Rozhovor s Ivou Bečvářovou - vítězkou fotografické soutěže ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ. Rozhovory

Rozhovor s Ivou Bečvářovou - vítězkou fotografické soutěže ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ.

Martin LukešVydáno: 26. 4. 2017 v 12:44 • Rubrika: Rozhovory

O tom, že je téma černobílé fotografie velmi populární, svědčí počet fotografií zaslaných do březnového kola naší celoroční foto soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. Vítězem se tentokrát stala zástupkyně něžného pohlaví Iva Bečvářová. Ta kromě focení ráda cestuje, více o ní a o jejích fotografiích se dočtete v následujícím rozhovoru.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/49330.jpg

Prozraďte něco o sobě, kolik Vám je let, odkud jste, jakou práci děláte ?

Ač jsem žena, tak vám bez velkých problémů svoje roky (55) prozradím, neb jsem ráda, že jsem se jich v relativně dobré fyzické i psychické kondici dožila. Pocházím z Českomoravské vysočiny , ale v současné době žiju v Praze. Vystudovala jsem technologii skla na VŠCHT, ale posledních několik let pracuju převážně v ekonomické sféře.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/313902.jpg

Je focení součástí Vaší profese, nebo je to pouze koníček?

Focení je mým velkým koníčkem, i když v poslední době začíná být i mým "slušným přivýdělkem".

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/236670.jpg

Jaká témata Vás baví nejvíc?

Nejradši fotím zajímavé lidi, momentky v ulicích, nejčastěji fotím na svých cestách po světě. Ráda poznávám nové kultury, lidové zvyklosti, tradice, náboženství, baví mě zažívat nové příběhy, nová dobrodružství. Většina mých fotek je spojená s nějakým prožitým příběhem, nic nearanžuji. Moje fotky jsou o náhodných setkáních (i když vím, že náhody neexistují) se zajímavými lidmi na zajímavých místech.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/94205.jpg

Co chcete prostřednictvím svých fotografií sdělit divákovi ?

Ráda bych divákovi přiblížila život lidí v jiných koutech světa, do kterých nemá možnost se sám podívat, i když si jsem plně vědoma toho, že osobní zkušenost a prožitek je nepřenosný, bohužel. Přesto se o to stále pokouším.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/78715.jpg

Účastníte se soutěže ROK S MEGAPIXELEM pravidelně ?

Ano, aktivně i pasivně. Aktivně se účastním témat, která mi sednou a do kterých mám "dobrou" fotku. Pasivně celou soutěž (všechna témata) pravidelně sleduju.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/114813.jpg

Téma černobílé fotografie bylo jedno z nejobsazovanějších co do počtu přihlášených fotografií. Co říkáte, že Váš snímek obstál v tak silné konkurenci a umístil se jako první?

Jsem nadšená, moc mě to potěšilo ... a navíc jsem obstála s fotografií, která byla i mým "tajným želízkem v ohni". Ta fotka není líbivá, ale je světelně zajímavá, autentická a pro mě ještě navíc obestřená zajímavým příběhem.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/70157.jpg

Jsou nějaké žánry, které byste chtěla zkusit, ale zatím jste se k tomu nedostala?

Zkouším makrofotografii laděnou víc do abstrakce, ne tu popisnou.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/113013.jpg

V Galerii Megapixelu jste již skoro 4 roky. Co Vám za tu dobu dala a vzala, a jak hodnotíte její úroveň?

Galerie mi svojí rozmanitostí a svým širokým záběrem dala možnost nahlédnout i do žánrů fotografie, které mi nejsou zrovna blízké a asi je nikdy dělat nebudu, ale rozhodně mi rozšířily obzor. Díky galerii jsem si také uvědomila, jaká je fotografie ryze subjektivní záležitost a jak rozdílně každý z nás vnímáme něco takového, čemu říkáme krása, něco takového o čem řekneme, že je to pěkné, že se nám to líbí. Naučila jsem se vybírat si z galerie pro sebe to podstatné a důležité, co mě fotograficky posune zase o krok dál a to ostatní prostě nechat být bez povšimnutí a i bez komentáře. Ve fotografii jsem samouk, ráda si na nové poznatky přicházím sama, osahám si je, vyzkouším a uložím do podvědomí a když nastane ten správný čas, tak z nich čerpám. Líbí se mi, že fotografie jsou v galerii zobrazovány v poměrně velké velikosti, a tak je důležitá i jejich technická kvalita. Galerie mi nic nevzala, protože jsem člověk, kterému když se něco nelíbí, tak to prostě nedělá a neúčastní se toho.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/53190.jpg

Soudě podle Vašich fotografií hodně cestujete . Jaká místa na světe Vás nejvíc oslovila?

Těch míst je mnoho, každá země má svoje specifika a krásy. Za mlada jsem s batohem na zádech našlapala stovky kilometrů po horách, prolezla mnoho ferrat a ledovců. Dnes na stará kolena miluju Asii, mojí srdeční záležitostí se stala Indie, pro svojí barevnost, živelnost, opravdovost, syrovost a spiritualitu. V loňském roce jsem poprvé v životě vycestovala do tzv. černé Afriky, do jižní Etiopie, kde jsme navštívili turisty málo navštěvované domorodé kmeny (a právě odtud je vítězná fotografie) . Afrika mě taky dostala. Je úplně jiná, víc nebezpečná, ale tu opravdovost a syrovost jsem tam také našla. To mě oslovuje, to mě zajímá.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/47357.jpg

Kam se chystáte v nejbližší době, máte nějaký zatím nesplnění cestovatelský sen?

V červenci odlétám do Íránu, na cestu proti předsudkům. To u mě ale není nic neobvyklého, to dělám celý svůj život . Říká se tomu "čůrat proti větru" ... Mám ráda výzvy a vždycky si vyberu tu zdánlivě nejtěžší možnou variantu, ale pro mě v tu danou chvíli nejpřínosnější. A mým velkým, zatím nesplněným cestovatelským snem, je obejití kory (3- denní poutní okruh) kolem tibetské posvátné hory Kailás. Už třikrát jsme s kamarády žádali o tzv. permit a ani jednou ho nedostali, protože se ve Lhase nebo v Sečuánu zrovna v té době na protest proti čínské nadvládě a nesvobodě upálil buddhistický mnich a cesta byla pro cizince uzavřena. Asi to tak mělo být, ještě pro mě nenastal ten správný čas, ještě si musím počkat ...

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/45535.jpg

Dostala jste se někdy na cestách s fotoaparátem v ruce do nějaké nepředvídatelné, nebo kuriózní situace?

Mnohokrát. Jsou místa, kde se fotit nesmí, ale vždycky existuje nějaká legální možnost, jak se domluvit, třeba i v buddhistických klášterech. V Asii se lidi všeobecně strašně rádi fotí, i když vůbec nechápeme proč, protože oni tu svojí fotografii nikdy nebudou mít, vidí ji jen na displeji našeho fotoaparátu. A přesto jsou při focení tak šťastní. Všichni místní se postaví před fotoaparát "do pozoru", nasadí bolywoodský úsměv a chtějí vyfotit. Kamarád mi vždycky říká " foť a foť a foť ... všechny ...  a pak to večer vymažeš" ...

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/52367.jpg

Je nějaká fotografie, které si opravdu hodně ceníte a je Vaší srdeční?

Zatím asi ne, na svojí životní fotografii teprve čekám ... i když mám hodně ráda fotografii "Síla víry"  ( je z indického svátku Holi), protože ta mě stála opravdu hodně odvahy. V hlavním chrámu ve Vrindavanu jsem se nechala místním policajtem "vhodit" před oltář do nejhustšího davu místních věřících (říkali jsme mu kotel), otočila jsem se zády k hlavnímu oltáři (ten se fotit nesmí), čelem proti davu a fotila a fotila ... Mezi tím na mě dopadaly všechny ty práškové barvy a voda, byl to mazec. Já ale byla v takovém transu, že jsem to fyzické vůbec nevnímala. Atmosféra tam byla fantastická, nic silnějšího jsem zatím jinde nezažila. Celý svátek Holi byl nezapomenutelný zážitek, ale jak jsem nedávno četla v jedné upoutávce, " ta cesta není pro šampóny" ...

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/43100.jpg

Máte nějaké fotografické vzory?

Vzory ne, ale mému srdci je hodně blízký fotograf Steve McCurry a potom Antonín Kratochvíl. V poslední době mě svými fotografiemi velmi oslovil mladý český fotograf Jiří Macht.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/314262.jpg

A sny?

Tak těch mám mnoho, ale protože to jsou sny, tak je nikomu neprozradím ...


použité fotografie: Iva BečvářováZobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Sameš

  Skvělý článek,skvělé fotografie !!!...

  Jaroslav Sameš, 04.05.2017 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Skvělá vítězná fotografie a bezva rozhovor. Také gratuluji a hned navštívím Vaši galerii.... velmi zajímavá tvorba !!!

  Jiří Černý, 03.05.2017 | Reagovat

 • 2

  Hanzel

  Zasloužené vítězství, skvělé fotografie, rád jsem si početl zajímavý rozhovor a blahopřeji a přeji i nadále dobré světlo a nápadité fotografie.

  Jiří Hanzel, 03.05.2017 | Reagovat

 • 1

  Kostka

  Moc fajn fotky...gratuluji

  Miloš Kostka, 02.05.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím