Magazín

Fotoporadna

Se Sigmou na cestách

Bohuslav BrožAktualizováno: 2. 8. 2019 v 12:02 • Rubrika: Fotoporadna

Se Sigmou na cestách

Fotografie jde ruku v ruce s cestováním. Díky fotce jsme schopni si uchovat vzpomínky na místa, která jsme navštívili, na lidi, které jsme potkali, anebo na situace, které jsme prožili. Cestování je také ale pro většinu z nás vystoupení z naší komfortní zóny a stejně jako při focení jsme i na cestách nuceni víc improvizovat a přizpůsobovat se.

Pokud nemáme mnohaletou průpravu v podobě tréninku ve fitku nebo nejsme jedincem s nižším pudem sebezáchovy, nebudeme se vláčet s kompletní výbavou, která čítá několik objektivů. Sáhneme po těch pár privilegovaných, nebo dokonce po tom jediném vyvoleném. Na příkladu Sigmy, která dokonale pokrývá širokou škálu objektivů, si ukážeme, kde může ležet kompromis.

Sigma 20 mm f/1,4 DG HSM Art

Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM Art

Sigma 14 mm f/1,8 DG HSM Art

Pevná světelná skla

Pokud znamená naše cestování pohyb pouze po městě a přilehlém okolí, případně máme k dispozici vozidlo, můžeme si dovolit nosit (čti: pasivně přesouvat) objemné ARTové objektivy s vysokou světelností. Protože nic víc není. U tohoto typu objektivu si můžeme být jistí kvalitou, hmotností a i odolností.

FOTO: David Svoboda, objektiv: Sigma 14 mm f/1,8 DG HSM Art pro Nikon

Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM Art

Sigma 24-35 mm f/2,0 DG HSM Art

Sigma 24-105 mm f/4 DG OS HSM Art

Zoom s kontinuální světelností

Tyto objektivy jsou součástí prazvláštního kompromisu a před cestou vyvolávají vnitřní diskuzi až na hranici schizofrenie. Jedná se o skla s proměnlivým ohniskem - zoomy. Stále nesou v názvu ART, tedy stále jde o to maximum, které v optickém průmyslu v této kategorii seženeme. To, co na cesty moc nehraje, je opět hmotnost. Tady můžeme skutečně mluvit o tom nejtěžším, protože se jedná o světelnost, která je v celém rozsahu ohnisek stejná. Je tedy zaděláno na pořádný kus skla. Obhajobou je vysoká kvalita a zastoupení často dvou až tří pevných skel, takže v důsledku může jít o úsporu pár kilogamů, navíc nemusíme objektivy měnit. A tak stále dokola, takže tahle vnitřní polemika nemusí nikdy skončit.

FOTO: Robert Benjamin Mulderer, objektiv: Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM Art pro Canon
 

Sigma 17-70 mm f/2,8-4,0 DC Macro HSM Contemporary 

Sigma 100-400 mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Osvědčený zoom s proměnlivou světelností

Další řada je již zažitá. Jde vlastně o notoricky známá ohniska, která se vyrábí x-tou generaci. Tyto objektivy jsou osvědčené a bez nutnosti je v základu měnit, jde vlastně jen o updaty technologií a doby. Jsme v řadě CONTEMPORARY a používáme třeba dva až tři objektivy vykrývající kompletně všechna ohniska. A protože jde o “mainstreamové” objektivy, je zde velký tlak ze strany konkurence na kvalitu i nejnovější technologie a postupy. V důsledku s sebou neseme nadprůměrně kvalitní objektiv s výborným výstupem a se vstupní světelností kolem f/2,8, která s přiblížením padá. Tím padá i hmotnost. To uvítáme právě na delších trasách, případně si dovolíme vzít druhé sklo.

FOTO: Lenka Vozobulová, objektiv: Sigma 17-70 mm f/2,8-4,0 DC Macro OS HSM Contemporary pro Nikon

Sigma 18-300 mm f/3,5-6,3 DC Macro OS HSM Contemporary

Univerzální superzoom

Pokud s sebou bereme tento typ objektivů, jdeme většinou do extrému a koukáme na kdejaký gram, proto bereme to nejlehčí. Prioritou je v tomto případě váha, ale chceme si přece přinést i kvalitní fotky. Není čas ani kapacita na výměnu objektivů, máme tedy jedno univerzální sklo na vše. Tady už se dá říci, že naše svalstvo kvůli fotkám atrofuje, ale stále máme poměrně překvapivě dobrý výsledek. Neneseme s sebou totiž vůbec špatné sklo. U tohoto typu objektivu si nepohrajeme (díky světelnosti) tolik s hloubkou ostrosti, ale disponujeme až třemi objektivy, máme k tomu stabilizaci a rychlé ostření, a to vše v jednom malém kompaktním balení, stále v provedení CONTEMPORARY.

FOTO: Jana Černošková, objektiv: Sigma 18-300 mm f/3,5-6,3 DC Macro OS HSM Contemporary pro Nikon


Takže se Sigmou na cesty určitě, je to jen o vhodném stanovení našich priorit a nároků, o troše znalosti našich možností a pokud možno obeznámení se s místem, kde se budeme pohybovat.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.