Recenze Samyang 85mm f/1,4 Nikon AE

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • světelnost F1,4
  • kovový bajonet
  • výborná ostrost i v rozích
  • minimální aberace
  • sluneční clona v ceně
  • výborné mechanické zpracování

Co se nám nelíbí

  • absence automatického ostření
  • váha přes 0,5kg

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Samyang 85 mm f/1,4 pro Nikon AE od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Samyang 85 mm f/1,4 pro Nikon AE v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Samyang 85 mm f/1,4 pro Nikon AE

Představení Samyang 85 mm f/1,4 pro Nikon AE

Představení Samyang 85 mm f/1,4 pro Nikon AE

Každý kdo měl Samyang 85mm F1,4 v ruce mi dá jistě za pravdu, že tento objektiv budí opravdu velmi dobý dojem seriozního zpracování a to jak po stránce mechanické tak optické.

Objektiv je vybaven jak ostřícím prstencem, tak kroužkem pro manuální změnou clonového čísla. Oba prstence se vyznačují velmi plynulým chodem, bez jakýchkoliv vůlí nebo vaklů. Bajonet je kovový, což jenom potvrzuje to, že jde o precizně zpracovaný výrobek. Tento objektiv mohou využít jak přístroje s FX formátem, kde je ohnisko skutečně 85mm, tak i fotoaparáty s DX formátem. Na těch je po přičtení crop-factoru ohnisko necelých 128mm. V obou případech jde tedy o objektiv určený především k fotografování portrétů. Tomu nahrává i dobrá světelnost. Minimální clona je F1,4 a zaclonit lze až na F22.

Vnitřní konstrukci objektivu tvoří 9 čoček složených v 7 skupinách. Clona je složená z 8 lamel což dává snímkům opravdu příjemný bokeh.
Během testu pro mě byla velkým překvapením kresba objektivu a to i při minimálním a maximálním použití clonového čísla. Ostrost je navíc naprosto rovnoměrná po celé ploše obrazu včetně rohů. To u levnějších objektivů většinou nebývá zvykem. Tento fakt podle mého názoru jenom zvyšuje jeho užitnou hodnotu, která je sama o sobě v poměru cena/výkon velmi vysoká. Co se týče dalších obrazových vad tak míra aberace je opravdu minimální a vinětace se téměř neznatelně projeví mezi clonou F1,4 - 2.

Jedinou nevýhodou je absence automatického ostření. Objektiv tedy není určen pro méně zkušené uživatele a rozhodně není vhodný pro focení akčnějších záběru, kde je autofokus nezbytný. V některých recenzích je uvedeno, že je objektiv použitelný pouze v manuálním režimu (M), protože přístroj s ním nedopočítává expozici. Během testu jsem použil fotoaparát Nikon D700 a expozice byla dopočítána jak v preferenci času (S), tak v preferenci clony (A).

Balení obsahuje jak obě krytky objektivu, tak sluneční clonu a navíc i sametový transportní pytlíček.

Věřím tomu, že objektivem nebudou zklamání ani náročnější fotografové. V rukou zkušeného fotografa mohou vzniknout opravdu nádherné snímky, ve kterých se projeví všechny dobré vlastnosti tohoto objektivu.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

4

Super sklo. Perfektní poměr cena výkon. Jediná výtka. Ohromně jemné ostření, takže si zvykám na to co jsem již zapomněl. Jinak super.

Ověřený zákazník
Petr Smutný, 01.10.2018

4

Parametry

Parametry

Plně manuální objektiv s vysokou světelností vhodný především pro portrétní fotografii nebo do velmi špatných světelných podmínek.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Minimální ohnisková vzdálenost 85 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 85 mm
Světelnost pevného objektivu 1,4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 9/7
Typ sluneční clony Ano (součást balení)
Délka objektivu 78 mm
Počet lamel clony 8
Vhodný pro žánr Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 100 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 513 g

Ostatní

Číslo produktu F1111203102
Značka Samyang

Filtry

Průměr filtru 72 mm

Zobrazit parametry