Shutter – závěrka

Mechanický nebo elektronický systém řídící dobu expozice.

Mechanické systémy mohou být realizovány jako planžety (nebo irisové clony) nebo jako plátěné opony. U digitálních fotoaparátů lze využít i třetí možnost: elektronickou závěrku. Elektronická závěrka spočívá v aktivaci a pak deaktivaci CCD snímače tak, že mimo tuto dobu na snímači dopadající světlo nevybudí žádný signál.
Závěrka určuje délku expozice, která se může pohybovat od tisícin sekundy po minuty i delší časy. Kratší časy závěrky ostře zachytí rychlý pohyb, delší časy závěrky jsou vhodnější pro statické objekty. Při použití dlouhého času závěrky doporučujeme umístit fotoaparát na stativ, aby nedošlo k roztřesení snímku.

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den,při snímání elektronickou závěrkou má za následek zpoždění mezi výstupem dat na začátku a na konci snímacího pole. Tím pádem jeden bod může objevit na více místech a v různé poloze, což se jeví zkreslením reálných tvarů.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 15. 1. 2020 |Reagovat

PN

Dobrý den, měl bych takovou techickou otázku. Pokud použiji elektronickou závěrku, projeví se efekt rolling shutter, protože řádky snímače jsou vyčítány postupně. Proč se tento efekt neprojevuje i u mechanické závěrky? Zvlášť u krátkých časů se přeci také před snímačem pohybuje pouze štěrbina mezi lamelami, a snímač není osvícen celý v jeden okamžik, ale horní strana je osvícena dříve než spodní. Tudíž bych čekal že i zde by se měl efekt rolling shutter projevit.

1

Pavel Novotný, 15. 1. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.