Recenze Samyang 8mm f/3,5 Nikon AE

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 20. 02. 2012

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • výborné mechanické zpracování
  • dobrá obrazová kvalita po zaclonění nad f/5,6
  • slušně korigovaná chromatická aberace
  • skvělý poměr výkonu a ceny

Co se nám nelíbí

  • velmi špatné manuální zaostřování - stupnice na objektivu neodpovídá skutečnosti
  • špatná obrazová kvalita při malých clonách do f/5,6

Představení Samyang 8mm f/3,5 Nikon AE

Představení Samyang 8mm f/3,5 Nikon AE

Objektivy typu rybího oka nepatří rozhodně k těm, které najdete v brašně velkého množství fotografů. Důvod je jednoduchý - poměrně specifické využití. Rybí oko se vyznačuje záměrně velkým sférickým zkreslením obrazu a extrémně širokým úhlem záběru. To má za následek velmi specifické snímky, které vyžadují od fotografa značně kreativní přístup. Díky úhlu záběru, který mnohdy dosahuje i 180°, je tedy potřeba ve scéně vybrat nějaký hlavní objekt v popředí, protože jinak se zdá všechno strašně daleko.

Výhodou rybího oka je také určitě velká hloubka ostrosti, takže po zaclonění se moc nemusíte starat o to, kam máte vlastně přesně zaostřeno, protože je ostré skutečně téměř vše.

Při zaostření na krátkou vzdálenost a při nízkých clonových číslech je ale samozřejmě potřeba pečlivě zaostřit a to není zrovna jednoduché. V hledáčku (který je u přístrojů s DX snímačem už tak celkem malý) totiž vidíte ostře vlastně všechno. O něco lépe se dá zaostřit pomocí živého náhledu. Velmi dobrým vodítkem pak může být také stupnice zaostřovacích vzdáleností na ostřícím prstenci objektivu. Ovšem v případě tohoto Samyangu tato stupnice bohužel ani zdaleka neodpovídá skutečnosti. Pokud jsem ji nastavil na nekonečno, byla fotka úplně rozmazaná. Při nastavení na opačný extrém (tedy na zaostřovací vzdálenost 30 cm) byly objekty v nekonečnu zaostřeny správně, nejbližší popředí bylo lehce neostré. Tímto nastavením jsem fotil všechny ukázkové snímky. Zaostřit skutečně na blízko se mi tedy bohužel vůbec nepodařilo. Popředí jsem se tedy snažil proostřit alespoň velkým zacloněním, ale ani tak nebyl výsledek zcela uspokojivý. Spokojen jsem nebyl ani s ostrostí snímků při použití malých clonových čísel, ale po zaclonění na alespoň f/5,6 a víc, je ostrost velmi dobrá v celé ploše snímku.

I přes nedostatky které jsem uvedl, je tento objekti skvělým nástrojem pro všechny, kteří chtějí fotit rybím okem, chtějí dosahovat dobrých výsledků a nechtějí zbytečně utrácet za originální objektiv. Poměr výkonu a ceny je totiž u tohoto objektivu skutečně vynikající.

Parametry

Parametry

Plně manuální objektiv "rybí oko" s úhlem záběru 180° (při použití na APS-C snímači). Díky antireflexním vrstvám a moderní konstrukci poskytuje vysokou kvalitu obrazu při zachování dostupné ceny. Objektiv není možno použít na fotoaparáty s fullframe snímačem.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Minimální ohnisková vzdálenost 8 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 8 mm
Světelnost pevného objektivu 3,5
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 10 členů / 7 skupin
Délka objektivu 75 mm
Počet lamel clony 6
Vhodný pro žánr Architektura / Interiér
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Ostatní

Značka Samyang

Zobrazit parametry