Recenze Samyang 10mm f/2,8 ED AS NCS CS pro Canon

Adam Fjury

Adam Fjury • 22. 06. 2014

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nejlepší volba v poměru cena/výkon
  • Vynikající ostrost
  • Nízká chromatická aberace
  • Výborná kvalita zpracování
  • Světelnost f/2,8

Co se nám nelíbí

  • Clona má pouze šest lamel
  • Nemá závit na filtry

Představení Samyang 10 mm f/2,8 ED AS NCS CS pro Canon

Představení Samyang 10 mm f/2,8 ED AS NCS CS pro Canon

Ihned po ohlášení objektivu Samyang 10mm ve světelnosti f/2,8 jsem byl velice zvědavý, jak se tato pro mě velice sympatická firma předvede. Jelikož vlastním rybí oko Samyang 8mm pro Canon, tak jsem byl velice rád, že jsem mohl recenzovat zrovna tento objektiv. Samyang Optics je Korejská společnost se sídlem v městě Masan, založená v roce 1972, která vyrábí optická zařízení, bezpečnostní kamery a fotografické příslušenství. Samyang objektivy můžeme také najít pod nazvy jako Vivitar, Falcon, Rokinon, Walimex, Bower, Opteka, Polar nebo Pro-Optic. Samyang 10mm je ultra širokoúhlý manuální objektiv určený pro fotoaparáty s APS-C snímačem. Kromě testované verze pro bajonet od společnosti Canon, je možnost zakoupit tento objektiv také na bajonety široké řady ostatních výrobců, jmenovitě pro Nikon, Canon, Pentax, Sony A i E, Fujifilm, micro4/3 a Samsung NX. Je ideální pro fotografování v místnostech, architektury nebo pro krajinářskou fotografii. Tím samozřejmě jeho využití nekončí, protože kreativitě se meze nekladou a takto široké ohnisko poskytne opravdu dramatické a dynamické snímky. Nabízí zorné pole 93,4° na micro 4/3, 105,9° na Canonu a 109,5 stupňů u ostatních výrobců.

V tomto objektivu Samyang poprvé použil antireflexní systém (Nano Crystal Coating), je to úprava která snižuje množství tzv. prasátek neboli odlesků a světelných závojů mnohem více, než je obvyklé pro starší UMC (Ultra Multi-Coating) úpravy od Samyangu. Objektiv obsahuje 14 optických členů rozdělených do deseti skupin, včetně dvou asférických čoček a jednoho ED skla - to je to poslední sklo, které "trčí" ven směrem k snímači, disponuje velice nízkou disperzí (rozptylem), kde se díky tomu lámou paprsky všech barev spektra v naprosto identickém poměru, díky čemuž dosahuje velké ostrosti a minimálních optických vad, což se mi v tomto případě zcela potvrdilo i v praxi. Sluneční clona je pevná a proto zde nenajdete závit na filtry, to je ovšem u objektivů tohoto typu běžnou věcí, proto je třeba použít řešení s rámečkem na filtry, například od Cokinu, nebo jednoduše filtry před objektivem podržet. Zpracování je, jak už jsme si u tohoto výrobce zvykli, na velmi dobré úrovni, objektiv je vyroben převážně z kovu a to včetně bajonetu. Chod prstence pro ostření je naprosto hladký a přesný, jednoduše je radost s ním pracovat, a clonový kroužek má aretaci, tedy cvaká, pro hladký chod clonového kroužku je třeba volit objektiv z řady VDSLR, který je uzpůsoben nejenom právě zmiňovaným clonovým kroužkem, ale i ostřícím kroužkem, vše kvůli nasazení ve videu. Kvalitní zpracování a celkovou pevnost celého těla objektivu podtrhuje hmotnost, která se zastavila na hodnotě 600g. Určitě oceňuji vylepšenou ergonomii, nejvíce je to znát při nasazování objektivu na tělo fotoaparátu, kde se neprotáčí každá z částí objektivu, ale objektiv lze jednoduše za co uchopit. Samyang 10mm f/2.8 nedisponuje stabilizací a je plně manuální, tzn. že ostření a clona se musí ručně nastavit na objektivu. V manuálním režimu u fotoaparátů Canon funguje expozice, nastavení času a citlivosti ISO, ale nezobrazuje se nastavená clona, svítí 00 - clona nebyla rozpoznána. U fotoaparátů Nikon se clona může ovládat i skrze tělo, a to až po nastavení F22 na clonovém kroužku objektivu.

Objektiv jsem měl dva dny na vyzkoušení, takže jsem si mohl dovolit vyzkoušet jej při opravdu rozličných světelných podmínek, kde si objektiv poradil i v ostrém poledním slunci a z výsledných fotek mi jednoduše spadla čelist, objektiv mne překvapil natolik, že sám uvažuji o jeho koupi. Chromatická aberace se téměř nevyskytuje a to ani v nejvíce kontrastních částech snímku, a když už se nějaká objeví, tak její úplné odstranění je otázkou několika sekund, kde po sobě nenechává žádné duchy. Kresba je nejlepší od F5,6-F11, kde po této hodnotě začneme pozorovat difrakci, tedy jemné rozostření obrazu. Detaily byly velmi dobře prokreslené až do úplných krajů snímku, což je u ultra-širokého ohniska velice dobrý výkon. Samyang 10mm f/2.8 si dokonale poradil i s ostrým proti světlem, použili poprvé výše zmíněnou antireflexní úpravu a já byl hodně zvědavý na výsledky, protože ultra širokoúhlé objektivy docela dost "prasátkují" a byl jsem opět příjemně překvapen, odlesky se sice vyskytují, ale jsou výrazně potlačeny. Nejvíce si toto člověk uvědomí při porovnání s jakýmkoliv starším Samyangem.

Co říct závěrem? Samyang opět potvrzuje své kvality, kde za výrazně nížší cenu oproti konkurenci předvádí úchvatné výsledky, má krásnou ostrost i v rozích snímku, je kvalitně zpracovaný a s použitou antireflexní úpravou se posouvá o velký krok dopředu. Doporučil bych jej trpělivějším povahám a těm, kteří to s fotografováním na APS-C zrcadlovkách myslí opravdu vážně a vyžadují tu nejlepší kvalitu a kresbu, ale zároveň Vás finančně nezruinuje. Jedinou výtku bych měl ke cloně, která má pouze šest lamel a tak např. v nočních fotografiích nevyniknou pořádně hvězdičky veřejného osvětlení, naopak díky světelnosti se hodí i pro fotografování v interiérech a využijí jej hlavně krajináři a fotografové architektury, popř. lidé kteří se nebojí experimentovat s takto širokým ohniskem.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Rudolf, Liberec, 18.09.2019

5

Fotí úžasně. Prokleslení je skvělé, konstrukce pevná kovová. Na displeji Canonu mi to sice neukazuje aktuální clonové číslo ale jelikož je objektiv manuální tak to ani neřeším. Jen je trochu škoda, že člověk lehce zavadí o prstenec ostření a posune si ho nechtěně o kousek a záběr už má lehce máznutý, ale to je asi jen o praxi a hlavně si dávat na to pozor. Jinak jsem s objektivem moc spokojená.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Tereza, Krnov, 10.07.2019

5

Parametry

Parametry

Samang 10mm f/2,8 ED AS NCS CS je širokoúhlý objektiv formátu APS-C s manuálním zaostřováním. Jedná se o první objektiv vybavený povrchem NanoCrystalCoating. Je ideální pro focení indoor, architektury a krajiny. Jeho optická soustava se skládá ze 14 členů v 10 skupinách z nichž 2 členy jsou asferické.

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF-S
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16
Minimální ohnisková vzdálenost 10 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 10 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 14 členů / 10 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,6 x
Typ sluneční clony zabudovaná
Délka objektivu 106 mm
Počet lamel clony 6
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Sport, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 24 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 580 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu F1120401101
Značka Samyang

Zobrazit parametry