Rozhovor s Ivou Bečvářovou - vítězkou fotografické soutěže ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ. Rozhovory

Rozhovor s Ivou Bečvářovou - vítězkou fotografické soutěže ČERNOBÍLÉ POKUŠENÍ.

Martin LukešVydáno: 26. 4. 2017 v 13:44 • Rubrika: Rozhovory

O tom, že je téma černobílé fotografie velmi populární, svědčí počet fotografií zaslaných do březnového kola naší celoroční foto soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. Vítězem se tentokrát stala zástupkyně něžného pohlaví Iva Bečvářová. Ta kromě focení ráda cestuje, více o ní a o jejích fotografiích se dočtete v následujícím rozhovoru.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/49330.jpg

Prozraďte něco o sobě, kolik Vám je let, odkud jste, jakou práci děláte ?

Ač jsem žena, tak vám bez velkých problémů svoje roky (55) prozradím, neb jsem ráda, že jsem se jich v relativně dobré fyzické i psychické kondici dožila. Pocházím z Českomoravské vysočiny , ale v současné době žiju v Praze. Vystudovala jsem technologii skla na VŠCHT, ale posledních několik let pracuju převážně v ekonomické sféře.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/313902.jpg

Je focení součástí Vaší profese, nebo je to pouze koníček?

Focení je mým velkým koníčkem, i když v poslední době začíná být i mým "slušným přivýdělkem".

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/236670.jpg

Jaká témata Vás baví nejvíc?

Nejradši fotím zajímavé lidi, momentky v ulicích, nejčastěji fotím na svých cestách po světě. Ráda poznávám nové kultury, lidové zvyklosti, tradice, náboženství, baví mě zažívat nové příběhy, nová dobrodružství. Většina mých fotek je spojená s nějakým prožitým příběhem, nic nearanžuji. Moje fotky jsou o náhodných setkáních (i když vím, že náhody neexistují) se zajímavými lidmi na zajímavých místech.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/94205.jpg

Co chcete prostřednictvím svých fotografií sdělit divákovi ?

Ráda bych divákovi přiblížila život lidí v jiných koutech světa, do kterých nemá možnost se sám podívat, i když si jsem plně vědoma toho, že osobní zkušenost a prožitek je nepřenosný, bohužel. Přesto se o to stále pokouším.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/78715.jpg

Účastníte se soutěže ROK S MEGAPIXELEM pravidelně ?

Ano, aktivně i pasivně. Aktivně se účastním témat, která mi sednou a do kterých mám "dobrou" fotku. Pasivně celou soutěž (všechna témata) pravidelně sleduju.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/114813.jpg

Téma černobílé fotografie bylo jedno z nejobsazovanějších co do počtu přihlášených fotografií. Co říkáte, že Váš snímek obstál v tak silné konkurenci a umístil se jako první?

Jsem nadšená, moc mě to potěšilo ... a navíc jsem obstála s fotografií, která byla i mým "tajným želízkem v ohni". Ta fotka není líbivá, ale je světelně zajímavá, autentická a pro mě ještě navíc obestřená zajímavým příběhem.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/70157.jpg

Jsou nějaké žánry, které byste chtěla zkusit, ale zatím jste se k tomu nedostala?

Zkouším makrofotografii laděnou víc do abstrakce, ne tu popisnou.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/113013.jpg

V Galerii Megapixelu jste již skoro 4 roky. Co Vám za tu dobu dala a vzala, a jak hodnotíte její úroveň?

Galerie mi svojí rozmanitostí a svým širokým záběrem dala možnost nahlédnout i do žánrů fotografie, které mi nejsou zrovna blízké a asi je nikdy dělat nebudu, ale rozhodně mi rozšířily obzor. Díky galerii jsem si také uvědomila, jaká je fotografie ryze subjektivní záležitost a jak rozdílně každý z nás vnímáme něco takového, čemu říkáme krása, něco takového o čem řekneme, že je to pěkné, že se nám to líbí. Naučila jsem se vybírat si z galerie pro sebe to podstatné a důležité, co mě fotograficky posune zase o krok dál a to ostatní prostě nechat být bez povšimnutí a i bez komentáře. Ve fotografii jsem samouk, ráda si na nové poznatky přicházím sama, osahám si je, vyzkouším a uložím do podvědomí a když nastane ten správný čas, tak z nich čerpám. Líbí se mi, že fotografie jsou v galerii zobrazovány v poměrně velké velikosti, a tak je důležitá i jejich technická kvalita. Galerie mi nic nevzala, protože jsem člověk, kterému když se něco nelíbí, tak to prostě nedělá a neúčastní se toho.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/53190.jpg

Soudě podle Vašich fotografií hodně cestujete . Jaká místa na světe Vás nejvíc oslovila?

Těch míst je mnoho, každá země má svoje specifika a krásy. Za mlada jsem s batohem na zádech našlapala stovky kilometrů po horách, prolezla mnoho ferrat a ledovců. Dnes na stará kolena miluju Asii, mojí srdeční záležitostí se stala Indie, pro svojí barevnost, živelnost, opravdovost, syrovost a spiritualitu. V loňském roce jsem poprvé v životě vycestovala do tzv. černé Afriky, do jižní Etiopie, kde jsme navštívili turisty málo navštěvované domorodé kmeny (a právě odtud je vítězná fotografie) . Afrika mě taky dostala. Je úplně jiná, víc nebezpečná, ale tu opravdovost a syrovost jsem tam také našla. To mě oslovuje, to mě zajímá.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/47357.jpg

Kam se chystáte v nejbližší době, máte nějaký zatím nesplnění cestovatelský sen?

V červenci odlétám do Íránu, na cestu proti předsudkům. To u mě ale není nic neobvyklého, to dělám celý svůj život . Říká se tomu "čůrat proti větru" ... Mám ráda výzvy a vždycky si vyberu tu zdánlivě nejtěžší možnou variantu, ale pro mě v tu danou chvíli nejpřínosnější. A mým velkým, zatím nesplněným cestovatelským snem, je obejití kory (3- denní poutní okruh) kolem tibetské posvátné hory Kailás. Už třikrát jsme s kamarády žádali o tzv. permit a ani jednou ho nedostali, protože se ve Lhase nebo v Sečuánu zrovna v té době na protest proti čínské nadvládě a nesvobodě upálil buddhistický mnich a cesta byla pro cizince uzavřena. Asi to tak mělo být, ještě pro mě nenastal ten správný čas, ještě si musím počkat ...

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/45535.jpg

Dostala jste se někdy na cestách s fotoaparátem v ruce do nějaké nepředvídatelné, nebo kuriózní situace?

Mnohokrát. Jsou místa, kde se fotit nesmí, ale vždycky existuje nějaká legální možnost, jak se domluvit, třeba i v buddhistických klášterech. V Asii se lidi všeobecně strašně rádi fotí, i když vůbec nechápeme proč, protože oni tu svojí fotografii nikdy nebudou mít, vidí ji jen na displeji našeho fotoaparátu. A přesto jsou při focení tak šťastní. Všichni místní se postaví před fotoaparát "do pozoru", nasadí bolywoodský úsměv a chtějí vyfotit. Kamarád mi vždycky říká " foť a foť a foť ... všechny ...  a pak to večer vymažeš" ...

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/52367.jpg

Je nějaká fotografie, které si opravdu hodně ceníte a je Vaší srdeční?

Zatím asi ne, na svojí životní fotografii teprve čekám ... i když mám hodně ráda fotografii "Síla víry"  ( je z indického svátku Holi), protože ta mě stála opravdu hodně odvahy. V hlavním chrámu ve Vrindavanu jsem se nechala místním policajtem "vhodit" před oltář do nejhustšího davu místních věřících (říkali jsme mu kotel), otočila jsem se zády k hlavnímu oltáři (ten se fotit nesmí), čelem proti davu a fotila a fotila ... Mezi tím na mě dopadaly všechny ty práškové barvy a voda, byl to mazec. Já ale byla v takovém transu, že jsem to fyzické vůbec nevnímala. Atmosféra tam byla fantastická, nic silnějšího jsem zatím jinde nezažila. Celý svátek Holi byl nezapomenutelný zážitek, ale jak jsem nedávno četla v jedné upoutávce, " ta cesta není pro šampóny" ...

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/43100.jpg

Máte nějaké fotografické vzory?

Vzory ne, ale mému srdci je hodně blízký fotograf Steve McCurry a potom Antonín Kratochvíl. V poslední době mě svými fotografiemi velmi oslovil mladý český fotograf Jiří Macht.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/314262.jpg

A sny?

Tak těch mám mnoho, ale protože to jsou sny, tak je nikomu neprozradím ...


použité fotografie: Iva BečvářováZobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Sameš

  Skvělý článek,skvělé fotografie !!!...

  Jaroslav Sameš, 04.05.2017 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Skvělá vítězná fotografie a bezva rozhovor. Také gratuluji a hned navštívím Vaši galerii.... velmi zajímavá tvorba !!!

  Jiří Černý, 03.05.2017 | Reagovat

 • 2

  Hanzel

  Zasloužené vítězství, skvělé fotografie, rád jsem si početl zajímavý rozhovor a blahopřeji a přeji i nadále dobré světlo a nápadité fotografie.

  Jiří Hanzel, 03.05.2017 | Reagovat

 • 1

  Kostka

  Moc fajn fotky...gratuluji

  Miloš Kostka, 02.05.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Černobílý svět

  První dochované fotografie byly černobílé. Trvalo cca dalších 50 let, než se dočkaly barvy. I dnes, téměř po dvou stoletích má černobílá fotografie…

 • Černobílé pokušení

  Přesto, že první barevná fotografie spatřila světlo světa více než před 150 lety a od té doby máme možnost zaznamenávat svět pomocí tohoto krásného…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím