Magazín

Fotoporadna

S Applem na cestách aneb Cestování a úprava fotografií a videí mimo domov

KubajszAktualizováno: 4. 9. 2019 v 10:57 • Rubrika: Fotoporadna

S Applem na cestách aneb Cestování a úprava fotografií a videí mimo domov

Často mi chodí dotazy na téma, jak upravuji fotky na cestách, jaká zařízení, aplikace a programy používám a tak jsem pro vás sepsal nějaké tipy.

Obsah

MacBooky

Začnu tím, jaký hardware používám. Do nedávna jsem měl MacBook Pro 15” retina z konce roku 2014 a po pěti letech bezproblémového užívání (ani jednou jsem nemusel řešit servis) jsem se rozhodl zařízení updatovat a tak jsem si pořídil mladšího brášku, tedy MacBook 15” 2019 s 4gb grafickou kartou a 16gb pamětí RAM. MacBook používám ale primárně doma a beru ho jen na delší cesty. Když někam jedu jen na pár dnů, nosím v batohu iPad PRO 12,9” 256 gb a v kapse, respektive stále u sebe, nosím iPhone XS 256 gb.

Svůj první MacBook jsem si koupil už v roce 2008 a od té jsem jejich “eko systému” naprosto propadl a baví mě, jak si vše mezi sebou rozumí, povídá a spolupracuje. Proto nemám problém upravovat fotky v podstatě na třech zařízeních najednou. Jelikož se mi vše propisuje mezi sebou. Na úpravu fotografií používám primárně Adobe Lightroom Classic (na MacBooku) a na iPadu a mobilu používám Adobe Lightroomu CC. Nejvíc mě baví možnost synchronizace fotek a presetů. Pokud totiž používáte cloud od Adobe, můžete si bez problému importovat fotografie přímo do iPadu, tam udělat například základní roztřídění, úpravy a až se dostanete domů k počítači, tak se vám vše sesynchronizuje.

Foto: Kubajsz

Proč se hodí iPad

Obrovská výhoda nového iPadu je v tom, že má USB-C konektor. Díky němu mohu jedním USB-C kabelem přetáhnout fotografie přímo z mojí Sony A7rIII a import i několika desítek fotek zabere pouze pár vteřin. Pokud jste tedy na cestách, nemusíte v podstatě vůbec otevírat počítač. V iPadu si vše roztřídíte a zároveň i zazálohujete. Proto jsem si vzal iPad s větší pamětí. Pokud totiž nemám u sebe zrovna externí disk, mohu jej použít pro zálohu. Případně, pokud to váš foťák nepodporuje, stačí si koupit čtečku karet s USB-C konektorem. Postup je pak stejný - SD karta -> čtečka -> výběr fotografií -> import do zařízení -> hotovo :)

Nejvíc mě překvapila rychlost úprav rawů na tom iPadu. A to jsou moje rawy 42mpx, takže žádní drobečkové. Navíc v kombinaci s Apple Pencilem je ta práce strašně příjemná a intuitivní. Až si fotky roztřídíte a upravíte, vytvoříte si kolekci a ta se synchronizuje s cloudem a tím pádem k ní máte přístup jak z počítače, tak na telefonu. Kdykoliv cokoliv můžete vyexportovat a předat klientovi, hodit na sociální sítě atd.

Je to trochu nezvyk a věřím, že pro spoustu fotografů, kteří jsou zvyklí si dělat vlastní složky a vše kopírovat ručně z karet, to je něco, z čeho jim při čtení těchto řádků běhá mráz po zádech. Pokud tomu ale věnujete trochu času a pár importů, zjistíte, že to vlastně docela dává smysl a to řazení, o které se stará Lightroom zase tak špatné není. Ale to už je asi spíš na článek o Lightroomu a to si můžeme nechat na jindy.

Foto: Kubajsz

Airdrop vs. Dropbox

Vrátím se ale ještě k těm svým zařízením. Znáte Airdrop? Já ho do nedávna dost přehlížel a vše jsem jel přes Dropbox. Fotky jsem si exportoval přímo na Dropbox a měl jsem k nim pak přístup i na telefonu. A stahoval jsem si je z telefonu, což vlastně dělám stále, jen s tím rozdílem, že když do telefonu nebo iPadu potřebuju něco dostat, tak to prostě jen přetáhnu ve Finderu (něco jako průzkumník) do telefonu a je to. Pro Windowsáře, je to vlastně bezdrátový rychlý přenos v podstatě čehokoliv. Není tedy už vůbec nutné zapojovat telefon nebo tablet přes kabel do počítače.

Proč se těšit na nový iPad OS

Nejvíc se teď těším na nový iPad OS, který z tabletu udělá už v podstatě plnohodnotný počítač. Navíc poté bude fungovat i jako druhý monitor pro MacBook. A celé to pak bude dávat daleko větší smysl. Jinak, co se týče aplikací, osobně nejsem typ člověka, který by potřeboval na všechno aplikaci, a tak jich moc nepoužívám. Nejoblíbenější je samozřejmě Lightroom, ale třeba Snapseed je velmi šikovný foto editor se zajímavými funkcemi jako třeba “Rozšíření” atd. Je zdarma a určitě doporučuju stáhnout a vyzkoušet.

Jak na dobíjení

Mimochodem na cestách je samozřejmě potřeba řešit i dobíjení. Moje doporučení je, jakmile se budete někam přesouvat, vždy si hoďte vaše zařízení na nabíjení. Když jedete, o nabíjení se stará alternátor a nevybíjí se vám baterie auta. A pokud možno, tak si pořiďte 12V nabíječky jak na tablet, tak na počítač. Je zbytečné měnit napětí z autobaterie na 220 V a to pak přes klasickou nabíječku, kterou máte k počítači, měnit zpátky na 12 V :)

Pokud vás napadly nějaké nezodpovězené otázky, tak je nahoďte dolů do komentářů a buď sepíšu další článek, anebo vám na ně rovnou odpovím :)

Foto: Kubajsz



Sdílet na


Komentáře k článku

TK

Děkuji za opravení chyby a za článek :) s těma otazníkama mi to trochu ujelo za to se omlouvám, místo nich tam mělo být emoji, ale web megapixelu ho asi nepodporuje.

5

Tomáš Kolek, 25. 6. 2019 |Reagovat

Jakub Fišer

Reaguje na (2) | Lightroom CC má lokální úpravy (Brush, přechodový filtr atd). Nebo jsi myslel jiné úpravy? Jinak v LR CC jsou kolekce označená jako alba. Na desktop Lightroom CC se ti pak objeví taky a tam už se s nima daj dělat různý věci. Jinak portfolio nepoužívám. Nebyl zatím důvod, ale mrknu na to :)

4

Jakub Fišer, 21. 6. 2019 |Reagovat

Jakub Fišer

Reaguje na (1) | děkuji za upozornění chybu. Bude opravena.

3

Jakub Fišer, 21. 6. 2019 |Reagovat

Reaguje na (1) | A co třeba díky za článek?... To už se dneska koukám nesluší nikde.
Řeším podobnou věc ale Stolní PC -> MacBook na cesty -> mobil. v Lightroom CC mi bohužel chybí jakékoliv lokální úpravy, takže asi poslouží opravdu jenom k protřídění a finální výběr k synchronizaci. Kolekce jsem doteď nepoužíval (mám rozsložkováno na stolním PC) - a kvůli synchronizaci koukám, že budu muset začít;-).

Ale otázku bych měl - dá se vytvořit kolekce v Lightroom mobile, nebo pouze v Lightroom Classic? V L Mobile jsem našel pouze vytvoření Alba a Složky - ne kolekce.
Používáš rovněž Adobe Portfolio pro prezentaci?

Synchronizace presetů je ale fakticky mocná vlastnost. Prakticky můžu upravit spoustu cestovních fotografií jedním tlačítkem na mobilu, kdekoliv.

Jo a ta hnidopišská poznámka k 220V s 12ti otazníky (=ano 12ti :-D ) místo proudu, napětí ;-).

Díky za článek.

2

Martin Šístek, 20. 6. 2019 |Reagovat

TK

Měnit proud z autobaterie na 220V ????????????

1

Tomáš Kolek, 20. 6. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.