Recenze Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO pro Canon

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 21. 08. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vynikající poměr výkonu a ceny
  • Velmi dobrá kvalita fotek i na nízkých clonách
  • Vynikající bokeh
  • Kvalitní zpracování
  • Použitelný na velké i malé snímače
  • Účinný stabilizátor
  • Přepínač omezení zaostřovacích vzdáleností
  • Vhodný i na portréty

Co se nám nelíbí

  • Není utěsněn proti vnikání prachu a vlhkosti

Představení Sigma 105 mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO pro Canon

Představení Sigma 105 mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO pro Canon

Makroobjektiv Sigma 105mm možná znáte už delší dobu – a nebyl špatný. Nevýhodou bylo, že se při zaostřování výrazně vysouval a také, že neměl stabilizátor. Jeho nástupce Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO těmito nevýhodami netrpí a navíc je vybaven ultrasonickým HSM motorem, takže bez problémů zaostřuje jak se staršími, tak s nejnovějšími zrcadlovkami. A právě na těch nejnovějších a nejvýkonnějších přístrojích oceníte jeho vynikající vlastnosti.

Konstrukce objektivu Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO je velice solidní a hned zezačátku musím podotknout, že je velmi podobná například konkurenci od Nikonu. Samotné tělo objektivu působí velice kompaktně, najdete na něm jen příjemně široký zaostřovací prstenec a přepínače AF, stabilizátoru a omezovače ostření. No je pravda, že by ty přepínače mohly být o trošku drobnější, nebo, že by alespoň nemusely tolik vyčnívat. Ale to je naprostá maličkost, při focení v zimě, kdy máte oblečené rukavice, to je naopak výhoda. Ostření probíhá uvnitř objektivu, takže se nic nevysouvá a ani neotáčí. Tato vlastnost velice přispívá k v podstatě neměnnému vyvážení. Velmi dobře, tedy rychle a tiše funguje i autofokus, ale přiznám se, že jsem při focení v naprosté většině ostřil ručně. Ostatně u makrofotografie tento způsob zaostřování převažuje. Dobře funguje i stabilizátor, ale na makrofotku je to stejně málo. Tak jako tak budete potřebovat buď stativ a nebo blesk. Ale když nebudete ostřit úplně na blízko, stabilizátor určitě oceníte.

Obrazový výkon mě velice potěšil. Jak můžete vidět na několika ukázkových snímcích, je především ostrost skutečně prvotřídní. Je dokonce nepatrně lepší, než u zmíněného objektivu Nikon, kterému je tak podobný. Další velice silnou stránkou je velmi dobře korigovaná chromatická aberace a především velice příjemný bokeh, tedy vzhled rozostřeného pozadí. Díky tomu je velice dobře použitelný i na focení portrétů. Ale spíše na fullframe snímačích, na APS-C je přepočtené ohnisko cca 160mm už přece jen celkem dost. Tedy do interiéru, venku, kde máte dostatečný odstup, je to bez problémů. Při zaclonění na ta nejvyšší clonová čísla už dochází ke změkčení kresby díky difrakci. To se ale týká clon f/22 a výš (poslední ukázkový snímek).

Osobně si myslím, že ohnisko 105mm je pro makroobjektiv to nejuniverzálnější. Při zvětšení 1:1 nejste zase tak blízko od fotografovaného objektu, takže můžete být úspěšní i při focení hmyzu.

Hodnocení zákazníků (9)

Hodnocení zákazníků (9)

4.7778

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
jasim, 11.02.2022

5

(Fotím přes adaptér na Canon RF) + Ostrá kresba bez přímo viditelných vad + Solidní ovládání + MF je možné dobře využít i při zapnutém AF + Vzhledem k ceně asi nemá konkurenci (možná ekvivalentní Tamron, o kterém ale nemám moc informací, tato Sigma je pravděpodobně populárnější) - Nepříliš účinná stabilizace (ale co čekat od telemakro objektivu v této cenové hladině) - AF pomalejší, ne vždy se chytne. S objektivem jsem velmi spokojený, kvalita (v kombinaci s FF 30 Mpx Rkem) naprosto dle očekávání. Výše uvedené mínusy je nutné brát v kontextu obecných vlastností telemakro objektivu a samozřejmě k ceně. Stabilizace vám při makru moc nepomůže a AF poměrně často hledá, když nemá jasné hranice, na co se zaměřit. Proto objektiv nejčastěji používám ve výše zmíněném "poloauto" ostřícím režimu, kdy nechávám zapnutý AF pouze k doostření a jinak ostřím manuálně. V případě tohoto objektivu rovněž pomůže, když si v nastavení foťáku omezíte "hledání" při ostření. Rovněž se, v případě řady EOS R, hodí vypnout korekci vinětrace, jinak se v rozích sem tam objeví artefakty, ale při focení výhradně do RAWu to asi nebude mít vliv.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jakub, Čaviosv, 31.12.2021

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Miloslav, Červený Kostelec, 12.07.2021

5

perfektní

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Robert, Plzeň, 26.05.2020

5

Za slušné peníze,hodně muziky. Bezva světelnost,bokeh a prima makro. Velká spokojenost.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Robert, Dolní Cetno, 23.04.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Aleš, Kopřivnice, 18.09.2019

4

Kupoval jsem u vás objektiv SIGMA 105 mm f/2,8 EX DG OS HSM Macro pro Canon EF. Ochotná prodavačka na mé přání přinesla tělo CANON EOS 6D Mark II a zkoušeli jsme jestli funguje živý náhled. Živý náhled fungoval, ale zapomněli jsme zmáčknout spoušť. Doma jsem testoval objektiv a při živém náhledu jsem zmáčkl spoušť. Fotoaparát se zasekl a pomohlo jediné vyndat baterii. Třikrát za sebou to samé. Hledal jsem na internetu nějakou radu až jsem narazil na stránky Sigmy. Rada jít do nastavení fotoaparátu "korekce odchylky objektivu" zrušit všechny kolonky na "OFF". Canon od té úpravy fotografuje s živým náhledem ! Objektiv na mé amatérské focení kytiček a malých předmětů plně vyhovuje.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, 12.06.2019

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Dominik, Praha 9, 26.06.2016

4

Objektiv splňuje přesně to, co jsem od něj očekával. Pěkně kreslí a dobře se s ním pracuje.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Zdeněk, Kdyně, 07.05.2016

5

Parametry

Parametry

Záruka 4 roky! Kompaktní a lehký střední makroteleobjektiv Sigma 105mm se stabilizátorem obrazu a HSM ostřením. Má vynikající optické vlastnosti a je optimalizovaný pro digitální zrcadlovky.

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 105
Minimální ohnisková vzdálenost 105 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 105 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 16 členů / 11 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony LH680-03 (součást balení)
Délka objektivu 126 mm
Vhodný pro žánr Portréty, Makro / Detail, Móda, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 32 cm

Obecné

Nadstandardní záruka 4 roky

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 62 mm
Hmotnost 725 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu SI 258954
Značka Sigma

Zobrazit parametry