Rozhovor s fotografem - Mario Sikora Rozhovory

Rozhovor s fotografem - Mario Sikora

Martin HájekVydáno: 16. 3. 2017 v 10:00 • Rubrika: Rozhovory

V rámci naší série rozhovorů s fotografy jsme tentokrát zasedli na interview s Mario Sikorou - fotografem, který se specializuje na portréty. Jeho fotografie se pravidelně objevují například ve Foto Vogue nebo Imaginariu. Povídali jsme si o focení, o foto technice a také o jarním portrétním foto workshopu, který proběhne v Praze i Ostravě.

Mario Sikora je fotografem s mezinárodní působností, který sice patří do mladé generace fotografů, přesto - nebo možná právě proto - je spíše “stará škola”. Pochází z umělecké rodiny a má umělecké vzdělání (keramický design a malba - viz jedno z témat rozhovoru), takže fotografie byla vlastně zcela přirozenou cestou, kudy se vydat. Ostatně své vzdělání si Mario později doplnil též absolvováním ryze fotografické školy. Konec konců, o své poznatky i know-how se s vámi Mario podělí v rámci právě připravovaného Portrétního workshopu v přirozeném světle u nás v Megapixelu.

Rozhovor: Mario Sikora a portréty v přirozeném světle

Denní světlo a portrét

Ve své tvorbě se Mario zaměřuje na portrét v přirozeném denním světle, protože - jak sám říká: “Denní světlo je nejlepší a portréty v něm vypadají prostě dobře”. Na druhou se ale nevyhýbá ani zábleskovým světlům (systémové blesky, ateliérová světla). Hlavní slovo zde má samozřejmě klient a zatímco u nás v ČR je plošně preferováno spíše světlo přirozené - denní, v zahraničí dávají naopak více přednost zábleskům.

Editace: ano či ne?

Podobné jako se světlem to je u Maria ale třeba i v otázce úprav fotografií. Není vyhraněn, opět je to o dohodě s klientem. Některé zakázky vyžadují výraznější a rozsáhlejší retuše, jindy si klient naopak přeje spíše naturální snímky. Mario má vlastně velkou výhodu právě díky svému uměleckému vzdělání. Jak sám uvádí, spoustu znalostí ze svých původních oborů (design a malba) skvěle uplatní i ve fotografii. Určitě není bez zajímavosti, že přirozené světlo používá mj. právě proto, že se díky němu může svou fotografickou tvorbou hodně přiblížit klasickým dílům starých mistrů.

Pozvánka na workshop Portrétní fotografie v přirozeném světle

 


Fotografování portrétu v přirozeném světle

Seznámíte se s tvorbou profesionálního fotografa a výtvarníka Maria Sikory. Zopakujete si základními pravidla expozice a kompozice snímku. Vše si ukážete především v praxi a naučíte se pracovat s přirozeným denním světlem v exteriéru a interiéru. Přiblížíte si zákonitosti přirozeného světla a sami si vybrat vhodné místo k focení.

 • Praha 22. dubna 2017

 • Ostrava 6. května 2017

Registrace na workshopVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit portrét

  Z hlediska společenského a kulturního patří tento žánr snad vůbec k těm nejrozšířenějším. Portrét prezidenta na nás shlížel od malička ze stěny každé…

 • Krása portrétní fotografie

  Portrétní fotografie nás provází v na každém kroku, a to aniž bychom si to uvědomovali. Portréty celebrit na nás hledí z obálek časopisů, obalů…

 • Křivky lidského těla

  Stejně jako příroda odhaluje koncem roku své tělo, tak se i předposlední kolo naší celoroční fotografické soutěže ponese v duchu nahoty. Tentokrát…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách.
Dozvědět se víc.
Souhlasím