Recenze Samyang AF 135 mm f/1,8 pro Sony FE

Tomáš Belaj

Tomáš Belaj • 02. 05. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • váha
  • ostrost
  • odolnost proti vlhkosti a prachu
  • programovatelné tlačítko

Co se nám nelíbí

  • ostření na pohybující se objekty

Představení Samyang AF 135 mm f/1,8 pro Sony FE

Představení Samyang AF 135 mm f/1,8 pro Sony FE

Samyang měl vynikající manuální objektiv Samyang 135 mm f/2 AS UMC. V cenovce, jakou dostal a v kvalitě, kterou poskytoval v optických vlastnostech se stal legendou, kterou lidé používají doteď. Proto když Samyang před pár lety začal dělat AF verze svých objektivu, očekávalo se, že nahradí i tento objektiv a tak se také stalo. Máme tu nový Samyang AF 135 mm f/1,8. 

Objektiv Samyang | Megapixel

Zpracování těla objektivu

Po prvním vybalení mě zaujala váha samotného objektivu. V ruce je lehký, i když váha ukazuje 772 g, pocitově si člověk myslí, že má méně než půl kila. Délka objektivu je 130 mm, je tedy delší než jeho konkurenti od Sony a Sigmy. Na samotném těle od Sony však objektiv sedí dobře. 

Objektiv je zpracovaný z odolného plastu, jak jsme zvyklí od předchozích objektivů této značky. Má jednoduchý design, matné zpracování, které doplňuje široký zaostřovací gumový prstenec, který svou úpravou umožňuje ovládání jak rukou, tak například v rukavicích. Nechybí ani utěsnění proti prachu a vlhkosti. Díky tomu jej můžete využít i při horším počasí.

Objektiv značky Samyang | Megapixel

Na těle objektivu najdeme hned několik tlačítek. Jedno klasické kulaté tlačítko s pogumovaným povrchem, kterým lze zamknout ostření. Pod ním jsou přepínače režimu M1/M2. K tomuto přepínači můžete nastavit různé možnosti z fotoaparátu a je to obdoba tlačítek, na které jsme zvyklí z jiných řad objektivů, kde toto tlačítko nese označení Fn. Při využití dokovací stanice, která je jako volitelná součást k objektivu, můžete na tato tlačítka nastavit různé možnosti, nebo přes stanici aktualizovat firmware objektivu. Režim M1/M2 umožňuje také tiché nastavování clony otáčením ostřicího prstence. Poslední přepínač na těle je určený pro nastavováni limitu vzdálenosti zaostření, kde máme konkrétně tři možnosti. První je FULL, tedy od 69 cm, což je minimální vzdálenost zaostření, až po nekonečno. Další možnosti je omezení mezi 69 cm až 200 cm. Poslední možnost je 150 cm až nekonečno.

Na těle pak dále najdeme dva proužky, jeden stříbrný a těsně před filtrovým závitem červený, které doplňují elegantní design objektivu. Průměr filtrového závitu je 82 mm. Sluneční clona objektivu je z plastu, ale výhodou je, že je zakončená gumovým proužkem a tak se člověk nemusí bát, že se poškodí v případě, že objektiv položíme právě na sluneční clonu.

Objektiv Samyang 135 mm | Megapixel

Optické vlastnosti a autofocus

O autofokus je postaráno díky lineárnímu STM (Stepping Motor) od Samyangu, jehož cílem je poskytovat rychlý a tichý autofokus. Vzhledem k tiché povaze tohoto motoru by 135 mm mohla také najít domov v tašce tvůrců, kteří rádi točí videa, protože objektiv je tichý při ostření a nebude tedy rušit žádný záběr svým zvukem.

Objektiv na Sony Alpha A7R IV, na kterém byl nasazený při testování, ostřil dobře i při horších světelných podmínkách a jen párkrát se mi stalo, že by objektiv „lovil“ místo, kam má zaostřit. Jinak autofocus funguje výborně v režimu AF-C i při dynamických scénách a ostří velice dobře i na oko, jen při pohybu směrem k objektivu se občas stane, že objektiv nezaostří správně několik snímků. Je také dobré myslet na to, že tento objektiv má limit při focení na sériové snímání. Konkurence zvládne 20 až 30 snímku. Samyang je limitovaný na 8 snímků za sekundu, tedy majitelé řady Sony Alpha A9 a A1 nevyužijí plný potenciál rychlosti svých fotoaparátů.

Zajímala mě i samotná kvalita při focení na tak vysoké rozlišení jako má Sony Alpha A7R IV, tedy 61 megapixelů. Objektiv zvládl velice dobře i toto rozlišení a neměl problém vše vykreslit. Fotografie jsou ostré i na maximální rozlišení a nikde není náznak neostrosti. Takže majitele fotoaparátů z řad Sony „R“, které mají vysoké rozlišení, mohou tenhle objektiv bez omezení používat.

Optická konstrukce objektivu sestává z 13 členů v 11 skupinách (1 U-ASP, 2 HR a 3 ED). V kombinaci s obrazovým snímačem Sony poskytuje tento objektiv vynikající ostrost a kontrast ve všech oblastech obrazu. Mimo to je vybavený UA prvkem (Ultra-precision Aspherical), který poskytuje přirozený a jemný bokeh.

Chromatická aberace je velmi nízká a nezobrazuje se ani při horších podmínkách. Vinětace je také velice malá při cloně f/1,8 a přestane se objevovat při cloně f/4.

Bokeh tohoto objektivu je jemný a kruhový při plně otevřené cloně. Změna přijde při použití clony f/2,8 kde je postupně vidět, že se zobrazuje 11 lamel clony, tedy bokeh není úplně kruhový. Při zaclonění na f/5,6 se začíná objevovat lemování okolo kruhu bokehu, při nižších clonách je toto lemování nevýrazné a při plně otevřené cloně není žádné. 

Objektiv Samyang | Megapixel

Závěr

Díky ohniskové vzdálenosti 135 mm a rychlé cloně f/1,8 je tento Samyang dokonalým portrétním objektivem pro detailní fotografie tváře. Je ostrý tam, kde potřebujete detaily a kvalita bokehu je velmi dobrá a jemná. Jeho rychlý systém automatického zaostřování navíc skvěle spolupracuje se systémy detekce a sledování očí v bezzrcadlovkách Sony, což zajišťuje vynikající konzistenci mezi jednotlivými snímky. 

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Samyang AF 135 mm f/1,8 pro Sony FE - nový objektiv určený pro plnoformátové bezzrcadlovky byl navržen pro portrétní, krajinářskou a astro fotografii a tvorbu videa. Optická konstrukce tohoto teleobjektivu obsahuje tři prvky s mimořádně nízkým rozptylem a ultra přesný asférický prvek, který potlačuje chromatické i sférické aberace pro lepší ostrost, přesnost barev a čistotu obrazu. Konstrukce je odolná vůči povětrnostním vlivům pomáhá tak objektiv chránit před prachem a vlhkostí. To vše v mimořádně kompaktním provedení s váhou pouhých 772 gramů.

Mimořádný optický výkon

Optická konstrukce objektivu sestává z 13 členů v 11 skupinách (1 U-ASP, 2 HR a 3 ED). V kombinaci s plnoformátovým obrazovým snímačem Sony poskytuje tento objektiv vynikající ostrost a kontrast ve všech oblastech obrazu. Mimo to je vybaven UA prvkem (Ultra-precision Aspherical), který poskytuje přirozený a jemný bokeh. Díky tomuto jemnému bokehu snadno vytvoříte snímky, které fotografované subjekty zvýrazní oproti nápadným pozadím, ať již fotíte portréty, záběry zblízka nebo dokonce panorama města.

Unikátní konstrukce

Nový objektiv disponuje štíhlou a lehkou konstrukcí s moderním designem a váží pouhých 772 gramů. Gumový ostřící prstenec s mikrovzorkem se skvěle ovládá a těsnění proti povětrnostním vlivům umožňuje použití i v náročných povětrnostních podmínkách. 

Tlačítka pro pohodlné ovládání

Objektiv je vybaven tlačítkem zámku ostření, vlastním přepínačem a omezovačem rozsahu ostření. Vlastní přepínač umožňuje tiché nastavování clony otáčením ostřicím prstencem. Pomocí volitelné dokovací stanice můžete nastavit režim přepínače podle svých vlastních preferencí (další vlastnosti budou přidány prostřednictvím budoucích funkcí firmwaru). Stisknutím tlačítka pro držení ostření na objektivu uzamknete objektiv na konkrétní zaostřovací vzdálenost. V nastaveních na těle fotoaparátu můžete přiřazovat funkce, jako je Eye AF.

Tiché a přesné ostření

Objektiv je vybaven lineárním krokovým motorem (STM), který fotografům a kameramanům nabídne tišší a přesnější ovládání skupin zaostřovacích čoček. Minimální ostřící vzdálenost činí pouhých 69 cm a maximální zvětšení při fotografování zblízka je 0,243×. Malé doplňky a další objekty lze zachytit s pozoruhodným rozlišením a jemným, krásným bokehem na pozadí.

Objektiv

Typ bajonetu Sony FE
Světelnost pevného objektivu 1,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 13 členů / 11 skupin
Stabilizátor optický Ne
Délka objektivu 130 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Krajina, Portréty, Macro / Detail, Reportáže, Koncerty, Produktová fotografie, Astro fotografie, Video
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 69 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 772 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu F1215106101
Značka Samyang

Filtry

Průměr filtru 82 mm

Zobrazit popis a parametry