Recenze Samyang 35mm f/2,8 AF pro Sony FE

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Hmotnost
 • Ostření
 • Poměr cena výkon
 • 2 průměry filtrů
 • Kompaktní rozměry
 • Kresba

Co se nám nelíbí

 • Plastový bajonet

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Samyang 35 mm f/2,8 AF pro Sony FE od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Samyang 35 mm f/2,8 AF pro Sony FE v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Samyang 35 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Představení Samyang 35 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Představení Samyang 35 mm f/2,8 AF pro Sony FE


U Samyangu jsem zvyklý na překvapení. Nejde o klasického výrobce s legendární historií, ale pevná skla většinou mají předpoklad k dobré kresbě. A o výsledku v poměru “cena vs. výkon” hovoří třeba i vysoká prodejnost. U Samyangu 35mm f/2,8 AF pro Sony FE to není jinak.

Fyzické zpracování těla a jeho ergonomie

 

První překvapení přišlo při převzetí k recenzi. Podezíravě jsem krabici rozbalil, jestli není prázdná. Poměrně otřepaný vtip kolegů. Objektiv je neuvěřitelně lehký. Mimochodem dodávaný v odolném, skořepinovém pouzdře. Zpátky k hmotnosti. Ta je opodstatněná. Při rozebrání na molekuly, rozumíme odstrojení od krytek a clony, evokuje pětatřicítka dojem pancaku. Dalším překvapením je zjištění, že objektiv si jenom hraje na tvrďáka. Použité materiály se tváří jako kovové, ve skutečnosti jde o kvalitní plast. A to dokonce i v případě bajonetu. Ten má přesvědčivý stříbrný povrch. Celkově působí objektiv robustně, takže přítomnost plastu naznačuje až hmotnost nebo bližší prohlídka.

Na takto malém kousku není moc co studovat nebo popisovat. Jediný prstenec je určen pro manuální ostření. Ten má plynulý nenásilný chod, který přijde vhod u krásně zpracovaného náhledu u řady A7. Takže při lovení roviny ostření se s ním skvěle pracuje.
Co se týče automatického ostření je asi nefér srovnávat s konkurenty od společnosti Sony, která si zakládá na rychlém a přesném ostření. V porovnání s napříč jinými značkami vychází Samyang 35 dobře. Pokud budu budu na AF nahlížet z pohledu “poměr cena vs. výkon”, je výsledek velmi dobrý. Samyangu chvíli trvalo než s automatickým ostřením přišel. Takže se dalo očekávat, že budeme poslouchat vrčení motorku a projíždění roviny ostření jako tomu bylo u objektivů před patnácti roky. V případě pětatřicítky je ostření slyšet v pouze v bezhlučném prostředí, jeví se jako rychlé a přesné.
Za zmínku stojí přední část objektivu. Ta disponuje klasicky závitem pro filtry. Standardně není vidět, protože je schovaný pod sluneční clonou a ta se nasazuje přes vnější bajonet, takže logicky vnitřní závit 49 mm překrývá. Clona je typicky pancaková tzn. jedná se spíš o takový redukční tmavící kroužek. Clona ústí v další závit, kde je v tomto případě i krytka objektivu s průměrem 40,5 mm. V principu je fajn mít k dispozici volbu ze dvou průměrů filtrů. V praxi vidím neduh v nestandardnosti obou průměrů a také k nepřímému předurčení používat právě 40.5 mm (kdo by sundaval stále clonu, pořizoval novou krytku atd.

Optické vlastnosti

 

Předesílám, že při testování jsem nechal nasazenou clonu a vypnul všechny kompenzace objektivu.
Kresba, ostrost
Testovat pevné sklo je trochu náročnější. Vždycky je předpoklad, že kresba bude nad objektivy se zoomem. Takže je to o zkoumání pixlíků a detailů. V kritice by mohl pomoct fullframe formát, který disponuje velkým počtem obrazových bodů a nutí výrobce k preciznosti právě v krizových krajích čočky. Skepticky jsem přistupoval k použití A7III a Samyang 35mm f/2,8 AF. Ale výsledek byl překvapivý. Proto jsem si troufl i na drobnohled v podobě řady A7R. Detaily byly zřejmé i v krajích, samozřejmě v nejzazších rozích se kontura znatelně rozbíjela. Řeč je o nazvětšování obrazových dat nad 100% a palačince s cenovkou do 9 000 Kč.

Optické vady

 

S těmi předsudky jsem přistupoval i ke zkoumání optických vad. Vinětace, na tu trpí i plnokrevníci ze stáje Sony (při vypnutí kompenzace). V tomto případě umí Samyang 35mm f/2,8 AF také ztmavit rohy, ale na samotné hranici a nijak kontrastně. Překvapení bylo, že tmavší odstín mizel s clonou 4-5,6. Takže s vinětací jsme se popasovali velmi slušně. U aberace je to obdobné, ta je při zvětšení patrná. Zkoumat u ohniska 35mm náznaky soudkovitosti nebo zkreslení je zbytečné a bez použití speciálních empirických postupů i nemožné.

Shrnutí závěrem

 

Na závěr musím říct, že překvapení se konalo. A to hned v několika případech. V prvním případě Samyang 35mm f/2,8 AF pro Sony FE působí robustně, ale překvapil svou lehkostí. Nezatíží fotobrašnu a při srovnání s cenovkami Sony vlastně nezatíží ani peněženku. Za ty peníze máme k dispozici výborný reportážní objektiv. Krásné sklo pro práci v terénu z něj dělá vedle hmotnosti i palačinkové provedení. A v neposlední řadě také kresba. Když tohle zkombinujeme s podprůměrným výskytem optických vad a všechno přelepíme nápisem pro Sony FE a aktuální cenou 7 400 Kč bez DPH, máme tu výborný objektiv.

 

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

4.5

Ověřený zákazník
Jakub Zelenka, 10.07.2019

4

Malý, lehký a skvělý. Přesně takový objektiv potřebuju.

Ověřený zákazník
Martin Juza, 17.02.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Samyang 35mm f/2,8 AF pro Sony FE pro Full-Frame systémové kompakty, širokoúhlý objektiv je vybavený automatickým ostřením, díky svým malým rozměrům je praktický pro cestovaní a každodenní fotografii. Optický design zahrnuje dva asférické členy a jeden prvek s vysokou refrakcí, pro snížení sférické aberace a dosažení co nejvyšší ostrosti přes celou škálu nastavení clony.

 • Sony E bajonet, při použití s APS-C těly je ekvivalent ohniskové vzdálenosti objektivu 52.5mm v porovnání s FE
 • rozsah clony: f/2.8 - f/22
 • dva Asférické prvky, jeden HR člen
 • Ultra Multi-Coating
 • Automatické ostření pracuje rychle a přesně, manualní přeostření je možné pro docílení kýžených efektů.
 • Sedm lamel clony
 • hliníkové tělo

samyang-product-photo-prm-lenses-35mm-F2


 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 52,5
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 7 členů / 6 skupin
Délka objektivu 33 mm
Počet lamel clony 7
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 35 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 85,6 g

Ostatní

Číslo produktu F1214006101
Značka Samyang

Filtry

Průměr filtru 49 mm

Zobrazit popis a parametry