Recenze Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary pro Fujifilm X

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 22. 01. 2024

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Drobné rozměry
  • Rychlé ostření
  • Pevná f/2,8 clona
  • Závit na filtr
  • Odnímatelná sluneční clona

Co se nám nelíbí

  • Absence clonového kroužku

Představení Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary pro Fujifilm X

Představení Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary pro Fujifilm X

Mezi širokoúhlými zoom objektivy se světelnou clonou toho donedávna moc na výběr nebylo. Dostupný model byl totiž prakticky pouze jeden a sice naprosto vynikající XF 8-16 mm f/2.8 R LM WR. Ten však není ideální pro každého, a proto je naprostá paráda, že se nám nyní možnosti rozšířily o přímého konkurenta od společnosti Sigma, a to v podobě nového objektivu 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary.

Neskutečně malý a lehký

Už na první pohled je objektiv opravdu malý a lehký. Oproti výše zmíněnému Fujifilmu sice strádá 2 milimetry na širokém konci, na druhou stranu je o půl kila lehčí (váží pouhých 250 gramů) a má přibližně poloviční délku. Tento samotný fakt může být pro mnohé, zejména pak cestující a krajinářské fotografy, rozhodující výhodou. Je opravu obdivuhodné, že se Sigmě podařilo do takto drobného těla nacpat rozsah ohnisek 10 až 18 milimetrů při konstantní světelné cloně f/2,8, spolu s automatickým zaostřováním a rektilineární optickou konstrukcí.

Vnější provedení objektivu je pro Sigmu tradičně plastové, což samo o sobě rozhodně šetří na hmotnosti. Z pohledu funkčnosti a designu se jedná o produkt strohý a jednoduchý. Na těle najdeme pouze dva ovládací prvky a sice kroužek ostření a kroužek na změnu ohniska. Ten je pogumovaný, snadno otočný a není s ním třeba jakkoliv zbytečně dlouho kroužit. Z nejkratšího na nejdelší ohnisko nám postačí otočka o pouhých 90 stupňů.

Sigma vyvinula nové uchycení sluneční clony pro kompaktnější design. Tento systém uchycení může člověku chvilku trvat pochopit, ale jeho instalace či odebrání je pak rychlé a svižné. Někomu může přijít až moc svižný. Clonu stačí otočit o pár milimetrů a je od objektivu oddělená. Bude si to chtít zvyknout a být opatrný při nošení clony venku z brašny. Už se mi stalo, že jsem o ni nepatrně zavadil a clona šla dolů.

Další faktor, který bude chtít trochu zvyku, je držení transfokačního kroužku. Pokud jste zvyklí jej držet v přední části a máte širší prsty, může se stát, že se vám prsty chytí mezi kroužek a výše zmíněnou clonu. Osobně mi trvalo pouze pár minut si na tento nový úchop zvyknout, ale určitě doporučuji si to vyzkoušet.

Tichý, rychlý a spolehlivý

Objektiv jsem testoval na těle Fujifilm X-T5 s posledním firmware, který má velmi spolehlivý systém automatického zaostřování. Spolehlivost objektivu v kombinaci s tělem byla velmi slušná. Ať už jsem ostřil bodově na předem určené místo, nebo využíval aktivního sledování subjektů, krokový motor v objektivu vše bez problémů stíhal a množství rozostřeného odpadu bylo mizivé. Je pravda, že na 10 milimetrů máme opravdu velký prostor pro chyby v ostření, i tak však objektiv pracoval na výbornou. Díky použití krokového motoru je navíc objektiv opravdu tichý a ideální pro použití ve videu. V kombinaci s tělem X-S20 by se mohlo jednat o opravdu výkonnou sestavu na vlogování, či pokročilou videotvorbu.

Opravdu široký záběr

Testoval jsem objektiv převážně v ulicích Prahy při street fotografii. Full frame ekvivalent 15ti milimetrů je však neskutečně široký a nutí nás jít k fotografovanému subjektu někdy až nepřirozeně blízko, abychom alespoň částečně vyplnili záběr. Naštěstí jsem objektiv testoval v období Vánoc o adventních víkendech na Staroměstském náměstí. Někteří z vás už vědí, co to znamená. Těm ostatním situaci přiblížím. Představte si všech osm miliard obyvatel naší krásné planety na jednom malém náměstí slavící Vánoce, vychutnávající si trdelníky, svařáky a klobásy. Atmosféra byla fajn, koledy hrály, strom krásně svítil, ale hnout se prakticky vůbec nedalo. To mi s objektivem 10-18 milimetrů přímo hrálo do karet. Jít k fotografovanému subjektu nepřirozeně blízko není v takovéto situaci jen nezbytné, ale přímo nevyhnutelné. 

Ani při pouhých centimetrech od zaostřeného subjektu však objektiv nijak nesoudkuje. Veškeré roviny zůstávají i v okrajích jako pravítko. Samozřejmě, že jsou rohy trochu roztahané, ale tomu se u ultra-širokoúhlých skel vyhnout nedá. I přes extrémně široké záběry byl však obraz ostrý a plný detailů. A to jsem jej, jak bylo již zmíněno, testoval na 40ti-megapixelovém Fujifilmu X-T5

Barevných vad jsem spatřil minimum, pokud vůbec nějaké. Občas nějaká chromatická aberace vyskočila při fotografování do slunce, či při silně kontrastní scéně. Nejednalo se však o nic strašného. Mile mne překvapila velmi nízká úroveň takzvané LoCA. Tyto barevné vady v rozostřených částech snímku je neskutečně těžké odstranit, a proto vítám, že s nimi objektiv nemá problémy.

Více možností je jedině dobře

Sigma se poslední dobou do APS-C bezzrcadlovek opravdu opřela a dělá to naprosto výborně. Objektivy na ně vydává opticky vynikající, rychle ostřící, slušně stavěné, cenově velmi příjemné. Co víc si přát? K objektivu 18-50 mm f/2,8 DC DN spolu s tímto novým modelem teď už chybí jen 50-140 mm f/2,8 a máme svatou trojici f/2,8 skel pro APS-C bezzrcadlovky kompletní.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Ideální prcek k mojí fuji XE-4 - šíro do plavek👍 (a obrazově to nemá k originálu 10-24 daleko)

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Praha, 25.12.2023

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary –⁠ neuvěřitelně kompaktní širokoúhlý objektiv s působivým optickým výkonem a vysokou světelností ideální pro krajinářskou a cestovatelskou fotografii, video a tvorbu online obsahu. Optická konstrukce objektivu zahrnuje jedinečný asférický člen, který snižuje celkovou velikost objektivu a zvyšuje kvalitu obrazu. Minimální zaostřovací vzdálenost 11,6 cm (1:4) umožňuje vytvářet jedinečné kompozice s rozsáhlým pozadím a příjemným bokehem. Díky hmotnosti pouhých 260 g, rychlému krokovému motoru AF a minimalizovanému efektu focus breathing při zaostřování je objektiv vhodný i pro videotvorbu. Bajonet objektivu obsahuje gumové těsnění, které jej chrání před prachem a kapkami vody.

Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary

S ultraširokou ohniskovou vzdáleností, přenosným designem a optikou ostrou jako břitva je Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary perfektní volbou pro fotografování krajiny, interiérů, pouličních fotografií a tvorbu na cestách. Jasná světelnost f/2,8 usnadňuje fotografování v prostředí se slabým osvětlením a vytváření malou hloubku ostrosti. 

Optický design

Díky jedinečné optice, která byla navržena tak, aby spolehlivě korigovala aberace objektivu, vytváří Sigma 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary působivě ostré snímky po celé ploše obrazu. Použití asférické čočky s velkou excentricitou a indexem lomu jako prvního členu umožnilo konstrukci objektivu se sníženým počtem členů. Kombinace několika asférických čoček a speciálního skla s nízkým rozptylem umožňuje vytvářet snímky s vysokým rozlišením při zachování kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti.

Výkonné automatické ostření

Rychlý a tichý krokový motor zajišťuje přesné automatické zaostřování při pořizování fotografií a videa. Je navíc plně kompatibilní s režimy sledování AF ve fotoaparátu.

Minimalizovaný focus breathing

Objektiv byl navržen tak, aby potlačoval tzv. focus breathing. Změna zorného úhlu v důsledku posunu zaostření je minimalizována, což vytváří přirozeně vypadající posun zaostření při nahrávání videa. 

Nově vyvinutá sluneční clona

Součástí objektivu je nově vyvinutá nasazovací clona ve tvaru okvětního lístku. Na rozdíl od běžných slunečních clon bajonetového typu, které se připevňují otočným pohybem, je tato clona nasazovacího typu připevněna k objektivu pomocí pružinového a pákového systému. Implementace tohoto nového designu zmenšuje velikost a tloušťku sluneční clony tak, aby odpovídala kompaktní velikosti objektivu.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 1,5 x

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Optický zoom 1,8 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 15-27
Minimální ohnisková vzdálenost 10 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 18 mm
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 13 členů / 10 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony LH706-02
Délka objektivu 64,3 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 11,6 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 250 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu SI 207975
Značka Sigma

Zobrazit popis a parametry