Recenze SHURE VP83

Filip Růžička

Filip Růžička • 07. 07. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Malá velikost
  • Kovová konstrukce
  • Velká výdrž baterie
  • Zřetelný zvuk i na delší vzdálenosti

Co se nám nelíbí

  • Větší výskyt šumu
  • Větší cena

Představení SHURE VP83

Představení SHURE VP83

Upřímně, společnost Shure jsem znal v oblasti studiových mikrofonů a to jen z doslechu, každopádně při recenzování mě dosud neobjevený směrový mikrofon velice překvapil. Tento mikrofon budu v recenzi porovnávat s konkurentem ve velice podobné cenové kategorii a to Rode Videomic Pro Rycote, který osobně používám už 2 roky pro filmování.

Kovový ale nenápadný

První, co Vás jistě mile překvapí, bude celková velikost a design mikrofonu, který sice působí trochu vtipně, každopádně v ostrém provozu o něm díky malým a kompaktním rozměrům nebudete téměř vědět.
Oproti výše zmíněnému Rode mikrofonu je výhodou pevná celokovová konstrukce a bytelně vyřešená patice pro upevnění do sáněk blesku na fotoaparátu či kameře. Podobně jako najdeme u konkurence, je mikrofon osazen tzv. shockmount držákem, který se snaží eliminovat nežádané zvuky zapříčiněné manipulací a pohybem s technikou.

Gigantická výdrž

Napájení je zde řešeno pouze jednou AA baterií, ovšem v závislosti na kvalitě použité AA baterie lze dosáhnout výdrže až 130 hodin provozní doby, kapacitu pak udává LED dioda na zadní straně konstrukce. V případě blikání červené diody zbývá už jen cca 13 hodin výdrže.
Do fotoaparátu či videokamery zvuk dostaneme pomocí klasického 3,5mm jack konektoru se dvěma piny a díky kroucenému audio kabelu lze s připojením operovat i na hůře dostupná místa a nemusíme řešit zbytečně dlouhé kabely, které otravují všude kolem.

A teď to hlavní - zvuk

Mikrofony typu “směrový” mají za úkol sbírat veškeré dění před mikrofonem. V tomto případě superkardioidní polární obrazec funguje ve správné míře, kdy zvuk v oblasti před mikrofonem je krásně zřetelný a ostatní zvuky, které směřují zboku nebo zezadu jsou maximálně pohlcovány.
K docílení ještě kvalitnějšího zvuku pomůže bass roll-off filtr, který eliminuje basové frekvence například foukající klimatizace.
V závislosti na typu snímaného zvuku lze zadní páčkou nastavit úroveň hlasitosti přijímaného zvuku a to ve 3 polohách. Standartně lze fungovat s neutrální polohou a tj. “0 dB”, v případě natáčení rozhovoru na delší vzdálenost od kamery doporučuji přepnout do polohy “+20 dB”, kdy se hezky prokreslí jak nízké, tak vysoké tóny. Pakliže natáčíte vystoupení nebo koncert, je lepší přepnout do poslední polohy “-10 dB”, která zamezí zkreslování hlasitých tónů.
Při testování jsem porovnával 3 druhy snímání zvuku - Shure VP83, Rode Videomic Pro Rycote a interní mikrofon v těle Panasonic S1H (na fotografii GH5).Verdikt

Za přijatelnou cenu v případě mikrofonu Shure dostaneme malý nenápadný a odolný design a dostačující kvalitu zvuku, na druhou stranu u mikrofonu Rode, který v době testování je o pár stovek levnější, jsem dosáhl na poslech čistšího a basově výraznějšího zvuku. Integrovaný mikrofon v těle fotoaparátu lze využít opravdu jen v nejnouzovějších případech, protože je kvalita zvuku výrazně horší než u externích mikrofonů. U zvuku na delší vzdálenosti dominoval Shure VP83, kdy byl zvuk o něco lépe prokreslený a díky vestavěné “mrtvé kočce neboli deadcat” kvalitně eliminoval ruchy foukajícího větru.

Obecně u směrových externích mikrofonů dosáhneme čistšího a detailnějšího zvuku s minimální dávkou šumu oproti integrovaným mikrofonům ve fotoaparátech a mikrofon Shure VP83 může být skvělou volbou pro cestovatelská videa.
 

Popis a parametry

Popis a parametry

SHURE VP83 je kamerový kondenzátorový mikrofon. Napájený 1 ks AA baterie je vybavený 3,5mm jack audio výstupem a protivětrnou ochranou.

SHURE VP83

Zvuk ze správného směru

Integrované všesměrové mikrofony ve většině kamer zachycují zvuk ze všech směrů a vytvářejí tak příliš mnoho šumu. VP83 používá superkardioidní / lobární polární obrazec k zacílení na zvuk před mikrofonem, zatímco zeslabuje části zvuku z boku a zezadu. Jeho citlivé kondenzátorové pouzdro a nízkošumová elektronika produkují čistší a detailnější zvukovou stopu než tradiční mikrofony integrované do kamer.

Snadné připojení k fotoaparátu

K VP83 je trvale připojen stočený kabel, který zajišťuje efektivní připojení fotoaparátu bez nutnosti další manipulace s kabely. Kabelový 3,5mm jack konektor TRS je zapojen v duálním mono a přenáší mikrofonní signál shodně do obou vstupních kanálů na kameře nebo přenosném rekordéru.

Dlouhá životnost baterie

Napájen pouze jednou alkalickou baterií AA vydrží až 130 hodin provozní doby. Stav baterie signalizuje LED dioda napájení (červeně upozorňuje na nízkou úroveň nabití baterie). Jakmile se rozsvítí indikátor vybití, zbývá přibližně 13 hodin doby provozu.

Bass Roll-Off

Tzv. HVAC (topení, ventilace a klimatizace) systémy mohou vytvářet nahromadění nízkofrekvenčního šumu, což snižuje srozumitelnost vámi cíleně nahrávaného zvuku. Tyto ruchy lze eliminovat aktivací filtru, který potlačí nežádoucí basové frekvence, aniž by to ohrozilo integritu středních a vysokých frekvencí.

Spínač třífázového zesílení

Optimální úrovně hlasitosti záznamu jsou rozhodující pro zamezení zkreslení a snížení šumu. VP83 je vybaven třístupňovým přepínačem, který vyhovuje snad všem běžným situacím. Nastavení 0 dB se doporučuje, když snímáte zvuky, které jsou o něco hlasitější než typické úrovně řeči. Dále můžete využít -10 dB, abyste zabránili zkreslení z hlasitých zvuků, jako jsou koncerty nebo sportovní události. A poloha +20 dB je určena pro tiché zdroje a běžnou úroveň hlasitosti řeči.

Integrovaný Shockmount potlačuje vibrace

VP83 využívá integrovanou rázovou sondu Rycote Lyre k izolaci mikrofonu od vibrací a mechanického / manipulačního hluku. Spodní část obsahuje držák na hot-shoe kamery se závitem 1/4 "-20, který zajišťuje jednoduché připevnění k fotoaparátu nebo stativu.

Ochrana proti větru

Pěnová část/filtr na VP83 je navržena tak, aby snížila nežádoucí hluk venkovního větru, ventilátorů, topných těles a klimatizačních jednotek. Chcete-li dosáhnout maximálního snížení hluku větru ve venkovním prostředí, použijte chlupatý kryt/filtr, například Shure A83-FUR (prodáván samostatně).

Odolná kovová konstrukce

Konstrukce z litého hliníku je velmi odolná i při použití v náročnějších podmínkách.

Rozhraní a napájení

Rozhraní Jack 3,5 mm TRS
Způsoby napájení AA baterie
výdrž baterie (hod) 130 hodin

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 83,82 × 149,9
Hmotnost 133,25 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu SR_.S VP83

Audio

Frekvenční rozsah (minimální hodnota) 50 Hz
Frekvenční rozsah (maximální hodnota) 20 kHz
Charakteristika Superledvinová / Super-cardioid
Impedance 171 KΩ
Maximální SPL 129 dB
využití pro kamery

Zobrazit popis a parametry