotografování pořádáš pro „lidičky“, jak Ty říkáš s oblibou, i různé fotokurzy, workshopy, přednášky či poradenství v oblasti fotografie. V čem je Tvá práce jiná a co vše lidičkám můžeš nabídnout?

Angelo: Mimo fotografování mě také naplňuje lektorská činnost, kde můžu zužitkovat svou téměř čtyřicetiletou fotografickou praxi a předat své zkušenosti, poznatky a dovednosti dalším fotografům, a to jak začínajícím, tak i pokročilým nebo profesionálům. Z tohoto důvodu jsem založil fotoškolu Angelo, která nabízí svým studentům různé kurzy a workshopy od historie a ovládání fotoaparátu až po podnikání ve fotografii a autorské právo. Vybere si zde opravdu každý. Kurzy jsou rozděleny dle náročnosti a některé balíčky kurzů obsahují také absolovenský certifikát z daného tématu nebo oblasti.

 

Jsi jedním ze zakladatelů FOTOKLUBU PRAHA. Jak tento projekt vznikl?

Angelo: Již delší dobu jsem o nějákém klubu a nebo společenství pro milovníky fotografie přemýšlel. Znal jsem spoustu fotografů, co by se rádi společně scházeli a sdíleli své názory na fotografii. Tak jsem v srpnu loňského roku založil Fotoklub Praha, který kupodivu ještě v minulosti založen nebyl. Tento fotoklub má v současnosti 54 členů a pořádáme různé setkání, besedy s význačnými fotografy, výstavy, máme svojí fotoknihovnu, fotobazar, a také se účastníme soutěže o Fotoklub roku. Členem našeho fotoklubu se může stát každý fotograf, který miluje fotografii a také jí projevuje dostatečnou pokoru. Naším heslem je: Spojuje nás láska a pokora k fotografii.

gg

Charitativní fotografický projekt JINÝ SVĚT, fotografie Dýmka

 

Co se týče techniky, jsi ambasadorem TAMRONU pro Českou republiku, milovníkem CANONU a na cesty nedáš dopustit na OLYMPUS. Proč sis vybral TAMRON?

Angelo: Tamron jsem si upřímně nevybral proto, abych se stal jeho ambasadorem a plynuly z toho pro mě nějáké výhody, ale kvůli tomu, že jeho prémiové objektivy dosahují skutečně té nejvyšší kvality i pro profesionály a často svými optickými vlastnostmi převyšují také značkové objektivy. Kvalita a optické vlastnosti objektivu byly pro mě vždy rozhodující. Co se týče kvality, byly pro mě možná i zpočátku nějáké obavy a předsudky zapříčiněny minulostí, kdy byly ty opravdu top objektivy jen ty značkové. Ty se ale rychle po prvním vyzkoušení objektivů řady G rozplynuly, Tamron je pro mě dnes TOP třída a jeho nabídka objektivů uspokojí každého fotografa pro jakýkoliv fotografický žánr.

 

Já osobně odpověď na nasledující otázku znám, ale nemohu se nezeptat. Jaké je Tvé nejoblíbenější sklo?

Angelo: Bezkonkurenčně Tamron SP 85 mm F/1.8 Di VC USD. Je to opravdu nářez…

 

ggg

Kromě fotografování se věnuješ i karate, konkrétně učíš malé děti. Jak jsi se k tomu dostal a co Tě na tomto koníčku naplňuje?

Angelo: Co se týče karate, tak trénuji děti a nábor v TJ KARATE PRAHA. Karate je velmi všestranný sport co se týče soustředění, koordinace, postřehu a správného využití síly. Líbí se mi, že je do tohoto sportu pohybově zapojeno celé tělo. Ke karate jsem se dostal již na střední škole v letech 1982 – 1985, pak jsem měl dlouhou pauzu a před dvěma lety jsem se k němu vrátil.

 

Angelo, díky za Tvůj čas. Já Ti přeji klidné prázdniny, spoustu pracovních úspěchů, pohodu v osobním životě a hlavně to zdraví. My se sice uvidíme brzy, ale pro ty, kteří by Tě chtěli kontaktovat, kam se mohou obrátit?

Angelo: Tomáši, já Tobě také a už se nemohu dočkat nových modelů… Lidičky mne mohou kontaktovat telefonicky nebo přes email, a to na fotoangelo@fotoangelo.cz , 776 120 100, anebo přímo v ateliéru na adrese V Jámě 1, 110 00, Praha 1.


Autor rozhovoru: Tomáš Černý, společnost TAMRON
Úvodní fotografie: Wikipedie


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím