Recenze Samyang 24mm f/1,4 Nikon AE

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • široký úhel záběru od 24mm
  • velmi dobrá kresba

Co se nám nelíbí

  • pouze manuální ostření

Představení Samyang 24 mm f/1,4 pro Nikon AE

Představení Samyang 24 mm f/1,4 pro Nikon AE

Značka Samyang se těší v poslední době velké popularitě a zařadila se tak mezi renomované alternativní výrobce objektivů, které vynikají jednak výkonem, ale také nízkou cenou. Vysoce světelný širokoúhlý objektiv Samyang 24mm f/1.4 ED AS UMC ztvrzuje, že je chvála tohoto výrobce oprávněná.

Jde o velmi mechanicky i opticky velmi dobře zpracovaný objektiv s pevným ohniskem 24mm, který je určen jak pro FULL FRAME zrcadlovky FX, tak pro zrcadlovky s menším snímačem DX. U těch je ale pořeba násobit ohnisko tzv. Crop faktorem (Nikon, Samsung, Sony, Pentax - 1.5x, Canon 1.6x, Olympus 2x). Při ohnisku cca 38mm tak ztrácí objektiv svou širokoúhlost a stává se z něj spíše objektiv reportážních. Ohnisko 24mm se dá skvěle využít na fotografování krajin, architektury, interiérů a zkrátka všude kde potřebujete dostat do záběru co nejširší perspektivu.

Konstrukci objektivu tvoří 13 optických členů ve dvanácti skupinách. Z toho jsou dva členy sférické. Světelnost objektivu začíná na hodnotě f1,4 a maximální zaclonění je f22. Objektiv má přední závit na filtry o průměru 77mm.

Jedinou nevýhodou je absence automatického ostření. Manuální ostření je tedy jediný způsob jak objektivem zaostřit. Určitě tedy není vhodný pro fotografování dynamičtějších scén, jako jsou například děti, zvířata nebo sport. Díky velmi dobré světelnosti, lze ale maximálně kontrolovat hloubku ostrosti, což se hodí , zvláště pokud chce fotograf rozostřit pozadí, nebo popředí fotografie a vypíchnout tak hlavní objekt ve scéně.

Parametry

Parametry

Kvalitní manuální objektiv, který díky vysoké světelnosti umožňuje dosažení kratších expozičních časů i minimální hloubky ostrosti.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 24 mm
Světelnost pevného objektivu 1,4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 13 členů / 12 skupin
Typ sluneční clony Ano (součást balení)
Délka objektivu 87,5 mm
Počet lamel clony 8
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 25 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 680 g

Ostatní

Číslo produktu F1110803101
Značka Samyang

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit parametry